روحانی:

هیچ كشوری نمی تواند شش ماه كارهای اقتصادی اش را تعطیل كند

هیچ كشوری نمی تواند شش ماه كارهای اقتصادی اش را تعطیل كند

به گزارش پارلمان ایران دات كام رئیس جمهور اظهار داشت: تعطیلی كسب و كار و فعالیت اقتصادی در طولانی مدت قابل اجرا نیست و هیچ كشوری در دنیا نمی تواند شش ماه این كار را ادامه دهد.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا با اعلان اینکه مردم و دولت باید همکاری خوب و دقیق داشته باشند، اظهار نمود: اگر اینگونه باشد در مقابل مشکلات کرونا سریعتر عمل می نماییم و عبورمان آسان تر است اما اگر جز این باشد موفقیت ما گرفتار مشکل می شود.
وی اضافه کرد: عادی انگاری این ویروس و کروناهراسی هر دو ما را گرفتار مشکل می کند. اگر فکر نماییم که دیگر این ویروس را پشت سر گذاشته ایم که ما را گرفتار مشکل می کند و اگر هم فکر نماییم باید همه کارها تعطیل شود بازهم به مشکل می خوریم.
رییس جمهوری تصریح کرد: تعطیلی کسب و کار و فعالیت اقتصادی در طولانی مدت قابل اجرا نیست و هیچ کشوری در دنیا نمی تواند شش ماه این کار را ادامه دهد و مردم هم نمی پذیرند. اما راه درست در ادامه کارهای اقتصادی یا فرهنگی فقط منحصر به رعایت پروتکل های بهداشتی است و هیچ راه دومی وجود ندارد.
روحانی اشاره کرد: تجمعات بطور کلی در وضعیت امروز غیرقابل قبول است. چه عزا چه عروسی، چه سمینار چه جشنواره. همه اینها مضر است و حتی اگر برای کنکور هم وزارت بهداشت مشکلی داشته باشد برای آن تمهیدات بیشتری در نظر می گیرم.
وی با اشاره به محدودیت هایی که کشورهای دیگر برای ادامه حیات اقتصادی جامعه به وجود آورده اند، اظهار داشت: این راحت ترین کار است که همه جا را تعطیل نماییم و فردایش مردم بیایند از تعطیلی و بیکاری و گرسنگی شکایت کنند. البته ما باید در قالب حرکت نماییم. حتما باید در پروتکل های بهداشتی حرکت و این موارد را رعایت نماییم. هرگونه مراسمی را در تمام شهرهای کشور ممنوع نماییم و اصلا اجتماعی شکل نگیرد. مگر با جمعی محدود و چند نفره.

رییس جمهوری با تاکید بر اهمیت فاصله گذاری اجتماعی اظهار داشت: این مساله در کنار استفاده از ماسک در همه مراکز اقتصادی و صنعتی و مراکز عمومی کاملا لازم و ضروری می باشد. ما باید مراقبت های بهداشتی فردی و اجتماعی را بعنوان یک اصل خدشه ناپذیر بدانیم.

روحانی با اعلان اینکه همه رسانه ها، هنرمندان و استادان به صحنه آیند و به مردم بگویند راهی جز رعایت پروتکل های بهداشتی نیست، اظهار نمود: ما حدود یک ماه با این ویروس در ابتدای شیوع آن جنگیدیم و از ۲۵ اسفند فوتی های ما سه رقمی شد و محدودیت ها شروع شد و از ۲۶ فروردین باز مرگ و میر سه رقمی به دورقمی کم شد و این دوماه ادامه پیدا کرد اما از ۲۵ خرداد بازهم سه رقمی شدیم و امیدواریم که تا ۲۵ تیر این شرایط به اتمام برسد.

وی اضافه کرد: ما از شروع شیوع ویروس کرونا برای مواد شست وشو، مواد ضدعفونی کننده و مواد غذایی گرفتار مشکل نشدیم، در صورتیکه در اروپا و آمریکا این اتفاقات رخ داد. ما نه یک ساعت قطع آب و برق و تعطیلی پمپ بنزین داشتیم و نه یک ساعت قحطی مواد غذایی پیش آمد و این یعنی همه تلاش کردند.

رییس جمهوری با قدردانی از کوشش های وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه در واردات موارد مورد نیاز بهداشتی به کشور، اظهار نمود: ما در ساخت واکسن کرونا مشغول تلاش هستیم و کناره نگرفتیم. به اندازه توان خود کار می نماییم و کشوری نیستیم که بگوییم حالا که تحریم هستیم گوشه ای بنشینیم و منتظر بمانیم تا اگر واکسن تولید شد به ما هم بدهند.
روحانی اشاره کرد: بخش اعظم جامعه ما هیچوقت به تبلیغات دشمنان توجه نکرده و حالا هم توجه نمی نماید. کسی نباید بیماری اش را مخفی کند. این کار ظلم به دیگران است. اگر مبتلا شدیم به اطلاع اطرافیان برسانیم. بعضی می گویند روی مان نمی گردد بگوییم، یعنی چه؟ اینجا دیگر موضوع شرم کردن وجود ندارد. باید بگویند و از محل کار مرخصی بگیرند.

وی افزود: هرکس از ساعت هفت و نیم تا چهارده و سی دقیقه کار کرد، یعنی ساعت آن روزش را پر کرده است. پس دیگر نباید کسی جز این عمل کند و از کارمندان ساعت بیشتری برای حضور بخواهد.

رییس جمهوری با اعلان اینکه اگر پروتکل های بهداشتی به درستی رعایت شود و سبک زندگی تغییر یابد به خوبی در مقابل کرونا عمل می نماییم، اظهار نمود: ما باید وظایف خودرا دراین زمینه به خوبی انجام دهیم و برخی عادت ها مثل دست کشیدن به صورت را کنار بگذاریم. یعنی بیاموزیم که دست مبارک را به سمت صورت که خطرناکترین محل برای انتقال ویروس می باشد، نبریم! اگر به این موارد دقت کنیم ان شاءالله این بیماری را هم پشت سر می گذاریم.
منبع:

1399/04/21
15:15:51
5.0 / 5
2602
تگهای خبر: دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴