رییس هیات مركزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی كشور:

باید صلاحیت افرادی را تأیید نماییم كه شایستگی نشستن در مسند مسئولیت را دارند

باید صلاحیت افرادی را تأیید نماییم كه شایستگی نشستن در مسند مسئولیت را دارند

به گزارش پارلمان ایران دات کام رئیس هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور اشاره کرد: یکی از اصلی ترین مراحل هیأت های نظارت در راه برگزاری انتخابات رسیدگی به شکایات و بررسی صلاحیت ها است و ما به صورتی بعنوان قاضی انجام وظیفه می نماییم.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، سید حمیدرضا کاظمی در جلسه مشترک هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور و هیأت های عالی نظارت استانها که با موضوع نقش و جایگاه هیأت های نظارت بر انتخابات پیش رو برگزار شده بود، بیان کرد: در انتخابات شوراهای شهر ۸۸ درصد داوطلبان را آقایان و ۱۲ درصد را خانم ها می سازند اما به نسبت دوره قبل تعداد کمتری ثبت نام کرده اند ولی در مورد انتخابات شورای روستا شاهد افزایش تعداد ثبت نام کنندگان بودیم و امیدواریم ما بعنوان ناظران در راه بررسی صلاحیت ها بتوانیم به وظیفه قانونی خود درست عمل نماییم.
ایشان سپس اظهار نمود: یکی از اصلی ترین مراحل هیأت های نظارت در راه برگزاری انتخابات رسیدگی به شکایات و بررسی صلاحیت ها است و ما به صورتی بعنوان قاضی انجام وظیفه می نماییم و باید خدا و قانون را در نظر بگیریم و گزارشی از عملکرد خود ارائه نماییم که در شأن ملت باشد و در این راه اول حافظ حقوق عمومی مردم هستیم.
نماینده مردم پلدختر در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: باید صلاحیت افرادی را تأیید نماییم که شایستگی نشستن در مسند مسئولیت را دارند و بعد هم در مقابل افرادی که رد صلاحیت می شوند پاسخگو باشیم تا حقی از آنها ضایع نشود و کسانی که برای تظلم خواهی به سراغ ما می آیند به درستی پاسخ دریافت نمایند پس بر همه ما واجب است که زمان و وقت کافی را برای این افراد بگذاریم و قانون را ملاک عمل قرار دهیم.
ایشان سپس خطاب به اعضای هیأت های عالی نظارت استانها، اشاره کرد: لازم است هیأت های عالی استانها تا پایین ترین سطح هیأت های شهرستانی با هماهنگی کامل با هیأت مرکزی نظارت عمل کنند و تا اختتام برگزاری انتخابات مسائل و تصمیمات را با نظارت خود به سطوح پایین تر ابلاغ نمایند و بر اجرای این تصمیمات نیز نظارت کامل را داشته باشند.
وی ادامه داد: تصمیمات در سیر برگزاری انتخابات از ابتدا تا اختتام باید به سرعت و لحظه ای اتخاذ شود. انعکاس مشکلات و تخلفات و اتخاذ تصمیمات باید بموقع و سریع توسط هیأت های عالی و اجرائی و نظارت به هیأت مرکزی صورت گیرد چونکه جدول زمان بندی انتخابات اجازه نمی دهد این کار با تأخیر صورت گیرد و اگر این تصمیمات با تأخیر صورت گیرد سیر کار با مشکل مواجه می شود.
این عضو کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در ادامه اشاره کرد: معاونت امور استانها، معاونت حقوقی، روابط عمومی، پشتیبانی، مالی، دبیرخانه و سایر ارکان هیأت مرکزی بطور مستمر پاسخگوی نیازهای هیأت های عالی هستند و روسای هیأت ها با ارتباطات با این واحدهای مستقر در دبیرخانه هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات می توانند مسائل و مشکلات خودرا رفع کنند.
او در آخر اضافه کرد: باتوجه به محدودیت های بودجه ای که مجلس با آنها مواجه بود ۲۵ میلیارد جهت هزینه های جاری نظارت بر انتخابات برای هیأت های سراسر کشور از بودجه مجلس و ۶۴ میلیارد نیز در بودجه وزارت کشور برای این مساله پیش بینی شده است که امیدواریم تخصیص ها به نحوی باشد که بتوانیم در سیر انتخابات بموقع همه ارکان انتخابات را پوشش دهیم.
منبع:

1400/01/29
21:00:55
0.0 / 5
1017
تگهای خبر: ابلاغ , قاضی , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام