حامیان فیلترینگ از پنجره وارد می شوند؟

حامیان فیلترینگ از پنجره وارد می شوند؟

به گزارش پارلمان ایران دات کام ایلنا نوشت: معاون وزیر علوم در دولت اصلاحات گفت: این احتمال وجود دارد که شاهد طرح صیانت دیگری باشیم. برای اینکه این مسئله برای مسئولان مهم بوده و ممکنست آنرا به شورای عالی فضای مجازی واگذار کنند. بنظر می رسد که عده ای مصمم هستند تا این طرح را دنبال کنند.غلامرضا ظریفیان معاون وزیر علوم در دولت اصلاحات در پاسخ به این پرسش که باتوجه به تصمیم جدید مجلس درباره طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی که از دستور کمیسیون ویژه خارج و به صحن بازگشت و این که پیش بینی شما درباره آینده طرح چه خواهد بود، اظهار داشت: این که در ادامه چه اتفاقی خواهد افتاد را نمی دانم اما دنیای مجازی مسئله ای است که حدودا می شود اظهار داشت که هم عرض و همانند مسئله معیشت در جامعه ما بوده و حتی در جامعه جهانی هم اهمیت پیدا کرده است. اگر نگوییم هر لحظه اما افراد نسبت عمیق و روزانه ای با این عالم پیدا کرده اند. بدین سبب این مساله غیر از نقشی که این فضا در توسعه اقتصادی جامعه و معیشت مردم ما ایفا می کند، با مشکلات جدی رو به رو است.

وی اشاره کرد: فضای مجازی حدودا از کودک سه ساله تا افراد سالخورده ۹۰ ساله را حساس و درگیر کرده است. وقتی چنین پدیده ای به این شکل وارد زندگی بشر همچون جامعه ایرانی شده، نمی توان با یک کمیسیون و یک تصمیم عاجلانه رو به رو شد. با موضوعی که خود دولت هم به این طرح اشکالات جدی وارد کرده است، دیدیم که طیفی از افکار عمومی نسبت به این طرح حساسیت نشان دادند. اگر تصمیم نادرستی گرفته شود نفعی نخواهد داشت. چونکه تجربه نشان می دهد، با حذف تکنولوژی های جدید، نیازهای جامعه و واکنش هایی که منجر به تصمیم غلط می شود، جامعه مسیرها و راه هایی را طی خواهدنمود تا بتواند از آن محدودیت ها عبور کند.

این فعالی سیاسی اصلاح طلب اضافه کرد: بجای تصمیم های غلط، ساده لوحانه و نگاه های بسته اگر این عرصه لطمه هایی دارد، آنرا آموزش داده و مردم را در جریان قرار دهند. کما این که برای تصمیم گیری در این حوزه مردم را بسیار عمیق تر و ذی فهم تر از خود بدانند. بدین سبب بسته به مضاری که هر پدیده و هر تکنولوژی می تواند داشته باشد، باید برای سنین مختلف هم قوانین تبیین شود. اگر این مسیر به قانون ناقص منجر شود، واکنش منفی را ایجاد خواهدنمود و کسانی که در این مساله نیت خیر دارند، شاهد قاعده لج مردم نسبت به این پدیده خواهند بود و در قاعده لج جامعه دیگر به آن سفارش ها توجه نخواهند کرد و مواجه شدن با این مساله را پیچیده و مشکل تر خواهدنمود.بیشتر بخوانید:
نماینده مجلس: صیانت، سفارش بیرون از مجلس بود/ عده ای از بیرون مجلس آمدند و گفتند ما آنرا طراحی نموده ایم! مهاجری: طرح صیانت برای پایداری ها ناموسی بود اما کاسبی شان به هم خورد
ظریفیان اشاره کرد: همین که این طرح از آن دایره بسته خارج و به کل مجلس واگذار شد، حکایت از این دارد، کسانی که دراین زمینه درک درستی دارند، متوجه شدند که باید این مساله را پخته تر مورد بررسی قرار دهند و در عین حال متوجه شدند که افکار عمومی به شدت نسبت به این طرح حساس بوده و اگر تصمیم درستی گرفته نشود، واکنش عمیق تری نسبت به آن خواهند داشت. باید این مسئله را بر بستر کارشناسی جدی گذاشته و از کارشناسان غیردولتی، نهادهای مدنی که دلسوز هستند، افکار عمومی، کارشناسان رسانه بهره برده و با رضایت کاربران و رعایت قواعدی که جنبه ملی دارند این کار را جلو ببرند. وگرنه این کار یا به نتیجه نخواهد رسید و اگر به نادرستی قاعده ای تصویب شود، کارآمدی و نتایج مثبتی در پی نخواهد داشت.

ظریفیان در پاسخ به این پرسش که آیا شاهد طرح صیانت دیگری در مجلس خواهیم بود یا خیر اظهار داشت: این احتمال وجود دارد که شاهد طرح صیانت دیگری باشیم. برای اینکه این مسئله برای مسئولان مهم بوده و ممکنست آنرا به شورای عالی فضای مجازی واگذار کنند. بنظر می رسد که عده ای مصمم هستند تا این طرح را دنبال کنند اما تجربه ای که در پروسه این طرح به دست آمد و به اینجا رسید، نشان میدهد که این کار باید با عمق بیشتر، درک بیشتر و رد و بدل کردن ایده ها با جامعه صورت بگیرد. فضای مجازی با لحظات جامعه ما ارتباط دارد و حتی رجوع به آن و استفاده کردن از آن ۲۴ ساعته شده است. به این شکل نیست به آسانی بشود درباره آن تصمیم گرفت بلکه باید از اجماع عمومی و اقناع اجتماعی برخوردار باشد تا بتواند به طرح خوب و کارآمد تبدیل گردد.۲۱۲۱۲


منبع:

1401/01/27
19:56:09
0.0 / 5
375
تگهای خبر: آموزش , تصویب , حامی , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵