اختلاف نظر نمایندگان مجلس و ضرغامی بر سر چیست؟

اختلاف نظر نمایندگان مجلس و ضرغامی بر سر چیست؟

به گزارش پارلمان ایران دات کام، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: سؤالات نمایندگان مجلس به صفر رسیده و دیگری نیازی به مطرح شدن سوالات در صحن مجلس نیست.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سیدعزت الله ضرغامی بعد از جلسه با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: امروز برای پاسخ گویی به سوالات تخصصی نمایندگان محترم میهمان کمیسیون فرهنگی بودیم. تمام نمایندگانی که طرح سوال کرده بودند، یا حدودا قانع شدند یا زمان دیگری برای پاسخگویی تفصیلی مشخص شد و حدودا سؤالات نمایندگان به صفر رسید و نیازی به مطرح شدن سوالات در صحن نیست و البته این مورد وظیفه من را سنگین تر می کند.
او با بیان اینکه ما در سالهای گذشته در حوزه میراث فرهنگی گرفتار غفلت بودیم، اضافه کرد: کارهای زیادی که در این یک سال در حوزه زیرساخت ها انجام داده ایم، احتیاج به زمان دارد تا اثرات خویش را نشان دهد.
ضرغامی افزود: امروز گزارش عملکرد یک ساله وزارت خانه را عرضه دادم و تلاش کردم اقداماتم در جهت وعده هایی که در زمان رای اعتماد داده بودم، توضیح دهم. یکی از مهم ترین مشکلات ما در حوزه میراث فرهنگی، مسأله بافت ها و بناهای تاریخی است. ضمن اینکه ارزش بناهای تاریخی بسیار بالاست و ما وظیفه داریم میراث فرهنگی را حفظ نماییم، اما متقابلا در حوزه تملک، باید پول ابنیه تاریخی که ثبت وزارت می شود را به صاحبانش پرداخت نماییم و این اعتبار در سالهای گذشته در نظر گرفته نشده است؛ بنابراین همین هم اکنون صاحبان بناهای زیادی منتظر دریافت پولشان هستند. البته به دنبال راهکار مشترکی با کمیسیون فرهنگی هستیم تا خدا نکرده ظلمی در حق کسی صورت نگیرد.
وی در ادامه ضمن اشاره به بحث حریم های در نظر گرفته شده برای بناهای تاریخی، اظهار نمود: این حریم ها برای مردم در شهرهای مختلف مشکلاتی بوجود آورده است. آقای رئیس جمهور هم در سفرهای استانی با این مشکلات مواجهند. برخی از نمایندگان مجلس که بعنوان سوال کننده آمده بودند به شکل جدی در مورد این حریم ها معترض بودند و من توضیح دادم که ما حریم های مختلفی داریم.
ضرغامی بیان نمود: یکی از وظایف ما اینست که حریم ها را درست روشن کنیم؛ چونکه بعضی حریم ها در سالهای گذشته به صورت کارشناسی تنظیم نشده است.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه اظهار داشت: در یکسری حوزه هایی که مشکل بافت داریم با همین نگاهی که به تعیین حریم ها داریم، مسأله نمایندگان حل شد، اما در مورد بافت های تاریخی که اصولا نمی گردد دستکاری کرد تلاش داریم تا برای هر استان با عنایت به خصوصیت های خاص آنجا نسخه مخصوصی بپیچیم.
او اضافه کرد: مثلاً در جایی مثل یزد یا میبد، آن بافت باید حفظ شود و خود مردم هم این را می خواهند و ما باید با اعطای وام و تسهیلات به مردم کمک نماییم تا خودشان در حفظ بنا مشارکت کنند و در عین حال مشکلاتشان هم حل شود.
ضرغامی با بیان اینکه در بسیاری جاها مشکل جدی نداریم و با استفاده از ظرفیت محلی می توانیم مشکلات را حل نماییم، اظهار داشت: قوانین میراث فرهنگی به شکلی شاغول ما هستند و معتقدم ضمن اینکه این شاغول همیشه باید برقرار باشد، مشکلات مردم را هم باید رفع نماییم.
به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، پیشتر اعلام شده بود ضرغامی برای پاسخگویی به سوالات برخی از نمایندگان مجلس در رابطه با عملکرد یک ساله وی در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به کمیسیون فرهنگی مجلس دعوت شده است. حدود ۱۸ نماینده از ضرغامی طرح سوال کرده بودند که پیرو آن، احتمال استیضاح وی در مجلس هم مطرح شده بود. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در گردهمایی مدیران پایگاه های میراث ملی و جهانی یکشنبه ۲۲ مردادماه در گردهمایی مدیران پایگاه های میراث ملی و جهانی به مبحث اختلاف نظر نمایندگان مجلس و استیضاح او اشاره کرده و اظهار داشته بود: برخی نمایندگان مجلس که می خواهند استیضاح کنند، می گویند مردم می خواهند در کنار میراث فرهنگی ساخت وساز کنند، چرا ما به فکر آنها نیستیم. بطور قطع که حریم ها باید منطقی تعیین شود، اما وقتی می گوییم بافت تاریخی با هویت شهری تعارض ندارد، خیلی ها متوجه نیستند و فکر می کنند بافت تاریخی بافت فرسوده است و با یک بولدوزر می توانند، تخریب کنند.
منبع:

1401/05/24
21:26:54
0.0 / 5
163
تگهای خبر: طرح , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام