قالیباف در مراسم اختتامیه سی وپنجمین كنفرانس بین المللی وحدت اسلامی:

راهبرد گفت وگوی سراسری و فراگیر حلقه مفقوده حل مسائل کشورهای اسلامی است

راهبرد گفت وگوی سراسری و فراگیر حلقه مفقوده حل مسائل کشورهای اسلامی است

به گزارش پارلمان ایران دات کام رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه یکی از حلقه های مفقوده‌ی حل مسائل کشورهای اسلامی «راهبرد گفت وگوی سراسری و فراگیر» در این حوزه‌ی تمدنی است اشاره کرد: امروز قدرت های پنهانی در تلاش هستند تا با اختلاف افکنی های قومی و مذهبی در بین مسلمانان آنان را به سمت جنگ های داخلی منطقه ای و برادرکشی سوق دهند.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از خانه ملت، محمدباقر قالیباف ظهر امروز ( شنبه اول آبان ماه) در مراسم اختتامیه سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی که در مرکز همایش های صداوسیما برگزار شد، ضمن تبریک به مناسبت سالروز ولادت با سعادت نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) به تمامی مسلمانان و حقیقت جویان جهان اظهار داشت: سیره‌ی پیامبر اعظم وحدت و اتحاد میان امت اسلام از هر رنگ ونژاد و قبیله ای است و امروز ما نیز با تأسی از همین روش گرد هم آمده ایم تا بتوانیم پیام وحدت و برادری را به آحاد مسلمانان جهان منتقل نماییم و گامی در جهت تشکیل امت واحده‌ی اسلامی برداریم.
رییس مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه وقتی از وحدت مسلمین صحبت می نماییم نخستین سوالی که باید به آن پاسخ دهیم این است که وحدت چگونه شکل می گیرد؟ افزود: در پاسخ به این پرسش من بر این باورم که وحدت حول اهداف و رویکرد های مشترک شکل می گیرد. ما مسلمانان از هر مذهب و سلیقه ای مشترکات محکمی همچون قرآن پیامبر اعظم و قبله‌ی یکسان داریم اما دلیل اینکه چرا با وجود این محکمات مشترک گرفتار اختلافات مختلفی هستیم چیزی نیست جز اینکه برای خود اهداف و رویکرد های مشترک تعریف نکرده ایم.
وی با تاکید بر این که تجربه نشان میدهد به میزانی که هدف و رویکرد مشترک در امت اسلام ایجاد شود وحدت نیز حاصل می شود و با اهمیت ترین تجربه و شاهد تاریخی ما موضوع مهم فلسطین است، اشاره کرد: فلسطین توانسته است امت اسلامی را گرد هم آورد و عامل شکل گیری جبهه‌ی متحد مقاومت در مقابل رژیم غاصب صهیونیستی شود. اگر به عمر بیش از 70 ساله‌ی فاجعه‌ی اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونیستی نگاه نماییم می توانیم آنرا به دو دوره تقسیم نماییم، دوره‌ی اول قبل از تشکیل انقلاب اسلامی و دوره‌ی دوم بعد از تشکیل انقلاب اسلامی.
قالیباف با اشاره به این که در دوره‌ی اول دولت های کشورهای عرب با نگاه ملی گرایی عربی با همه‌ی هیمنه و قدرت خود تلاش کردند جلوی رشد این غده‌ی سرطانی را بگیرند و نتیجه اش جنگ سال 1967 شد که ظرف مدت 6 روز ماشین جنگی دولت های عربی با شکست مطلق مواجه گردید و محصول آن تقویت سیاسی و نظامی این رژیم کودک کش شد، اشاره کرد: اما رژیم صهیونیستی در مقطع دوم عمر خود، در چند رویارویی مختلف نه در مقابل یک یا چند ارتش منظم بلکه دربرابر نیروهای مقاومت مردمی متشکل از برادران اهل تشیع و تسنن در لبنان و فلسطین شکست خورد و افسانه‌ی شکست ناپذیری اش به انتها رسید. آن عاملی که موجب چنین تحول عظیمی شد ایجاد باور و هدف مشترک ضدصهیونیستی و تغییر رویکرد محوریت دولت ها از دید ملی گرایی عربی به امت اسلامی با محوریت اسلام سیاسی ظلم ستیز است. البته این هدف و رویکرد مشترک نیز در نتیجه‌ی شناخت و آگاهی امت اسلامی شکل گرفت.
رییس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: با پیروزی انقلاب اسلامی امام خمینی رضوان الله تعالی مقابل نه فقط اسلام سیاسی را در ایران حاکم کرد بلکه به عنوان یک کشور مسلمان شیعی دغدغه‌ی اصلی فراسرزمینی خودرا ظلم ستیزی در مقابل رژیم صهیونیستی و پشتیبان اصلی او یعنی آمریکا قرار داد. این ابرمرد تاریخ و معلم پیشرو عصر جدید به نخبگان مذهبی و سیاسی امت اسلام نشان داد که منکر اصلی که قرآن نهی از آنرا وظیفه‌ی هر مسلمانی قرار داده است ظلم مستکبران فقرآفرینی استعمارگران و جهل ناشی از فرهنگ مادی گرایی نظام سرمایه داری می باشد.
وی با تاکید به این که امام خمینی (ره) با پایبندی به راهبرد نه شرقی و نه غربی به همه‌ی مسلمانان دنیا نشان داد با خداباوری و اعتماد به سنت های الهی و تکیه به توان مردم می توان دربرابر هرقدرت به ظاهر بزرگی پیروز شد، اظهار نمود: نخبگان امت اسلامی در نقاط مختلف کشورهای مسلمان با اعتقادات مذهبی متفاوت ضرورت مبارزه با منکرهای اصلی را تبیین کردند و شناخت و آگاهی امت را نسبت به رهیافت جدید از اسلام سیاسی مبتنی بر تفکر ناب محمدی بالا بردند و در این میان مجاهدانی همچون شهید حاج قاسم سلیمانی برای عملی شدن این رویکرد جهاد کردند و نتیجه آن شد که مردم مسلمان از اهل تشیع و تسنن بدون پشتیبانی دولت ها درکنارهم متحد شدند و با تاکید بر سنت های الهی توان قدرت های تا دندان مسلح را چیزی جز سستی خانه‌ی عنکبوت ندیدند و شکست های متوالی را بر آنها تحمیل کردند و اینطور بود که با شناخت و آگاهی امت مسلمان از اسلام سیاسی و تکیه بر سنت های الهی معجزه‌ی عصر جدید شکل گرفت و هیمنه‌ی جبهه‌ی استکبار با همه‌ی قدرت ظاهری اش فروریخت.
قالیباف افزود: همین هدف و رویکرد مشترک موجب نگرانی جبهه‌ی استکبار شد و با بدل سازی های انحرافی در قالب اسلام تکفیری و شعله ور کردن جنگهای داخلی و نرمال سازی ظلم پذیری برخی دولت های منطقه در قالب پذیرش طرح هایی نظیر طرح آبراهام و طرح موسوم به معامله‌ی قرن به مقابله با آن برآمدند.
وی اشاره کرد: امروز قدرت های پنهانی در تلاش هستند تا با اختلاف افکنی های قومی و مذهبی در بین مسلمانان آنان را به سمت جنگ های داخلی منطقه ای و برادرکشی سوق دهند.
رییس قوه مقننه کشورمان با اشاره به حوادث اخیر افغانستان تصریح کرد: در افغانستان و در سراسر منطقه این دست های پنهان در کارند تا با راه اندازی جنگ های مذهبی منطقه را در ناامنی همیشگی قرار دهند. جنایت های اخیر در افغانستان و برنامه ریزی های گسترده‌ی آمریکایی ها و صهیونیست ها برای ایجاد آشوب و تفرقه در لبنان عراق و تحریک برخی سران کشورهای منطقه همه در همین راستاست. ممکنست در ظاهر سربازهای آمریکایی از منطقه خارج شده باشند لکن نقشه های آنها برای ایجاد آشوب و اختلاف به صورتی بوسیله بازتعریف حضورشان در منطقه به انتها نرسیده است.
وی اظهار داشت: در مقابل این برنامه ریزی ها امروز تجربه‌ی موفق مقابله با رژیم صهیونیستی و همین طور تجربه های تلخ اسلام تکفیری و درگیری های داخلی امت اسلامی پیش روی ماست و نسخه‌ی شفابخش گذر از این دشمنی سخت و پیچیده همان آگاهی و شناخت امت اسلام است تجربه نشان داده است که بار اصلی موفقیت نه به دوش دولت ها که به دوش شما نخبگان جوامع اسلامی است. بی شک گمشده‌ی امروز امت اسلام آگاهی و شناخت است.
رییس مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: نخبگان جوامع اسلامی باید به امت اسلامی نشان دهند که برمبنای تعالیم قرآنی منکر اصلی که باید با آن مبارزه کرد ظلم ظالمان جهانی است و راهبرد اصلی مبارزه با استکبار نیز مقابله‌ی همراه با تدبیر و عقلانیت است باید نقشه های دشمن را شناخت و برای آن طراحی دقیق مبتنی برآگاهی بخشی امت اسلام داشت.
قالیباف با اعلان اینکه یکی از حلقه های مفقوده‌ی حل مسائل کشورهای اسلامی «راهبرد گفت وگوی سراسری و فراگیر» در این حوزه‌ی تمدنی است، اشاره کرد: علمای مسئول و فضلای دغدغه مند کشورهای اسلامی از هر مذهب و قومیتی که هستند بایستی با یکدیگر به تبادل فکری بپردازند. این راهبرد دقیقاً نقطه‌ی مقابل تکفیر است که جز جنگ های خونین و هدر رفتن سرمایه های مسلمانان چیزی برای کشورهای اسلامی به ارمغان نیاورده است.
رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که جنبش تقریب مذاهب صدای متحد مسلمانان مقابل افراطی گری و تکفیر است، بیان کرد: همه‌ی مردم مسلمان دنیا باید چنان درباره ی جریان تکفیر آگاه شوند که این انحراف هیچ جایگاه اجتماعی پیدا نکند و در همین شروع به تاریخ بپیوندد. همین طور برای اصلاح تصویری که دشمنان اسلام ناب محمدی برای مردم دنیا با سوءاستفاده از جریان های تکفیری نظیر داعش به وجود آورده اند نخبگان مسلمان بایستی با کمک امت اسلامی فعالانه وارد میدان شوند.
وی با تاکید بر این که نخبگان جوامع اسلامی امروز باید از تمام ظرفیت های اندیشه ای و هنری خود برای بازنمایی اسلام آن چنان که هست استفاده کنند و روایت خشونت بار از اسلام را با ارائه‌ی روایت اصیل کنار بزنند تا جهانیان با چهره‌ی نورانی و زندگی ساز اسلام آشنا گردند، اضافه کرد: امروز این ظرفیت بوسیله فضای رسانه ای فراهم گشته است که شایستگی اسلام برای پر کردن این خلأ معنوی به همه‌ی مردم جهان نشان داده شود. تشریح ابعاد شخصیتی پیامبر عظیم الشأن اسلام می تواند مهم ترین راهبرد مشترک میان امت اسلام برای تبلیغ این دین مبین باشد.
قالیباف اظهار داشت: امروز پیشرفت ها در فناوری در سطح جهانی و تغییرات ماهوی در عرصه‌ی رسانه و ارتباطات فرصت های بی بدیلی را برای آگاهی امت اسلام بدور از فضاسازی های رسانه های هژمون ارائه می دهد و همین طور همین ابزارهای نوین در رسانه های اجتماعی فراگیر این فرصت را به امت اسلام داده است که پیام اسلام ناب را به همه‌ی حق جویان جهان برسانند.
وی در همین زمینه اشاره کرد: امروز ارتباطات اجتماعی مفهوم شبکه ای پیدا کرده و ما در این شبکه که بر پایه‌ی اینترنت شکل گرفته و افراد را به یکدیگر وصل کرده است می توانیم با سایر مسلمانان جهان و در مرحله‌ی بعد با دیگر آزاداندیشان جهان ارتباط بگیریم و از این ظرفیت برای ترویج پیام حق طلبی استفاده نمائیم و عملاً امکان دستیابی به اهداف تقریب مذاهب را فراهم سازیم.
وی همین طور با اعلان اینکه استفاده از ظرفیت های تولید محتوا در شبکه های اجتماعی فراگیر جهانی این فرصت را به ما می دهد که «آگاهی مردم پایه» را به عنوان محور کانونی موفقیت امت واحده‌ی اسلامی فراگیر نماییم، افزود: از دیگر مسائلی که موجب تقویت قدرت امت اسلامی می شود تقویت مبنایی تعاملات اقتصادی با یکدیگر است. امروزه جهان اسلام جمعیتی حدود 2 میلیارد نفر را به خود مختص کرده است. در صورت تحقق ایده‌ی وحدت اسلامی و رفع تعارضات بطور قطع یکی از راهبردهای اصلی جهان اسلام می تواند حرکت به سمت اتحادیه سازی در حوزهای سیاسی- اقتصادی و همراه کردن کشورهای غیرمسلمان هم پیمان است، این مستلزم راه افتادن باب گفت و گو و حل مسائل ابهامات و سوء تفاهم ها بین دولت های اسلامی است.
قالیباف اشاره کرد: اینجانب همین جا فرصت را غنیمت می شمارم و تصریح می کنم جمهوری اسلامی ایران برای حل تمامی مسائل خود با کشورهای اسلامی در قالب دکترین خویش یعنی نفی سلطه پذیری و سلطه گری عدم پذیرش نظم تحمیلی جبهه‌ی استکبار خروج کشورهای بیگانه از منطقه و همکاری متقابل با کشورهای منطقه با اولویت کشورهای اسلامی اعلام آمادگی می نماید. جمهوری اسلامی ایران همیشه در راه ایجاد صلح و ثبات و جلوگیری از تفرقه جنگ های داخلی دخالت خارجی و یا تجزیه‌ی کشورهای منطقه گام برداشته است و از هیچ تلاشی برای تشکیل امت واحده‌ی اسلامی دریغ نخواهد کرد.
رییس مجلس شورای اسلامی در آخر اظهار نمود: به روان پاک مرحوم آیت الله محمدعلی تسخیری که به حق یکی از پیشگامان اتحاد و وحدت میان مذاهب اسلامی بودند درود می فرستم و از تمامی بانیان برگزاری این مراسم و تمامی علما روشنفکران و اندیشمندانی که در سراسر جهان اسلام عمر خویش را وقف تقریب مذاهب مبارزه با افراطی گری و رویکرد های تکفیری و برقراری صلح و آرامش در جهان اسلام کرده اند تقدیر و تشکر می کنم و مطمئن هستم این مجاهدت آنها در بارگاه الهی مقبول و مأجور خواهد بود.
اختتام پیاممنبع:

1400/08/02
12:44:38
0.0 / 5
1016
تگهای خبر: برنامه , حكم , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام