پیشنهاد عباس عبدی:

توافق وین را به تصویب مجلس فعلی و شورای نگهبان برسانید

توافق وین را به تصویب مجلس فعلی و شورای نگهبان برسانید

به گزارش پارلمان ایران دات کام عباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت: به نظر می آید مذاکرات وین درباره بازگشت ایالات متحده امریکا به برجام آخرین مراحل خویش را طی می کند و به احتمال قوی توافق نهایی میان طرفین صورت می گیرد.


به نظرم نهایی شدن این توافق بدون تایید مجلس کنونی اشتباه بزرگی است. همه می دانیم که تندروهای اصولگرا در زمینه روابط خارجی و برجام ادعاهای غیرمسوولانه و حتی دروغ های فراوانی داشته و حرف های بی پایه زیاد زده اند. آن قدر در این راه پیش رفتند که بدترین حملات را به دولت و شخص رئیس جمهور و از همه بیشتر متوجه وزیر خارجه کردند. از طرفی می دانیم که دولت روحانی چندان ذی نفع در حل این بحران نیست، حتی به لحاظ ظاهر حل این مشکل به زیان آن هم هست، چونکه با حل شدن مسئله و بازگشت ایالات متحده به برجام امکان فروش نفت و دسترسی به پول و هم آزادی مبادلات تجاری و... فراهم می شود و این به نفع دولت بعدی است تا قدری وضع معیشت مردم را سر و سامان دهد و با عنایت به وضعیت پیش آمده برای انتخابات به نظر می آید که نتیجه آن از پیش روشن است و گروهی که سر کار می آیندمی خواهند ضد دولت موجود حرف بزنند، در نتیجه منطقی نیست که این دولت بذری را بکارد که ثمره آن ضد خودش و به سود دولت بعدی باشد که مخالف قسم خورده این دولت می باشد. ولی می دانیم که فارغ از این نکته که اگر اصولگرایان مدیریت امر را عهده دار باشند، بطور قطع چنین گذشتی برای منافع ملی کشور نمی کردند، این دولت درحال حل مسئله است و بدون توجه به بهره هایی که دولت بعدی خواهد برد، آنرا به پیش می برد و از این نظر شایسته تقدیر هستند ولی پیشنهاد می شود که تصویب نهایی آنرا چون اصل برجام به عهده مجلس و تایید شورای نگهبان و شورایعالی امنیت ملی قرار دهند. مبادا دولت برای پیشبرد امور بخواهد که بدون تصویب آنان قدمی بردارد. باآنکه تصویب قبلی هم در مجلس اصولگرای نهم و نه دهم! بود که ماهیتی متفاوت با مجلس فعلی نداشت و در عرض ۲۰ دقیقه آنرا تصویب و همین شورای نگهبان هم فورا آنرا تایید نمود، ولی اصولگرایانِ فراموشکار چند بار گفتند که مجلس دهم این کار را کرده است. این دفعه باید گربه را دم حجله کشت. متن توافق را بگذارید روی میز مجلس و خداحافظی کنید. از اینجا به بعدش به عهده آقایان باشد تا ببینیم حالا که خودشان مواجه با مسئله شده اند تا چه حد حاضر هستند که به شعارهای پوچ و ضد منافع ملی که تابحال داده اند، پایبند باشند.

چالش اخلاقی پیش گفته این است که احتمال دارد به خاطر لجبازی و بی مدیریتی این توافق را رد کنند و چوب آنرا کشور و مردم بخورند، پس نباید این را پیشنهاد کرد. این درست است ولی معتقدم اگر آنان از همین ابتدا تا این حد مسئولیت ناپذیر باشند، فردا بدتر از این را رفتار خواهند کرد. آنان باید مسئولیت منافع حاصل از این توافق را بپذیرند. نمی گردد که هم نان آنرا بخورند و هم مسئولیت آنرا به شکل غیرمنطقی متوجه دیگران کنند.
حالا فرض نماییم که دولت روحانی به خاطر مصلحت مردم و کشور نخواست این کار را انجام دهد، در این صورت آقایان مجلسی ها که پنج ماه پیش قانون نوشتند و اجرا نشد، لطفا در این خصوص یک مصوبه سه فوریتی بدهید که هرگونه توافقی برای احیای برجام باید به تصویب مجلس و شورای نگهبان برسد. ببینیم این حد از شهامت و اخلاق سیاسی را دارید یا فقط بلدید شعار دهید؟ 23302


منبع:

1400/03/08
22:45:58
0.0 / 5
887
تگهای خبر: تصویب , دولت , فروش , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵