پس از بازدید از معادن استان كرمان

توانگر: قیمت گذاری دستوری و محدودیت های صادراتی از موانع رشد معدن هستند

توانگر: قیمت گذاری دستوری و محدودیت های صادراتی از موانع رشد معدن هستند

پارلمان ایران دات کام: عضو ناظر مجلس در شورای اقتصاد ادامه سیاست گذاری نادرست، قیمت گذاری دستوری و ایجاد محدودیت های صادراتی را از موانع رشد تولید در بخش معدن و دور کردن سرمایه گذاران از این بخش دانست.


مجتبی توانگر بعد از بازدید از معادن استان کرمان همچون گل گهر در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: ایجاد هر شغل در بخش معدن این توانایی را دارد که با ادامه زنجیره تولید، بیشتر از ۷ برابر آن بصورت غیرمستقیم اشتغال زایی انجام گیرد و صادرات را افزایش داده و مشکل منابع محدود ارزی را مرتفع سازد.
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن اشاره به نام گذاری سال ۱۴۰۰ و ارتباط آن با بخش معدن عنوان کرد: هر چند در سال های گذشته همیشه حمایت ها و همراهی های مدیران ارشد کشور، وزارت صمت، نمایندگان مجلس و سایر دلسوزان نظام در پیشبرد اهداف سند توسعه صنعت فولاد کشور نقش به سزایی داشته است و تلاش شده است در جهت منویات رهبری گام های اساسی در توسعه صنعت و معدن کشور برداشته شود ولی اینک در جهت نام گذاری سال ۱۴۰۰ توسط مقام معظم رهبری بعنوان "سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها" بایستی با اهمیت ترین موانع موجود بر سر راه تولید و حمایت های لازم را در این سال احصا کرد.
توانگر ضمن اشاره به اینکه در یک بررسی اجمالی می توان موانع را احصا کرد و در نگاه اول قیمت گذاری منطقی و متوازن محصولات زنجیره فولاد از سنگ آهن تا شمش و نورد می تواند مهترین موضوع در افزایش تولید باشد، اظهار داشت: بایستی بازبینی در قیمت گذاری قراردادهای مزایده معادن در اختیار ایمیدرو که محاسبه حق السهم آن برمبنای فرمولی با پارامترهای نرخ ارز آزاد و قیمت جهانی سنگ است صورت گیرد و این در شرایطی است که در شرایط فعلی، کنسانتره تولیدی این سنگ را بایستی با قیمت دستوری پایین تر از قیمت تمام شده بفروش رساند.
وی کمبود سنگ آهن را یکی دیگر از چالش های آینده صنعت معدن و فولاد کشور ذکر کرد و اظهار داشت: هم اکنون از صدور مجوزات نامتوازن تاسیس کارخانه در زنجیره ارزش فولاد جلوگیری می شود. صدور مجوزهای بیش از ظرفیت منابع کشور در آینده منجر به بهره وری پایین و تولید با کمتر از ظرفیت کارخانه ها خواهد شد.
این نماینده مجلس همین طور خواهان فعال سازی معادن متروکه در کشور با عزمی جهادی شد و اظهار داشت: در این راه بایستی مجوز ورود ماشین آلات معدنی و حفاری به کشور فراهم گردد. هم اکنون ضریب آماده بکاری ماشین آلات معدنی در معادن ایران کمتر از ۵۰ درصد است.
توانگر اضافه کرد: بایستی معادن واگذار شده ای که باوجود واگذاری هنوز فعال نشده اند تعیین تکلیف شود و افزایش قابل توجه حقوق دولتی نزدیک به ۳۰۰۰ درصدی که می تواند هزینه زیادی را به شرکتهای معدنی تحمیل کند و جلو توسعه این شرکت ها را بگیرد مورد بررسی دوباره قرار گیرد.
وی افزود: به علت فرسوده شدن و قدیمی شدن تجهیزات معدنکاری سرمایه گذاری در حوزه تامین ماشین آلات و بروز رسانی و هوشمند سازی معادن از اهداف مهمست که بار هزینه ای زیادی برای شرکتهای معدنی دارد که ستاندن مبالغ بالای حقوق دولتی و حق انتفاع تاثیر مستقیمی در کاهش این بهینه سازی خواهد داشت.
عضو ناظر مجلس در شورایعالی اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ با تکیه بر اینکه معادن و صنعت فولاد به منظور تامین ارز موردنیاز خود جهت تولید و توسعه با مشکلات گوناگون روبرو بوده، خاطرنشان کرد: برای رفع این موانع، پیشنهاداتی قابل طرح است همچون ستاندن مجوز صادرات بخشی کمی از محصولات به شرکتهای معدنی و فولادی جهت تامین ارز مورد نیاز و امکان تهاتر آن با تجهیزات و ماشین الات صنعتی به داخل کشور با عنایت به قوانین منع صادرات کنسانتره و گندله به خارج از کشور و واردات تجهیزات و ماشین آلات صنعتی که توان تولید داخل آنها با حجم تقاضا و نیاز بازار هم خوانی ندارد.
وی ادامه داد: ضروریست از تغییرات مکرر قوانین و مقررات دولتی و ستاندن تعرفه های مختلف صادراتی در حوزه فولاد جلوگیری شود و عوارض صادراتی و بروکراسی و تشریفات گمرکی مربوطه و تسریع در ستاندن مجوزات صادراتی کاهش پیدا کند.
این عضو شورای اقتصاد در ادامه افزود: تسهیل تشریفات واردات ماشین آلات و تجهیزات صنعتی می تواند از دیگر اقدامات راهبردی بهادار در راستایی تکمیل حمایت های همه جانبه از شرکتهای معدنی همچون گل گهر باشد و در این مسر مناسب می باشد حمایت ویژه از ساخت داخل تجهیزات و بومی سازی صورت گیرد.
توانگر درباب تسهیل پروسه انتقال ارز به تامین کنندگان و رفع تعهدات ارزی بعنوان یک اقدام جهت مانع زدایی در این بخش یاد کرد و اظهار داشت: ضرورت دارد برای این مهم تسهیل و کاهش زمان ثبت سفارش تجهیزات خارجی دارای مشابه داخلی، پروسه تمدید ثبت سفارش های منقضی شده و بروکراسی طولانی وزارت صمت کاهش پیدا کند. همین طور تغییر در رویه ثبت سفارشات از استانی به متمرکز در تهران و ترخیص تجهیزات پروژه در مبادی مختلف گمرکی کشور همچون دیگر مسایل در رابطه با این مورد است.
وی تصریح کرد: برای رفع موانع پشتیبانی تولید در حوزه حمل و نقل معدن و فولاد یکی از پیشنهادات ایجاد زیرساخت های لازم در بنادر کشور به منظور واردات سنگ آهن موردنیاز در صورت کمبود سنگ آهن داخلی به علت ضعف در اکتشافات و احتمال ایجاد کمبود در آینده و نیاز تامین آن بوسیله صادرات، نوسازی ناوگان ریلی به منظور پیشگیری از هدر رفت محصولات به علت فرسودگی ناوگان ریلی فعلی است که می توان آنرا در دستور کار سالجاری داشت.
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خواهان تعامل وزارت خانه های صمت و نیرو در حوزه تامین انرژی و آب صنایع جهت رفع تولید صنایع معدنی و فولادی شد و اظهار داشت: پیشگیری از کاهش دیماند و ایجاد محدودیت در پیک بار تابستان، تامین گاز مورد نیاز نیروگاه ها، کمک به تامین مالی طرح های انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان بوسیله صندوق توسعه ملی می تواند در این مورد راه گشا باشد.
عضو ناظر مجلس در شورای اقتصاد با تکیه بر اینکه ضرورت دارد آزادسازی و واگذاری پهنه های معدنی که در اختیار دولت و سایر سازمان های کشوری هستند به شرکتهای بزرگ معدنی جهت انجام عملیات اکتشافی صورت گیرد، اظهار داشت: مناسب می باشد مزایده هایی که بدلیل استعلامات منفی توسط برنده مزایده اگر پس از برگزاری مزایده کان لم یکن مانده اند تعیین تکلیف شود.
وی ادامه داد: تسهیل و رفع استعلامات معمولا منفی در مورد پروانه اکتشافی جدید در هر محدوده توسط سازمان های انرژی اتمی حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی و آبخیزداری استان مربوطه و ابطال پروانه های اکتشافی راکد و ایجاد معارض در پهنه های اکتشافی توسط سازمان صمت و شورایعالی معادن استانها توسعه مشاوران با تجربه در زمینه اکتشافات (مخصوصا کانی های غیرآهنی)و الزام به استفاده از مشاورین خارجی و مشکلات تحریم خوب است مدنظر قرار گیرد.
وی خواهان تسریع در دریافت سوخت و پروسه حفاری و پیشگیری از تاخیر به علت نبود مجوزهای کافی و پروسه طولانی ستاندن مجوزها شد و ضمن اشاره به چشم انداز منطقه معدنی و صنعتی گل گهر اظهار داشت: گل گهر به همراه برخی از نقش آفرینان صنعت فولاد کشور چشم انداز منطقه گل گهر را تدوین کرده اند که بخش اصلی آن تا حالا محقق شده است و مقرر است تا افق۱۴۰۴ ظرفیت تولید منطقه به ۲۵ میلیون تن کنسانتره، ۲۱ میلیون تن گندله، ۵ میلیون تن آهن اسفنجی، ۵ میلیون تن فولاد خام و ۴ میلیون تن محصولات نهایی زنجیره فولاد برسد.
توانگر همین طور اضافه کرد: با عنایت به نیاز به زیر ساخت منطقه شرکت گهر انرژی سیرجان وظیفه تامین برق را بر عهده دارد که هم اکنون یک نیروگاه سیکل ترکیبی به ظرفیت ۵۰۰ مگاوات راه اندازی شده و برنامه ریزی برای راه اندازی نیروگاه دوم و سوم نیز در دستور کار قرار دارد. همین طور انتقال آب از خلیج فارس به منطقه گل گهر نیز یکی از افتخارات این شرکت است که شیرین سازی و انتقال فاز اول آن به ظرفیت ۲۰۰ هزار متر مکعب در روز و قطعه اول آن تا چادرملو به بهره برداری رسیده است.
منبع:

1400/01/11
19:42:08
0.0 / 5
952
تگهای خبر: برنامه , پروژه , دولت , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵