سند ایران و چین جایگزین برجام است؟

سند ایران و چین جایگزین برجام است؟

به گزارش پارلمان ایران دات کام مهر نوشت: ما از گذشته با چین ارتباط داشتیم اما تقویت ارتباط جمهوری اسلامی ایران با چین این پیام را به غربی ها می دهد که جهان فقط در غرب خلاصه نمی گردد و  غربی ها نباید این گونه تصور کنند که ملت های  جهان در همه مسائل به آنها نیاز دارند و نمی توانند روی پای خودشان بایستندحجت الاسلام سیدرضا تقوی، درباره سند همکاری ایران و چین عنوان کرد: سند همکاری راهبردی بین ایران و چین یکی از کارهای بسیار ارزشمندی است که می تواند در منطقه شرق و غرب آسیا اثرگذار باشد.
وی بیان نمود: جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای اثرگذار در منطقه است و طبعا هر تحولی که در کشورمان به وجود آید و هر حرکتی که در جهت استقامت فعالیتهای ایران صورت گیرد، در تحولات منطقه اثرگذار می باشد و می تواند بسیار مثمرثمر باشد.
جهان فقط در غرب خلاصه نمی شود
رئیس مجمع نمایندگان تهران خاطرنشان کرد: البته ما از گذشته با چین ارتباط داشتیم اما تقویت ارتباط جمهوری اسلامی ایران با چین این پیام را به غربی ها می دهد که جهان فقط در غرب خلاصه نمی گردد و غربی ها نباید این گونه تصور کنند که ملت های جهان در همه مسائل به آنها نیاز دارند و نمی توانند روی پای خودشان بایستند.
تقوی اضافه کرد: بطور قطع همه ملت های جهان می توانند روی پای خود بایستند و با همکاری با سایر کشورها بخصوص کشورهایی که قصد استعمار و استثمار آنان را ندارند، امور خویش را پیش ببرند.
ایران تک بُعدی فکر نمی کند
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ایران با هر کشوری که قصد استعمار و استثمار ما را نداشته باشد حاضر است ارتباط برقرار کند و پیام ما به غربی ها این است که ما می خواهیم روی پای خودمان بایستیم و این گونه نیست که در ارتباط با کشورها یک بُعدی فکر نماییم.
وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با جهان شرق ارتباط برقرار می کند و البته هر کشور غربی که به حقوق جمهوری اسلامی ایران توجه داشته باشد و آنرا به رسمیت بشناسد و از منظر تحقیر با کشورمان برخورد نکند، ایران با آنان هم همکاری می کند.
تقوی افزود: بر این اساس ایران در ارتباط با کشورهای جهان تک بُعدی نیست و چند وجهی فکر می کند اما به شرطی که کشورهای جهان در ارتباط با ایران حقوق ملت ما را مورد توجه قرار دهند و ضوابط را رعایت نمایند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خاطرنشان کرد: کشورهای غربی در برجام از ابتدا نیت هایی داشتند و زمانی هم که این قرارداد را امضا کردند، به هیچ یک از امضاهای خودشان متعهد نبودند و می خواستند با سیاست های سلطه گرایانه خود ملت ما را به حقارت بکشانند.
تقوی افزود: البته مجلس شورای اسلامی قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت ایران را در جهت مقابله با این حربه غربی ها به تصویب رساند و مقام معظم رهبری هم هدایت های داهیانه ای داشتند و تاکید فرمودند که ما باید روی پای خودمان بایستیم و غربی ها اگر می خواهند به برجام بازگردند باید در وهله اول تحریم های ایران را لغو کنند.
رئیس مجمع نمایندگان تهران تصریح کرد: پیام سند ایران و چین این است که ما می توانیم با سایر کشورهای جهان ارتباط برقرار نماییم و نیازهایمان را از این طریق تأمین نماییم و به غربی ها هم نیاز نداریم.
چین تحت تأثیر آمریکا قرار نمی گیرد
تقوی در واکنش به سوالی در خصوص اینکه همکاری راهبردی ایران و چین چقدر می تواند تحریم های آمریکا را بی اثر کند اظهار داشت: بطور قطع موثر است و شکی در این مسئله نیست اما برای دستیابی به میزان تأثیر آن باید منتظر بمانیم و اجازه دهیم زمان به جلو برود.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس بیان نمود: چین با عنایت به سندی که امضا نموده است، می تواند در طرح های زیربنایی کشورمان و قراردادهای مهم ایران شرکت نماید و از طرفی چین کشوری نیست که تحت تأثیر آمریکا قرار گیرد. حتما ما می توانیم بخشی از نیازمندی هایمان را از راه چین تأمین و تحریم ها را خنثی نماییم.
رئیس مجمع نمایندگان تهران تصریح کرد: البته مسئله اصلی برای خنثی کردن تحریم ها این است که ما باید روی پای خودمان بایستیم و نباید با امضای چنین توافقنامه هایی تصور نماییم کار خودمان تمام شده است. باید به این مسئله واقف باشیم که آن چیزی که ما را نجات می دهد و می تواند به پیروزی برساند این است که بتوانیم روی پای خودمان بایستیم.
نباید سیاست تکیه بر توان داخلی سست شود
رئیس مجمع نمایندگان تهران اظهار داشت: امضای قرارداد با کشورهای جهان نباید این سیاست در خصوص تکیه بر توان داخلی خودمان را سست و لرزان کند. سیاست «ما می توانیم» یک مسئله بسیار مهم می باشد که باید همواره مورد توجه قرار گیرد و با هر کشوری که قرارداد امضا می نماییم نباید این سیاست تضعیف شود. همواره باید بدانیم که راهکار خنثی کردن تحریم ها ایستادن روی پای خودمان است.
وی اضافه کرد: البته این مسئله هم باید مورد توجه قرار گیرد که در کشورهای جهان هم امکاناتی وجود دارد که ما باید از آن امکانات هم استفاده نماییم اما سیاست «ما می توانیم» هم باید همواره مورد توجه قرار گیرد.
سند ایران و چین جایگزین برجام نیست
تقوی در واکنش به سوالی در خصوص اینکه برخی عنوان کردند که این سند جایگزینی برای برجام است و آیا این تحلیل را صحیح می دانید، اظهار داشت: خیر، بنده فکر نمی کنم قرارداد ایران و چین سنخیتی با برجام داشته باشد و اگر مفاد برجام را هم مطالعه کنید متوجه می شوید که سند ایران و چین با برجام سنخیتی ندارد و بر این اساس نباید تحلیل جایگزینی سند ایران و چین به جای برجام را قبول داشته باشیم.
رئیس مجمع نمایندگان تهران خاطرنشان کرد: تا آنجایی که بنده اطلاع دارم سند ایران و چین با این نیت که جایگزین برجام باشد، امضا نشده است و بحث و گفتگو درباره این سند مدت هاست مطرح است و این نظر و تحلیل درست نیست که سند ایران و چین جهت خنثی کردن برجام و جایگزینی آن منعقد شده است.
27215


منبع:

1400/01/14
23:01:42
0.0 / 5
943
تگهای خبر: تصویب , رهبری , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲