نگرانی بیش از اندازه مجلس!

نگرانی بیش از اندازه مجلس!

پارلمان ایران دات کام: رضا اسماعیلی درباره طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی می گوید: نگرانی هایی که گاهی از جانب مجلس یا برخی از نهادهای مختلف در این زمینه وجود دارد، بیش از اندازه است. باید به مردم ایمان و باور داشته باشیم.


این شاعر در گفتگو با ایسنا درباره صدمه شناسی اجرایی شدن طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی برای حوزه فرهنگ و ادبیات، آن هم با عنایت به اینکه در سالهای اخیر با وجود وضعیت صنعت نشر بخش قابل توجهی از آثار ادبی در فضای مجازی (شبکه های اجتماعی خارجی) منتشر می شوند، در حدود دو سال کرونایی اغلب محافل ادبی به پلت فرم های مجازی کوچ کرده اند و این روزها خیلی از اهالی فرهنگ و ادبیات از فضای مجازی و بخصوص پلت فرم های مرسوم خارجی برای فعالیتهای خود استفاده می نمایند، اظهار نمود: من فکر می کنم مردم ما به بلوغ فرهنگی رسیده اند. مقداری از نگرانی هایی که گاهی از جانب مجلس یا برخی از نهادهای مختلف در این حوزه وجود دارد، بیش از اندازه است. جامعه ما جامعه ای فرهنگی و انقلاب ما انقلابی فرهنگی است و مردم ما ثابت کرده اند که به بلوغ فرهنگی و سیاسی رسیده اند و خودشان این شناخت و قدرت تشخیص را دارند که وقتی وارد فضای مجازی می شوند از چه مطالبی استفاده کنند و چه مطالبی زاید است. خودشان این قدرت تشخیص را دارند و ما نباید زیاد از این ناحیه نگران باشیم و باید به مردم در این رابطه آزادی عمل بدهیم.
او سپس بیان نمود: نزدیک به دو سال است که تمام برنامه های فرهنگی، شبهای شعر، جشنواره های ادبی، کنگره ها، همایش های فرهنگی و... به خاطر کرونا تعطیل شده اند و تازه جامعه متوجه این شده که فضای مجازی چه نعمتی است و حتی دولت مردان و مسؤلان هم به ناگزیر به فضای مجازی روی آورده اند و از این فضا برای عرضه افکار خودشان و عرضه دیدگاه های شان استفاده می نمایند و بعنوان یک نعمت به این فضا نگاه می شود.
اسماعیلی ضمن اشاره به جنبه های مثبت فضای مجازی در گسترش کسب و کارها اظهار داشت: خیلی از افراد به فضای مجازی نگاه کاری دارند، یعنی زمینه کارآفرینی به وجود آمده و زندگی شان از این راه تأمین می شود و با فضای مجازی درحال زندگی کردن هستند. این مباحث را حتی در حوزه ادبیات هم باید در نظر گرفت؛ چون که تنگناهایی در فضای واقعی وجود دارد، بسیاری از شاعران، نویسندگان و اهل قلم در دنیای واقعی به هر علت نمی توانند آثارشان را عرضه کنند و دست شان از نشریات، جنگ های ادبی و رسانه ها کوتاه است.
این شاعر در عین حال به عدالت فرهنگی به وجودآمده توسط فضای مجازی اشاره نمود و اضافه کرد: اما فضای مجازی امکانی را برای همه افراد فراهم نموده که حتی اگر فردی در یک روستای دورافتاده از پایتخت است، اگر فقط یک موبایل داشته باشد هم می تواند با دنیا و جهان ارتباط برقرار و آثار خودش را عرضه نماید و نظر دیگران را نسبت به آثارش بداند. فضای مجازی به این نحو عدالت فرهنگی را در جامعه گسترش می دهد و ما باید از چنین فضایی استقبال نماییم.
رضا اسماعیلی در ادامه اظهار نمود: نگرانی هایی وجود دارد، برخی از مسؤلان فکر می کنند فضای مجازی آلودگی هایی دارد و امکان دارد تهدیدهایی را به همراه داشته باشد، اما من فکر می کنم که مردم خودمان را دست کم نگیریم. ما به مردم خودمان باور و اعتماد داشته باشیم، همچنان که در انتخابات مردم را به حضور در صحنه دعوت می نماییم و می گوییم که مردم ما شناخت، شعور و معرفت دارند و خودشان می دانند چه کسی را انتخاب کنند، در این مورد هم باید به مردم ایمان و باور داشته باشیم که مردم به این بلوغ فرهنگی، اجتماعی و سیاسی رسیده اند و خودشان می توانند تشخیص بدهند که از چه مطالبی استفاده و به چه نحوی بهره برداری کنند.
او با بیان اینکه امیدوار است طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی به بسته و مسدود شدن این فضا منجر نشود، اظهار داشت: اگر هم تنگناهایی وجود دارد، طراحان این مساله با عنایت به حساسیت های جامعه تجدید نظر و تلاش کنند دغدغه های مردم را بخصوص در این شرایط دریابند. هم اکنون بسیاری از مردم در فضای واقعی نمی توانند به کار خودشان ادامه دهند، اما در فضای مجازی کسب درآمد می کنند و علاوه بر این، خلاقیت ها هم بارور و در نهایت منجر به یک نوع نشاط و طراوت فرهنگی می شود که این اتفاقا کمک می نماید تا روحیه نشاط در جامعه بیشتر و افسردگی کمتر شود و مردم بتوانند با آرامش خاطر به زندگی شان ادامه دهند.
رضا اسماعیلی سپس بیان نمود: حتی دیدگاه رهبری هم به این شکل نیست، یعنی وقتی در مورد مباحث فرهنگی صحبت می کنند، می بینیم که بسیار باز صحبت می کنند. درباره شاعران از فروغ، اخوان و منزوی نام می برند و از صحبت های رهبری در جلسات با شاعران از هوشنگ ابتهاج گاهی مستقیم و غیرمستقیم شنیده ایم. اتفاقا رهبری دیدگاه بازتری نسبت به این مباحث دارند. کسانی که طراح این مساله بودند، حتی اگر بخواهند به رهبری هم اقتدا و پیروی کنند، باید به صورت خیلی بازتر به این مساله نگاه کنند و دغدغه های جامعه و حساسیت جامعه را در نظر بگیرند و اتفاقا تلاش کنند این فضا به نحو مطلوب گسترش پیدا کند. و در عین حال آگاهی و شناخت لازم هم نسبت به تهدیدها در جامعه ایجاد شود.
او با نقد محدودسازی فضای مجازی افزود: اگر نگران تهدیدها هستیم، لازمه آن آموزش است و نه محدودیت و ممنوعیت. با این آموزش ها می شود جلو تهدیدها را گرفت. نظر من این است که ممنوعیت و محدودیت ایجاد نکنیم؛ بخصوص در این شرایط که جامعه در وضعیتی قرار دارد که ما ناگزیر به استفاده از این فضا هستیم و تمام برنامه های فرهنگی در این فضا اجرا می شود و فضای مجازی به اینکه جامعه روحیه خودش را حفظ کند و به پیله افسردگی نرود، کمک کرده است. ازاین رو اگر کسانی که این بحث را دنبال می کنند، به این دغدغه ها توجه داشته باشند، مطمئنا تجدید نظر خواهند کرد و تلاش می کنند این طرح بازبینی و شیوه مطلوب تر و مناسب تری اجرا شود.
رضا اسماعیلی با تکیه بر امکانات به وجودآمده توسط فضای مجازی اظهار داشت: بسیاری از هنرمندان یا اهل قلم در شهرستان ها و حتی روستاهایی که اسم شان را نشنیده ایم هستند که تا کنون مظلوم واقع شده بودند، چون دست شان از امکانات فرهنگی مثل رسانه ها کوتاه بود و متاسفانه صدا و آثارشان شنیده و دیده نمی شد، اما فضای مجازی این امکان را فراهم نموده که کافی است فرد یک موبایل داشته باشد تا با این موبایل زمینه انتشار آثارش فراهم گردد، در واقع رسانه ای را برای او بوجود آورده که دیگران صدایش را بشنوند و آثارش را ببینند. این یک نعمت و برکت است که بدون هیچ هزینه ای و بی آن که هیچ باری بر دوش دولت داشته باشد، این امکان را به وجود آورده و ما باید قدرشناس این فرصت باشیم.
این شاعر در انتها و درمورد نگرانی های موجود برای فضای مجازی اظهار نمود: وقتی تاریخ را بررسی می نماییم، می بینیم مثلاً وقتی تلفن همراه هم وارد ایران شده بود، همه نگران بودند که این تلفن سبب گسترش نابسامانی فرهنگی نشود و نابسامانی اخلاقی ایجاد نکند. آن زمانی که بحث ویدیو بود هم این نگرانی ها وجود داشت و حتی درباره سینما هم همینطور. اما خدا را شکر که جامعه ما حالا به بلوغی رسیده که متوجه می شود به چه نحو از این فضا استفاده نماید و اگر تلاش نماییم با آرامش بیشتری با این مسائل برخورد نماییم و کمک نماییم که با آموزش به جامعه تهدیدها را معرفی نماییم، جامعه به حد اعتدال می رسد تا به نحو مطلوب از این فضا استفاده نماید.
طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی که تا کنون واکنش ها و مخالفت های زیادی را به دنبال داشته است، هرچند در روز چهارم مردادماه ۱۴۰۰ از دستور کار مجلس خارج شد اما در روز ششم مردادماه در جلسه غیرعلنی مجلس با درخواست عده ای از نمایندگان به رای گذاشته شد که در نهایت با ۱۲۱ رای با این درخواست موافقت کردند. طبق اصل ۸۵ قانون اساسی، با موافقت نمایندگان با این درخواست، طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی به جای بررسی در صحن علنی مجلس در کمیسیون مشترک و ویژه بررسی و در صورت تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال می شود.
پیشتر سه شاعر دیگر، عبدالجبار کاکایی، اسماعیل امینی و کریم رجب زاده هم در گفت وگوهایی با ایسنا و انجمن نویسندگان کودک و نوجوان هم در اطلاعیه ای نسبت به اجرای این طرح انتقاد کرده بودند.
منبع:

1400/05/12
23:42:55
0.0 / 5
971
تگهای خبر: آموزش , برنامه , دولت , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام