بررسی پیشنهاد اصلاح شرایط انعقاد موافقتنامه های بین المللی فرهنگی در دولت

بررسی پیشنهاد اصلاح شرایط انعقاد موافقتنامه های بین المللی فرهنگی در دولت

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بمنظور ایجاد هماهنگی بیشتر و تسهیل انجام فعالیت فرهنگی در حوزه بین الملل توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، درخواست اصلاح دو تصویب نامه درباب انعقاد توافق و موافقت نامه های بین الملل در حوزه فرهنگی را به كمیسیون فرهنگی هیات دولت ارائه كرده است.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سال ۱۳۷۴ بمنظور ایجاد تمرکز در مدیریت و برخورداری از سیاست گذاری واحد و هماهنگی در کارهای فرهنگی، تبلیغی خارج از کشور و نیز استفاده بهینه از امکانات مادی و معنوی موجود تشکیل گردید.
این سازمان، مطابق اساسنامه دارای شخصیت حقوقی مستقل، رسما وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و برمبنای رهنمودهای مقام معظم رهبری و تصمیمات شورای عالی سازمان با رعایت سیاست خارجی نظام فعالیت می­ کند.
یکی از وظایف سازمان ایجاد زمینه و هماهنگی برای عقد موافقت نامه و قراردادهای لازم بمنظور مبادلات فرهنگی، علمی، آموزشی، هنری، سینمایی، جهانگردی، خبری، مطبوعاتی، ورزشی و امدادی می باشد و این سازمان در این خصوص تابحال نزدیک به (۶۰۰) سند شامل موافقت نامه، برنامه مبادلات و تفاهم نامه های اجرایی با کشورهای مختلف امضاء نموده است.
در شرایط کنونی که حوزه فرهنگ نقش بسیار مؤثری می­ تواند در عرصه بین المللی ایفا نماید وظیفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی درحوزه دیپلماسی فرهنگی سنگین ­تر از پیش شده است؛ بدین سبب برای نیل به اهداف فرهنگی نظام در سطح بین الملل هماهنگی بیشتر دستگاه­ های فرهنگی و اجرایی و حتی مراکز فرهنگی غیر دولتی با سازمان یاد شده ضروری می باشد. هدایت، نظارت و پشتیبانی کارهای فرهنگی بخش غیر دولتی در خارج از کشور نیز در زمره وظایف سازمان مذکور قرار دارد.
این امر در حالی است که به سبب عدم تصریح عنوان در مقررات مربوطه، سهم، نقش و جایگاه سازمان یاد شده در عرصه فرهنگی بین المللی بطور کامل لحاظ نمی گردد و گاهی بعضی از دستگاه های اجرایی و مراکز فرهنگی غیر دولتی بدون اطلاع و هماهنگی با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی مبادرت به برگزاری نشست و مذاکرات تهیه اسناد و امضای برخی تفاهم نامه ها می نماید که این مساله سبب پراکندگی و حتی سردرگمی و در مواردی موجب بی اعتمادی طرف های خارجی شده است.
لذا بمنظور ایجاد هماهنگی بیشتر و تسهیل انجام فعالیت فرهنگی در حوزه بین الملل توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تقاضا نموده است تا تصویب نامه ­های شماره ۴۴۰۴۸/ت ۳۱۲ مورخ ۱۳ تیر ۱۳۶۸ و شماره ۵۱۴۶۶/ت ۳۶۷۴۷هـ مورخ ۱۶ تیر ۱۳۸۶، موضوع انعقاد توافق و موافقت نامه های بین الملل در حوزه فرهنگی اصلاح گردد.1399/06/17
12:26:31
5.0 / 5
1947
تگهای خبر: تصویب , دولت , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام