در كمیسیون اصل نود مطرح شد

قول وزیر کشاورزی برای خرید تضمینی محصولات دام و طیور

قول وزیر کشاورزی برای خرید تضمینی محصولات دام و طیور

به گزارش پارلمان ایران دات کام سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به حضور وزیر کشاورزی در جلسه این کمیسیون اظهار داشت: وزیر کشاورزی قول داد خرید تضمینی در حوزه محصولات دام و طیور صورت گیرد تا ضمن پشتیبانی از تولید، مصرف کنندگان در ۶ ماهه دوم با کمبود کالا و رشد قیمت ها مواجه نشوند.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، علی خضریان در توضیح جلسه کمیسیون اصل نودم قانون اساسی اظهار داشت: این جلسه با حضور وزیر جهاد کشاورزی و معاونانش جهت بررسی وضعیت تولید و توزیع محصولات کشاورزی و دامپروری در کشور برگزار گردید. تمرکز بر نهاده های دامی و خوراک دام برای مرغداران و دامداران و پشتیبانی از تولید داخلی در مبحث آزادسازی نرخ نهاده های دامی بود.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به گزارش ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی درباه وضعیت بازار و تولید، اظهار نمود: با عنایت به تحولات جهانی در اسفندماه سال قبل و همینطور تصمیماتی که نسبت به ارز ترجیحی در سطح کلان اقتصادی گرفته شده، زمینه رشد قیمت ها و نگرانی بخش خصوصی و همینطور مصرف کنندگان را ایجاد کرده که باید با تدابیر ویژه مدیریت شود؛ در جلسه کمیسیون درباره نحوه مدیریت وزارت خانه برای کنترل نرخ محصولات جهاد کشاورزی توضیحاتی عرضه شد.
خضریان در ادامه ضمن اشاره به ابرازنگرانی اعضای کمیسیون اصل نود درباره خسارت وارده به تولیدکنندگان دام و طیور کشور، بیان نمود: یکی از موارد مورد سوال، تعهدات وزارت جهاد کشاورزی از آغاز سال ۱۴۰۱ بخصوص تا ۲۱ اردیبهشت ماه بود که منجر به اصلاح قیمت ها برای نهاده های دامی و خوراک دام و طیور شد و پس از آن تولید مرغداران و دامداران با نرخ آزاد انجام شد، آنها قریب به ۲ ماه ابتدای سال محصولات خویش را با نرخ ارز ترجیحی به بازار ارائه کردند و تعهدات وزارت خانه نسبت به تولیدکنندگان پرداخت نشده است.
سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس در ادامه درباره پاسخ وزیر در این خصوص اظهار داشت: طبق گفته وزیر، مطالبات دامداران و مرغداران برای تولید دام و طیور تا ۲۱ اردیبهشت ماه بر مبنای فرمول حجم تولید و مصرف خوراک دام و طیور پرداخت می شود. مقرر شد درباره جزئیات نحوه پرداخت تصمیم گیری شود که به صورت نقدی یا تعیین سهمیه در بازارگاه برای خرید نهاده دامی و خوراک طیور باشد و یا به صورت تهاتر با بدهی آنها نسبت به دولت صورت گیرد.
وی به دغدغه دیگر اعضای کمیسیون اصل نود درباره کاهش مصرف در ۶ ماهه نخست سال اشاره نمود و اظهار داشت: این مورد می تواند به تولید صدمه بزند؛ در این خصوص وزیر قول داد با تاکید بر لزوم عدم وارد آمدن ضرر و زیان به تولیدکنندگان، خرید تضمینی در حوزه محصولات دام و طیور صورت گیرد تا ضمن پشتیبانی از تولید، مصرف کنندگان در ۶ ماهه دوم همزمان با افزایش مصرف، با کمبود کالا و رشد قیمت ها مواجه نشوند.
سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی در انتها ضمن اشاره به گزارش وزیر کشاورزی درباره اقدامات گذشته و آینده این وزارت خانه اظهار داشت: گزارشی درباره وضعیت تسهیلاتی عرضه شد که قرار بود درباره پشتیبانی از تولید دام و طیور در سال ۱۴۰۱ به میزان ۲۰ هزار میلیارد تومان پرداخت گردد، تابحال ۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده و روند آن طی ماه های آتی تا آخر سال ادامه پیدا می کند تا تولیدکنندگان دام و طیور با چالش های موجود در بازار و اتفاقات اقتصادی، گرفتار معضل در تولید نشوند.
منبع:

1401/05/12
22:54:26
0.0 / 5
184
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴