یك مقام معاونت پارلمانی ریاست جمهوری :

شاید برخی نمایندگان با دانش پارلمانی آشنایی کافی نداشته باشند

شاید برخی نمایندگان با دانش پارلمانی آشنایی کافی نداشته باشند

به گزارش پارلمان ایران دات کام ایسنا نوشت: معاون نظارت و هماهنگی معاونت پارلمانی ریاست جمهوری اظهار داشت: در مجموع نمی توانیم برخی ناهنجاری ها را کلا رد نماییم که پیگیری آن وظیفه های نظارتی مثل شورای نگهبان است.بخش هایی از گفت و گوی قاسم جعفری معاون نظارت و هماهنگی معاونت پارلمانی ریاست جمهوری:

-شاید برخی حضور در مجلس شورای اسلامی را تجربه کرده باشند اما با دانش پارلمانی آشنایی کافی نداشته باشند چون بین تصویب کردن قانون با قانون نویسی خیلی تفاوت وجود دارد. نمایندگان محترم عموما در دوره های مختلف مجلس فکر می کنند که باید بیان کننده همه خواسته های مردم باشند در حالی که که قانون نویسی ماهیت برتر و متفاوت تری دارد یعنی باید همه خواسته های مردم را دید اما آنچه مصوب می شود بر طبق مصالح عالیه و بلندمدت کشور باشد.

-تعاملات و رفتار و رابطه مجلس و دولت رابطه بسیار خوبی است و رشته وثیقی بین دو قوه وجود دارد. ارزش های هر دو نه فقط در عرصه اعتقادی بلکه در عرصه های دیگر هم حدودا مشترک است. افق نگاه و ادبیات دولت و مجلس هم مشترک است. تا الان هفت دیدار رییس جمهور با مجامع نمایندگان۲۰ استان با حضوربیش از ۲۰۰ نماینده برگزار شده است. در این جلسات رییس جمهور نظر تک تک نمایندگان را می شنود وآنها دغدغه های ملی و استانی خودرا بیان می کنند. در این جلسات استانداران هم حضور دارند. خود نمایندگان اعلام نموده اند که این کار تا حالا انجام نشده است. معاون اول هم با کمیسیون های تخصصی جلسه دارند. قبل هر سفر استانی، مجمع نمایندگان استان با معاون اجرائی جلسه دارند. وزرا به مجلس می روند. حجم تعامل دولت و مجلس بسیار بالا و اثرگذار می باشد و هرچه جلوتر می رود این تعامل بیشتر و بهتر می شود.

-اما گاهی ممکنست رفتارهایی از برخی نمایندگان بروز کند هرنماینده احساس می کند یک ابزار قانونی دارد واز آن خوش بینانه به نفع مردم و حوزه انتخابیه اش استفاده می نماید بطورمثال نماینده ای سوال را مطرح می کند یا عده ای دنبال استیضاح وزیری هستند که من نام آنرا تک مضراب ها می گذارم و معتقدم که باید بین رفتارهای فردی با شخصیت جامع مجلس تفاوت قائل شویم. مجلس یک شخصیت حقوقی دارد و نمایندگان هم شخصیت های فردی دارند بدین سبب ممکنست نماینده ای دیدگاهی داشته باشد، سوال یا استیضاحی را مطرح کند اما وقتی در جمع نمایندگان قرار می گیرد، شخصیت حقوقی مجلس رویکرد دیگری داشته باشد. بتازگی سوالی از وزیر صمت عنوان شد اما بر طبق تفاهمی که بوجود آمد، خود سوال کنندگان گفتند سوال را به رای نمی گذارند اما در گذشته همه شاهدبوده ایم بعضاٌ طرح سوال از طرف نماینده به ایجاد تنش هم منجر گردیده است.

-نماینده فشار پذیر نیست. اگر نماینده ای اکثریتی را ببیند و مآل اندیشی و مصلحت گرایی کند به خودش مربوط است. فشار زمانی است که اگر طرف اقدامی انجام ندهد از چیزی محروم می شود یا امتیازی از دست می دهد ولی نماینده راحت می تواند بگوید سوالم را به رای بگذارید و نهایتاً سوالش رای نمی آورد اما فشاری وجود ندارد. مجلس جای تعامل است و مدلول پارلمان، خانه گفت و گو است.

-اینگونه نیست که نماینده ای بگوید که چون دیدگاه مشترک با دولت دارد بعد از مصالح مردم می گذرم بلکه سوالات و چالش های خیلی جدی مطرح می شود. هم نمایندگان و هم دولت خیلی جدی هستند. مواردی داریم که نمایندگان در گرایش سیاسی با وزیرهم ممکنست مشترک باشند اما موضوعات را جدی مطرح می کنند. از آن طرف هم مدیرانی داریم که خیلی جدی به نماینده ای می گویند اینجا حوزه کاری ما است و ما باید تصمیم بگیریم. در حقیقت همانطور که رهبری هم تاکید دارند، قانون محک ماست و بر طبق قانون مجلس وظیفه قانونگذاری ونظارت و دولت وظیفه اجرا را بر عهده دارد. البته تعامل وگرفتن مشورت و رعایت اخلاقی درطرفین بحث دیگری است.

-الان استیضاحی که رسما ثبت شده باشد، نداریم. مطرح شدن استیضاح ها بدین سبب است که در اثر اتفاقی ویا مساله خاصی، نماینده یانمایندگانی اعلام می کند از حق استیضاح استفاد می کند و موضوع رسانه ای هم می شود اما در تعاملات بعدی همان مورد وقتی اصلاح گردد، خود نماینده هم ممکنست پیگیری نکند. ممکنست نماینده قانع شود اما چون موضوع قانع شدن نماینده رسانه ای نشده، افکار عمومی حق دارد قانع نشود.

-توصیه یا مشورت من این است که نمایندگان مجلس نسبت به وزیری که تازه کارش را آغاز نموده است با تعامل برخورد کنند مگر این که حتی یک ساعت هم حضور وزیر به ضرر کشور باشد که چنین موردی نداریم. حتما در طول یکسال مشخص می شود که عیار یک وزیر چقدر است و تا چه حد توانسته وظایف خودرا اجرا نماید. نظارت نمایندگان اگر مبتنی بر اخلاق و قانون باشد، برای دولت هم خوب است.

_در مورد مطرح نشدن استیضاح تا آخر سال شاید خود نمایندگان تصمیم گرفته یا سفارش ای کرده باشند که استیضاحی تا آخر سال مطرح نشود ولی من خبرندارم که دستوری دراین زمینه وجود داشته باشد. این احتمال هم هست برخی خبرسازی ها بمنظور تحریک نمایندگانی که مهیای اقدام هستندصورت می پذیرد.

-حق نماینده است که تذکر یا سوال را مطرح کند ولی انجام این وظیفه باید با هدف اصلاح حکمرانی باشد. بطورمثال نماینده محترمی به دولت ۱۶۰۰ تذکر داده است که این آمار می تواند کارکرد استفاده از تذکر را پایین بیاورد برای اینکه دیگر اثرگذار نخواهد بود. به نماینده محترمی دوستانه گفتم میدانی چند سوال مطرح یا امضا کرده ای؟ گفت ۱۰ -۱۲ سوال اما به او گفتم ۸۴۹ سوال را امضا کرده ای. البته طراحان سوال کم هستند اما کسانی که پای سوالات را امضا می کنند زیاد هستند. رهبری هم تذکر داده اند که تکلیف گرایی باید معطوف به نتیجه باشد. سفارش ما این است که نمایندگان بجای توجه بیش از اندازه به کمیت، به کیفیت هم توجه نمایند. از سویی اصلاح امور پیش از رسانه ای شدن آنها آسان تر انجام می شود.بیشتر بخوانید:
نماینده مجلس: اصلا اجازه استیضاح نمی دهندا شلمزاری، نماینده حاضر در جلسه با رئیسی: مجلس پیگیر دریافت گزارش دولت درباره انتصابات وزارت کار خواهد بود

-اکثر نمایندگان از نظر خود خواسته های مردم را پیگیری می کنند. من خیلی سراغ ندارم نمایندگانی دنبال منافع شخصی باشند.

-در این زمینه مثالی بزنم. یک نماینده بخاطر این که جاده ای که در زمینه انتخابیه خود هر روز تلفات دارد، استیضاح وزیر را مطرح می کند و وزیر کارشناسان خودرا فرستاده و پذیرفته است که آن جاده باید اصلاح گردد. اگر این اتفاق رخ دهد باید استیضاح ادامه یابد؟ نماینده خواسته عمومی روشنی مطرح کرده است و وزیر هم گفته پیگیری می کند و نماینده هم اجازه می دهد تا وزیر کارش را انجام دهد. این بدان معنا نیست که نماینده امتیازی برای خودش گرفته باشد. اگر وزیر کنار گذاشته شود، مشکل سر جایش است و وزیر جدید هم شش ماه زمان لازم دارد تا به مسائل حوزه خود اشراف پیدا کند. گرچه در مجموع نمی توانیم برخی ناهنجاری ها را کلا رد نماییم که پیگیری آن وظیفه های نظارتی مثل شورای نگهبان است.

-شدیدا سفارش می کنم که به صلاح خود نمایندگان نیست که در زمینه اجرا دخالت کنند البته همانطور که هر شهروندی می تواند مشورت بدهد، نماینده هم چنین اختیاری دارد که افراد توانمند را به دولت معرفی نماید ولی در حد مشورت. اما اگر گفته شود من مشورت می دهم ولی اگر قبول نکردی فلان کار را می کنم دیگر از حد مشورت خارج شده است.

-وقتی سخنگو انتخاب شد، ضعف اطلاع رسانی هم کمتر شد اما در مجموع مقدار کمی از اقدامات دولت منعکس می شود و من هم این ضعف را می پذیرم. من اعتقاد دارم که باید به رسانه اهمیت داد.


-بعید می دانم کسی باعقل سیاسی درست و برخورداراز خیرخواهی مخالف تعامل مثبت دولت و مجلس باشد. در این سفرها فقط با نمایندگان دیدار نمی گردد بلکه طیف های مختلف نظرات خودرا اعلام می کنند و بدین سبب جمع بندی بهتری برای تصمیم گیری بدست می آید.

-این سفرها عموما پنجشنبه و جمعه ها و روزهای تعطیل انجام می شود وبنابراین به وظایف معاون پارلمانی در تهران آسیبی نمی زند. آمار میزان مشارکت اعضای دولت در جلسات هیات دولت که اعلام گردید بیشترین میزان مشارکت با ۹۶ درصد به آقای حسینی تعلق داشت. وی روزهای یکشنبه و سه شنبه تمام وقت در مجلس و چهارشنبه ها هم در دولت حضور دارد و یادم نیست در جلسات هیات دولت غیبت داشته باشد.

-یکی از لطمه هایی که در کشور باید اصلاح گردد، موضع گیری های قبل از موعد و بدون آشنایی با این طرح هاست. شاید خیلی ها از محتوا خبر ندارند ولی موضع گیری می کنند. من معتقدم این چنین طرح ها باید چکش کاری شده و هرآنچه به نفع مردم است تصویب شود و باید مانع تصویب هرآنچه که به نفع مردم نیست، شد.


۲۱۲۳۱


منبع:

1400/11/16
23:05:21
0.0 / 5
706
تگهای خبر: تصویب , حكم , دولت , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵