سخنگوی كمیسیون انرژی بیان كرد

برای کاهش خاموشی ها در فصل زمستان چه باید کرد؟

برای کاهش خاموشی ها در فصل زمستان چه باید کرد؟

به گزارش پارلمان ایران دات کام سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، اشاره کرد: آمار و ارقام بر روی کاغذ نشانگر ناترازی بین تولید و مصرف گاز در کشور است و قاعدتا تبدیل به خاموشی نیز خواهد شد اما هرچه بیشتر بتوانیم با سوخت مایع و همراهی مردم این ناترازی را جبران نماییم خاموشی ها نیز کم تر خواهد بود.


مصطفی نخعی در گفت و گو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت تامین سوخت زمستانه نیروگاه های کشور، بیان کرد: باتوجه به روند روبه رشد مصرف سوخت، ما در شرایطی هستیم که با ناترازی تولید و مصرف گاز در کشور به ویژه در فصل سرما مواجه هستیم. این ناترازی در سال قبل سبب شد که در روزهایی از فصل سرما به سبب نرسیدن گاز به نیروگاه ها و پایین بودن ذخیره سوخت مایع خاموشی هایی را داشته باشیم.
ایشان سپس با اعلان اینکه تلاش هایی هم در بحث تولید گاز و هم در بحث جبران کمبود گاز با سوخت مایع صورت گرفته است، اظهار نمود: از زمانی که مهندس اوجی مسئولیت وزارت نفت را بر عهده گرفتند کمیسیون انرژی جلسات مستمری در این خصوص تشکیل داده است و الحمدلله کار بهتر مدیریت شده، حتی در مقطعی مجبور شدیم که صادرات فراورده های نفتی را کاهش داده تا بتوانیم ذخایر راهبردی سوخت مایع را در داخل کشور تقویت نماییم.
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، اشاره کرد: برمبنای آخرین گزارشی که از وضعیت ذخیره سوخت مایع نیروگاه ها داریم، وضعیت امیدوار کننده است. ما امیدواریم با تلاشی که صورت گرفته و اقدامات کوتاه مدتی که در عرصه تولید گاز می توان انجام داد و دوستان درحال تلاش هستند، امسال شرایط بهتری را در فصل سرما نسبت به سال قبل داشته باشیم.
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس در ادامه اشاره کرد: در شرایطی که افزایش تولیدی نداریم، پیش بینی می شود که مصرف گاز نسبت به سال قبل ۸ تا ۱۰ درصد افزایش داشته باشد. بدین سبب ناترازی بین تولید و مصرف همچنان پابرجا است و حتی افزایش نیز داشته است. پس همکاری و همراهی مردم در مصرف نیز لازم است.
وی اظهار داشت: تولید یک فرآیند زمانبر است و نیاز به اقدامات طولانی مدت و میان مدت دارد. نمی توان در مدت کوتاه در عرصه تولید اقدام قابل توجهی انجام داد اما در بحث مصرف با همکاری مردم و دستگاهها می شود اقدامات کوتاه مدتی انجام داد که این ناترازی را جبران نماییم.
نخعی اضافه کرد: بر روی کاغذ ما شاهد ناترازی بین تولید و مصرف هستیم و قاعدتا تبدیل به خاموشی نیز خواهد شد، اما این ناترازی بین تولید و مصرف گاز را هرچه بیشتر بتوانیم با سوخت مایع تامین نماییم خاموشی ها نیز کمتر خواهد شد. مردم نیز هرچه بیشتر همراهی کنند خاموشی ها نیز کاهش پیدا می کند. بدین سبب میزان خاموشی ها به همراهی مردم در کاهش مصرف و نحوه جبران ناترازی توسط سوخت مایع بستگی دارد. پیش بینی ما این است که نسبت به سال قبل شرایط بهتر خواهد بود.
منبع:

1400/08/27
14:30:13
0.0 / 5
860
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱