طرحی كه ایران را حذف می كند

طرحی كه ایران را حذف می كند

به گزارش پارلمان ایران دات کام رئیس جامعه گردشگری الکترونیک طرح معروف به صیانت از حقوق کاربران اینترنت را در تضاد با پروژه مقابله با «ایران هراسی» دانست و اظهار داشت: با اجرای این طرح، ایران را حذف می کنند.


حسن تقی زاده انصاری درباره صدمه ای که طرح معروف به صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی به صنعت توریسم وارد می کند، به ایسنا اظهار داشت: بیشتر از ۹۰ درصدِ جذب توریست و آشنایی علاقه مندان به سفر، از راه فضای مجازی اتفاق می افتد. در دنیای امروز، توریست بدون تحقیق مقصدی را برای سفر انتخاب نمی کند و این شناخت از راه فضای مجازی و شبکه های اجتماعی محقق می شود. چنان چه در این فضا محدودیتی به وجود آید بازار گردشگری را از دست می دهیم و سبب می شویم کشورهای همسایه گردشگران ما را به سادگی جذب کنند و کشور ما از لیست مقاصد گردشگری بیرون برود.
او اضافه کرد: به خاطر داریم در سالهای اخیر با قطع شدن اینترنت برخی از گروه های توریست که قرار بود به ایران سفر کنند، به علت همین مسأله، سفرشان را به ایران کنسل کردند. از طرفی، توریستهایی که در آن مقطع در ایران بودند چون نمی توانستند با دنیای بیرون و خانواده های شان ارتباط برقرار کنند، به شدت نگران شده بودند. این اتفاقات و تصمیم گیری ها درحالی رخ می دهد که استفاده آسان از فضای مجازی، ابزار توسعه به حساب می آید. از طرفی، کشورهای دیگر دنبال ایجاد امکانات جدیدی در فضای مجازی می باشند تا گردشگران بیشتری را از این طریق جذب کنند.
او ضمن اشاره به صدمه ای که این طرح بر کسب و کارهای گردشگری می گذارد، اظهار نمود: کسب و کارهای گردشگری ارتباط تجاری آنی با شرکای داخلی و خارجی دارند و خدمات خویش را طریق شبکه های اجتماعی معرفی و عرضه می کنند. حجم زیادی از بازاریابی های گردشگری دیجیتالی انجام می شود، ازاین رو اگر این فضا محدود شود فرصت معرفی ایران گرفته می شود و نمی توانیم دیگر از این ظرفیت و فرصت برای معرفی ایران استفاده نماییم.
رییس جامعه گردشگری الکترونیک اضافه کرد: تا همین حالا، از نظر تبلیغات و بازاریابی آن طور که شایسته کشور بوده کاری انجام نشده است. بخش خصوصی گردشگری همواره در تلاش بوده در عین معرفی خدمات خود، ایران را هم ارائه کند، اما چنان چه این فضای تبلیغاتی هم محدود شود، ایران هم حذف خواهد شد.
او اضافه کرد: تبلیغ در فضای مجازی آسان ترین، سریع ترین و ارزان ترین روش است. از طرفی، توریست خارجی وقتی بداند با سفر به کشوری تمام ارتباطاتش با دنیای بیرون و خانواده قطع خواهد شد، بطور قطع چنین مقصدی را برای سفر انتخاب نمی کند و به سادگی آنرا از لیست مقاصدش حذف خواهد نمود.
انصاری افزود: کسب و کارهای خُرد گردشگری نظیر تولیدکنندگان صنایع دستی، جوامع محلی و روستایی، خانه های بومگردی، تولیدکنندگان خوراک ها و سوغاتی های محلی، راهنمایان گردشگری و خیلی از گروه ها که فرهنگ، آداب و رسوم و مقاصد جدیدی از ایران را در شبکه های اجتماعی معرفی می کنند، با اجرای این طرح از بین خواهند رفت. این طرح صیانت از حقوق کاربران اینترنتی نیست؛ ممانعت از حقوق کاربران و مردم است.
او اظهار نمود: با محدود کردن اینترنت بین المللی، سایت های رزرواسیونِ پروازها، هتل ها و خدمات مسافری هم گرفتار چالش و اختلال خواهد شد.
رییس جامعه گردشگری الکترونیک افزود: یکی از اشکالات صنعت توریسم همواره پهنای باند ضعیف اینترنت در ایران بوده است، درصورتی که یکی از نیازهای اساسی این صنعت افزایش سرعت اینترنت بعنوان زیرساخت است. اگر با کندی اینترنت مواجه شویم ارتباط مان با سامانه های جهانی هم گرفتار مشکل خواهد شد. در دنیایی که دیگر دهکده جهانی به حساب می آید ایجاد چنین محدودیتی منطقی نیست و حتما برای معرفی ایران و مخابره محتوای درست از کشور مشکلاتی ایجاد خواهد شد. اتفاقا در چنین شرایطی ما باید حضور قوی و پایدارتری در فضای مجازی داشته باشیم.
انصاری بیان نمود: ما نیاز داریم نمایندگان مجلس برای آموزش، فرهنگ سازی، آگاهی بخشی و تأمین محتوای مناسبِ خانواده، کودکان و نوجوانان که احتیاج به مراقبت بیشتری دارند، قوانینی را تدوین کنند که امنیت سایبری را محقق کند، نه اینکه فضای مجازی را محدودتر کنند تا آمار میلیونی کسب و کارها خدشه دار شود، به خصوص اینکه خیلی از کسب و کارها مثل گردشگری با بحران کرونا شرایط سختی را متحمل شده اند.
او تصریح کرد: صنعت توریسم یک سال و نیم خیلی سخت را پشت سر گذاشته است، حالا به مشوق و حمایت نیاز دارد. با یک محدودیت دیگر سبب مشکلات بیشتری برای شاغلان آن نشوید.
رئیس جامعه گردشگری الکترونیک در تایید اینکه طرح نمایندگان مجلس در تضاد با پروژه مقابله با «ایران هراسی» است، اظهار نمود: از مباحثی که این سال ها روی آن تاکید زیادی می شد معرفی ایران با عنایت به پروژه ایران هراسی و تبلیغات سنگین دنیا ضد ایران بود. شاید در این راه، رسانه ها و ابزارهای داخلی به تنهایی نتوانند از عهده معرفی ایران برآیند و در مقابل ایران هراسی مقابله کنند. در این سال ها، پویش های مردمی با دعوت از علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ ایران، در حد توان و آن گونه که شایسته بود ظرفیت های کشور را معرفی کرده اند؛ بطور قطع با محدود کردن فضای مجازی، این ظرفیت را از دست می دهیم.
انصاری همینطور اظهار داشت: حتما اعضای صنعت توریسم، بخصوص استارت آپ ها و گروه هایی که نوآوری در تکنولوژی دارند و خیلی از کسب و کارهای گردشگری این مورد را از راه نمایندگان و کمیسیون های مختلف مجلس پیگیر خواهند شد و تمام تلاش خویش را به کار می گیرند تا این طرح سبب شکست و صدمه بیشتر به کسب و کارها نشود.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی بعد از آن که بررسی طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی» را از صحن علنی خارج کردند، روز چهارشنبه ششم مردادماه با ۱۲۱ رأی با بررسی این طرح بر مبنای اصل ۸۵ قانون اساسی در کمیسیونی مشترک و ویژه و خارج از صحن علنی موافقت کردند.
منبع:

1400/05/07
21:31:58
0.0 / 5
1024
تگهای خبر: آموزش , پروژه , خدمات , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴