عضو كمیسیون اقتصادی مجلس:

اصلاح نظام بانكی باید در دستور كار مجلس قرار گیرد

اصلاح نظام بانكی باید در دستور كار مجلس قرار گیرد

به گزارش پارلمان ایران دات کام خراسان رضوی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت:  ما در مجلس باید هم اصلاح نظام بانکی را در دستور کار قرار دهیم و هم موانع کسب و کار را به صورت قانونی از مسیر تولید برداریم.


محمد صفایی در گفتگو با ایسنا با تکیه بر اینکه پشتوانه اقتصادی هر کشوری تولید آن است، اظهار نمود: اگر ما بخواهیم مشکل تورم را حل نماییم، ارزش پول ملی را حفظ نماییم و مساله اشتغال را حل نماییم، راهی جز تولید نداریم. متاسفانه در ایران چون دولت ها نفت می فروشند، به اشتباه تصور می کنند درآمدهای نفتی، درآمد دولت می باشد، در حالیکه درآمد دولت آن جایی است که خدماتی را عرضه نماید و در برابر آنها مالیات بگیرد.
وی با اشاره به اینکه فروش نفت، فروش ثروت ملی است و نباید بعنوان درآمد دولت حساب شود، افزود: اما در کشور ما دولت ها همواره پول حاصل از فروش نفت را جزو درآمدهای خود به حساب آوردند و به همین جهت هیچ وقت به دنبال تولید نرفتند. در کشور ما همواره نفت چند چالش داشته است. یکی اینکه دولت ها احساس نکردند باید تولید ثروت کنند، چالش بعدی اینکه چون دولت ها حس می کردند با فروش نفت دستشان در جیب خودشان است، سیستم دولتی دیگر به مردم پاسخگو نیست و شکاف بین دولت و ملت اتفاق افتاده است.
نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس افزود: راهکار حل این چالش ها و همینطور حفظ ارزش پول ملی، کاهش تورم و حل مشکل بیکاری الزاما تنها پرداختن به مبحث تولید است و تا مساله تولید بعنوان پشتوانه اقتصادی کشور و ثروت ملی حل نشود، چالش های ما به قوت خود باقی خواهد ماند.
وی با اشاره به اینکه سیستم بانکی باید حامی تولید کشور باشد، تصریح کرد: هم اکنون سیستم بانکی حامی سوداگری است. در سال ۹۸، از مجموع تمامی درامدهای بانکی کشور، ۶.۵ درصد به سمت بخش کشاورزی، ۱۵ درصد به سمت صنعت و ۷۸.۵ درصد به سمت سوداگری رفته است. این یعنی عدم پشتیبانی از تولید. هم ما در مجلس باید اصلاح سیستم بانکی را در دستور کار خود قرار دهیم تا حمایت لازم از تولید صورت گیرد و هم دولت باید بانک ها را مکلف به توزیع منابعشان در جهت تقویت تولید نماید.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: همینطور در بحث مانع زدایی هم باید اقداماتی صورت گیرد. بعنوان مثال برای کسب یک مجوز، خصوصا اگر فردی برای اجرای یک پروژه تولیدی بخواهد از اراضی ملی استفاده نماید، گاها سال ها زمان می برد تا زمینی برای اجرای آن پروژه به او واگذار شود. این ها همچون موانعی است که بر سر راه تولید کشور قرار دارد.
صفایی مدعی شد: در دولت های یازدهم و دوازدهم توجه چندانی به تولید انرژی نشده و حتی دست بخش خصوصی هم در تولید انرژی بسته شده و این بخش هم انگیزه خویش را برای سرمایه گذاری در زمینه انرژی از دست داده است.
نماینده مردم گناباد در مجلس اظهار داشت: امیدواریم دولت بعدی یک دولت کارامد، چابک و پاسخگو باشد و به مشکلات فعلی تولید در کشور خاتمه دهد و ما هم در مجلس باید هم اصلاح نظام بانکی را در دستور کار قرار دهیم و هم موانع کسب و کار را به صورت قانونی از مسیر تولید برداریم.
منبع:

1400/01/07
15:50:36
0.0 / 5
1163
تگهای خبر: پروژه , حامی , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام