لیست انتخاباتی غیرقانونی چیست ؟

لیست انتخاباتی غیرقانونی چیست ؟

فارس نوشت: در متن اصلاحی مجلس آمده است: عرضه لیست فقط توسط دبیر کل احزاب و همینطور مقامات مسئول احزاب، جبهه ها و تشکل های مبحث این ماده که به صورت رسمی از جانب مقامات این جبهه ها و تشکل ها معرفی می گردند، صورت می گیرد.جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس طرحی را آماده کرده اند تا با آن بتوانند قانون فعلی انتخابات مجلس را اصلاح کنند.
پیشتر هم دولت دوازدهم لایحه جامع انتخابات را به مجلس شورای اسلامی ارسال کرده بود که تمام انتخابات ها در آن دیده شده بود اما نمایندگان مجلس به جای آنکه لایحه دولت قبل را در دستور کار قرار دهند، طرح هایی را برای انتخابات های متعدد در دستورکار قرار دادند.
در بخشی از متن اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی درباره عرضه لیست های انتخاباتی آمده است:

ماده۷ مکرر۱- احزاب و جبهه های مبحث ماده (۱) قانون نحوه فعالیت احزاب و گروههای سیاسی می توانند بعد از تأیید صلاحیت داوطلبان و حداکثر تا چهل و هشت ساعت پیش از شروع زمان تبلیغات انتخاباتی نامزدها، لیست انتخاباتی خویش را به صورت مجزا برای حوزه های انتخابیه دارای بیشتر از یک کرسی و در سقف نمایندگان آن حوزه انتخابیه تنظیم و حسب مورد به ستاد انتخابات کشور یا فرمانداری ها اعلام کنند. این امر مانع از حمایت های احزاب، جبهه های مبحث قانون فوق از نامزدها در حوزه های انتخابیه تک کرسی نخواهد بود. آگهی اسامی نامزدها و لیست های مبحث این ماده بعد از تأیید ستاد انتخابات کشور یا فرمانداری ها، منتشر خواهد شد.
تبصره ۱- احزاب، جبهه ها و تشکل های مبحث این ماده مکلفند در هنگام عرضه لیست، موافقت کتبی نامزدها در خصوص عضویت در لیست را ارائه نمایند.
تبصره ۲- درصورتیکه فرد یا افرادی از نامزدهای مذکور در لیست ها به درخواست کتبی خود و تا ۷۲ ساعت پیش از آخر مهلت قانونی تبلیغات انتخاباتی از لیست بیرون بروند، عرضه کننده لیست می تواند از میان سایر نامزدهای همان حوزه انتخابیه تا ۴۸ ساعت قبل از آخر مهلت قانونی تبلیغات انتخاباتی، با رعایت مفاد این ماده لیست خویش را تکمیل کند. در غیر این صورت حق تغییر لیست عرضه شده را نخواهند داشت، مگر این که به علل قهری نامزد یا نامزدهایی از لیست مزبور حذف شوند.
تبصره ۳- عرضه لیست فقط توسط دبیر کل احزاب و همینطور مقامات مسئول احزاب، جبهه ها و تشکل های مبحث این ماده که به صورت رسمی از جانب مقامات این جبهه ها و تشکل ها معرفی می گردند، صورت می گیرد.


بیشتر بخوانید: جزئیات طرح جدید مجلس برای انتخابات ۱۴۰۲ / طرحی که مجلس دهمی ها آنرا خراب کردند


منبع:

1401/05/18
11:37:56
0.0 / 5
196
تگهای خبر: دولت , طرح , قانون , لایحه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام