آتش زننده برجام، عاشق برجام ظریف شد

آتش زننده برجام، عاشق برجام ظریف شد

به گزارش پارلمان ایران دات کام، آرمان ملی درگزارشی در رابطه با مخالفان برجام نوشت: در ایران هم آنان که در مجلس آتش زیر برجام کشیدند و علی لاریجانی با طعنه به آنان اظهار داشت که مواظب باشید مجلس را به آتش نکشید، اینروزها داعیه دار دفاع از برجام شده اند و از بند بند توافق وین به خاطر دستاوردهای حقوقی اش دفاع می کنند.در ادامه این گزارش آمده است:

اینروزها نگاهی به حال و روز افرادی که کبریت زیر برجام کشیدند جالب است. ترامپ در آمریکا در چندین دادگاه آمد و رفت دارد و برای او حکم جلب صادر می شود. رقبایش در انتخابات ریاست جمهوری او را به بدتعهدی و عدم پایبندی به توافقی چند جانبه، محکوم می کنند که تهران را از در آستانه هسته ای شدن عقب رانده بود. بعید است که ضد برجامی ترین فرد در آمریکا بتواند بار دیگر در مسند قدرت در آمریکا قرار گیرد.
*اولین مدافعان برجام؛ نخستین مخالفان توافق وین
برجام که به تصویر کشیده شد سعید جلیلی در کنار باقری کنی در بین مخالفان روز گذشته توافق هسته ای در کمیسیون های مجلس قلم نقد به بند بند برجام را در دست گرفتند و هر چه توان داشتند در رابطه با مضرات توافق وین برای ایران گفتند و جواد ظریف را به سیبل ثابت برای تیرهای سنگین تبدیل کردند. آن روزها فشارها بر وزیر خارجه وقت آنقدر زیاد شد که از شوک هجمه ها برای چند روز ویلچر نشین شد. باقری کنی بیشتر از رئیس خود تلاش داشت اقدامات عراقچی و ظریف را تخطئه کند اما بمحض این که دولت متبوعش بر مسند قدرت نشست و خود به مسئول پرونده هسته ای تبدیل شد چنان لغت برجام را در اذهان جا انداخت که گویا او نبوده که روزگاری تلاش گری منطقی را برای خود در اذهان به معرض نمایش گذاشته بود.

اینکه چه می شود که منتقد برجام سکان دار برجام می شود خود مثنوی هفتاد من است اما به نظر این منتقد توافق وین که خود مسئولیت های زیادی در پرونده هسته ای در دوران احمدی نژاد داشته با خود خلوت کرده و عملکرد خود و جلیلی را در آن مدت در کنار عملکرد ظریف و عراقچی قرار داده و تفاوت کم کاری در دورانی که او و رئیسش مسئولیت پرونده هسته ای را در دست داشتند و ۷ قطعنامه شورای امنیتی را ضد ایران ایجاد کردند را با اقدام ظریف برای لغو این قطعنامه ها مقایسه کرده و الان تصمیم دارد از دستاورد ظریف فارغ از توانایی اش دفاع کند.
* ذوالنور مدافع برجام
یکی دیگر از شخصیت هایی که برجام را در مجلس به آتش کشید. ذوالنور بود. نه این که وی در پاسخ به اقدام ترامپ این کار را انجام داد، بلکه وی در ابتدا در کنار نبویان تلاش داشت به منتقد جدی برجام از دیدگاه رسانه ها تبدیل گردد اما اینروزها چنان از بند بند برجام و دستاوردهای برجام دفاع می کند که گویا روح ذوالنور بوده که برجام را در مجلس به آتش کشیده است.

وی به تازگی در مصاحبه ای ضمن اشاره به بدعهدی آمریکایی ها گفته است: ما در بحث غنی سازی کار خودمان را داریم می نماییم یک ابزاری است که آنها به تعهداتشان برگردند که این هم «خلاف برجام» نبوده که ما مرتکب شدیم. وی در قسمتی دیگر از اظهارات خود اعلام نموده است. غربی ها می دانند که اگر ۲۶ مهر که موعد عادی شدن خرید و فروش تسلیحاتی ماست (طبق برجام) فرا برسد، چقدر از کشورها هم اکنون پشت در خرید منتظر هستند که این تاریخ برسد و جمهوری اسلامی از حقوق مردمش کوتاه نمی آید. یقیناً جمهوری اسلامی نه سر جنگ و ستیز و شاخ به شاخ شدن با این ها دارد، نه اینکه از «برجام» کوتاه می آید که چیزی کم و زیاد بشود از برجام، نه «میز مذاکره» را ترک می کند و نه کارهایش را معلق به این ها می کند. طبیعتاً ۲۶ مهرماه سکه برسد ما فروش سلاحمان را خواهیم داشت و خریداران فراوانی داریم.

۲۷۲۲۰منبع:

1402/07/01
09:14:03
0.0 / 5
212
تگهای خبر: پرونده , حكم , دادگاه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام