عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس پاسخ داد

وعده های اقتصادی كاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری تا چه اندازه قابل اجراست؟

وعده های اقتصادی كاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری تا چه اندازه قابل اجراست؟

به گزارش پارلمان ایران دات کام خراسان رضوی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ضمن اشاره به وجود رشد اقتصادی منفی و تورم بالای ۵۰ درصد در کشور، اظهار داشت: در چنین شرایطی هر گونه طرحی که هزینه هایی را بر دولت تحمیل کند، بطور قطع قابل اجرا نخواهد بود، مگر این که منابع جدیدی برای آن دیده شود.


محسن زنگنه در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه وضعیت بودجه و هزینه کشور هیچ امکانی را برای به وجود آوردن یک هزینه جدید ندارد، اظهار نمود: ما همین الآن هم در بودجه ۱۴۰۰ با کسری تراز ۴۵۰ هزار میلیارد تومانی مواجه هستیم که بخشی از این کسری مقرر است با فروش اوراق، سهام و دارایی های دولت تامین گردد.
وی ضمن اشاره به وجود رشد اقتصادی منفی و تورم بالای ۵۰ درصد در کشور، بیان نمود: در چنین شرایطی هر گونه طرحی که هزینه هایی را بر دولت تحمیل کند، بطور قطع قابل اجرا نخواهد بود، مگر این که منابع جدیدی برای آن دیده شود که این منابع هم از دو محل شرکت ها و بخش های تولیدی و از راه خانوارها می تواند قابل تأمین باشد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: از راه خانوارها که نمی توان منابع جدیدی برای بودجه تأمین کرد و تأمین این منابع از راه شرکتهای دولتی و بدنه اقتصاد هم چندان قابل پیشبینی نیست، چونکه هم اکنون اقتصاد ما مانند یک ورزشکاری است که در یک رقابت چند ساعته ضعیف شده است و احتیاج به استراحت و تنفس دارد.
زنگنه با اشاره به اینکه بهترین وعده ای که کاندیداها می توانند به مردم بدهند، اجرای کامل قوانین موجود در کشور است، اظهار داشت: یعنی ما الآن در کشور یک قانون برنامه داریم که احکام بسیار خوبی را دارد، قانون مالیات های مستقیم تصویب شده است و قانون مالیات بر عائدی درامد هم در مجلس درحال بررسی است. همینطور قوانین احکام بودحه ۱۴۰۰ و چند قانون بسیار جدی در حوزه پشتیبانی از تولید هم از دیگر قوانین موجود در کشور می باشند.
وی تصریح کرد: بنابراین من فکر می کنم اگر نامزدها تمرکز خودشان را بر اجرای سریع و صحیح قوانین جاری بگذارند، اتفاقات خوبی در کشور خواهد افتاد که این نیازمند عزم و اراده است و نامزدی که عزم و اراده بیشتری داشته باشد و بتواند با یک قدرت خوبی قوانین را اجرا کند، بطور قطع خواهد توانست در همه زمینه ها در کشور دستاوردهای خوبی را به وجود آورد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه بخشی از وعده های اقتصادی، وعده هایی هستند که دربرگیرنده هزینه ای جدید نیستند، اظهار داشت: اما باید دقت داشت که با عنایت به سوابق افراد، به وعده هایی که می دهند عمل خواهند کرد یا خیر. امکان دارد کاندیدایی وعده مالی ندهد، اما بگوید برای کاهش نقدینگی و افزایش ارزش پول ملی برنامه دارد. در این جا مردم باید به سوابق نامزدها توجه نمایند، چونکه خیلی از این افرادی که چنین ادعاهایی می کنند، خودشان به شکلی در ایجاد وضع موجود دخیل اند.
نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس بیان نمود: بنابراین مردم باید به آن دسته از وعده های انتخاباتی که بار مالی دارد، با دقت بیشتری نگاه کنند و در مورد آن دسته از وعده هایی که نامزدها در حوزه های عملیاتی و اجرا می دهند هم به سوابق نامزدها نگاه کنند.
زنگنه تصریح کرد: هر چه که از زمان انقلاب می گذرد، مردم ما هوشمندتر و بصیرتر می شوند و بطور قطع سال جاری کمتر اشتباهات دوره های قبل را تکرار خواهند کرد و انتخاب خوبی را خواهند داشت.
منبع:

1400/03/17
14:07:27
0.0 / 5
844
تگهای خبر: برنامه , تصویب , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵