راهكار مهرعلیزاده برای حل مشكل بورس و سهامداران

راهكار مهرعلیزاده برای حل مشكل بورس و سهامداران

مهرعلیزاده اظهار داشت: اگر ۷۵ درصدی که دست  دولت است را حل نماییم و این سهامداران عمده که وابسته به دستگاههای نظامی و غیر نظامی است دخالت نکنند بطور قطع بورس وضعیت مطلوبی خواهد داشت.به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از خبر آنلاین، مهرعلیزاده در پاسخ به سوالی درباره وضعیت بورس و ضرر و زیاد برخی سهامداران اظهار داشت:
بورس یکی ا ز بهترین بازارها برای جلب سرمایه گذاری است چونکه این پول به سمت تولید می رود و یکی از اشکالات کشور ما تولید و رونق تولید است.
اتفاقی که سال قبل رخ داد این بود که متاسفانه دولت در بورس دخالت کرد و صاحبان سهام های عمده که تاثیر قابل توجهی در تعیین قیمت سهام خود دارند در یک هماهنگی با دولت وارد معرکه شدند و کاری کردند که با تشویق مردم برای خرید سهام، پول مردم را جمع کردند اما این به سمت تولید نرفت و تنها قیمت سهام بصورت حبابی رشد کرد و این رشد حبابی هم به منتفع شدن سهام داران عمده ختم شد و وقتی این حباب از میان رفت مردم متضرر شدند و این همان چیزی است که قبلا هم گفتم که یک چیز کوچک پتانسیل تبدیل شدن به بحران را دارد به یک بحران تبدیل شد.
در این میان دولت مجبور شد از صندوق ذخیره ارزی برداشت کند و جبران خسارت کند که هر سه امر نادرست بود.
به نظر من باید کار بورس را به بورس سپرد و نقش سهامداران عمده را به حداقل رساند.
از جانب دیگر اگر ۷۰ درصد اقتصاد که در دست دولت می باشد را رها نماییم و دستگاههای مختلف نظامی و غیر نظامی دخالتی نداشته باشند، بورس وضعیت خوبی خواهد داشت.
الان تولید ناخالص داخلی کشور ۵۰۰ میلیارد دلار در سال است که این رقم در آمریکا ۲۲ هزار میلیارد دلار، در چین ۱۶ هزار میلیارد دلار و در اروپا ۱۲ هزار میلیارد دلار است؛ یعنی سه کشور ۱۰۰ برابر ما تولید ناخالص داخلی دارند. من می گویم می توانیم میزان تبادلات منطقه ای اقتصادی را افزایش دهیم اما این اقدام مستلزم برقراری رابطه ای خوب با دنیا است.
امروز اقتصاد ما گرفتار سیاست زدگی شده و سیاست بر اقتصاد ما حاکم شده است؛ باید اقتصاد را نجات دهیم و سیاست خارجی خودرا در زمینه تحریم ها و آف ای تی آف در اختیار اقتصاد قرار دهیم.
2727

1400/03/29
11:27:25
0.0 / 5
897
تگهای خبر: دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳