شورای راهبردی دانش بنیان به ریاست رئیس جمهوری تشکیل می شود

شورای راهبردی دانش بنیان به ریاست رئیس جمهوری تشکیل می شود

رئیس کمیته پژوهش و فناوری مجلس از تشکیل شورای راهبردی دانش بنیان به ریاست آیت الله سید ابراهیم رییسی، رئیس جمهوری اطلاع داد.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، اسفندیار اختیاری درباره آخرین وضعیت طرح جهش تولید دانش بنیان اظهار داشت: کلیات طرح جهش تولید دانش بنیان، در شور اول به تصویب صحن علنی مجلس و در شور دوم، جزئیات آن در ۲۰ ماده به تصویب کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری رسید و درحال ویرایش نهایی برای قرار گرفتن در دستور کار صحن علنی است.
نماینده مردم زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی درباره لزوم تدوین این طرح، بیان نمود: با عنایت به گسترش شرکتهای دانش بنیان و نیازهای به وجود آمده برای این ستون اقتصادی کشور، جهت رفع مشکلات در این مورد و بخصوص به روز کردن قانون پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان که در سال ۱۳۸۹ تصویب شده، این طرح تدوین و عرضه شده است.
کاهش درگیری شرکتهای دانش بنیان با بوروکراسی اداری
وی ادامه داد: در این طرح، حمایت های قانونی و مورد نیازی که در آن قانون نیامده است یا در آن قانون، مشکل تفسیر داشت، به طور شفاف آورده شده است. در ضمن بگونه ای ساختارها تغییر کرده که شرکتهای دانش بنیان، درگیری کمتری با بوروکراسی اداری داشته باشند و پشتیبانی از اقتصاد دانش بنیان جزو وظایف کابینه دولت هم باشد.
بدنه دولت موظف به همکاری با شرکتهای دانش بنیان می شوند
نماینده مردم در مجلس یازدهم در پاسخ به این سوال که آیا با تصویب این طرح در ساختار دولت هم تغییری ایجاد خواهد شد یا خیر، بیان نمود: ساختار دولت تغییر نمی کند ولی وظایف بعضی از اعضای کابینه تغییر کرده و همراهی با مباحث اقتصادی دانش بنیان در این وظایف پررنگ تر دیده شده است. این نیاز مهم کشور بوده که باید بدنه اجرایی کشور هم با نگاه ویژه با این ستون اقتصادی همکاری کنند.
شورای راهبری دانش بنیان به ریاست رئیس جمهوری ایجاد خواهد شد
اختیاری درباره این که گفته شده با تصویب این طرح، شورای جدیدی تحت عنوان شورای راهبری دانش بنیان به ریاست رئیس جمهوری، دبیری و نایب رئیسی معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری تشکیل می ‎شود، اظهار داشت: در این شورا که علاوه بر رئیس جمهوری و معاون علمی و فناوری، چند وزیر هم حضور دارند، وظایف گوناگونی تعریف شده که مهم ترین آن، تدوین برنامه های اجرایی می باشد که شرکتهای دانش بنیان به آن نیاز دارند. به عبارت بهتر، غیر از سیاست گذاری برای این شرکت ها که در اختیار شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری است، کلیه امور و هماهنگی های دیگر در ارتباط با اقتصاد دانش بنیان در قالب قانون، جزو وظایف این شورا است.
افزایش اعتبار ۳ هزار میلیارد تومانی صندوق نوآوری و شکوفایی
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، رئیس کمیته پژوهش و فناوری کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس در پاسخ به این سوال که آیا برای صندوق نوآوری و شکوفایی تکلیف و وظیفه جدیدی تعیین شده است، بیان نمود: در این قانون به سرمایه صندوق، ۳۰ هزار میلیاردریال اضافه شده و جهت همکاری بخش های مختلف بازار سرمایه کشور با این صندوق، مواد قانونی آورده شده است.
منبع:

1400/06/21
10:02:13
0.0 / 5
886
تگهای خبر: آموزش , برنامه , تصویب , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴