سلیمی:

مجلس با هرگونه افزایش قیمت خودرو در این شرایط مخالف است

مجلس با هرگونه افزایش قیمت خودرو در این شرایط مخالف است

به گزارش پارلمان ایران دات کام یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت که مجلس در این شرایط با هرگونه افزایش قیمت خودرو مخالف است.


حجت الاسلام علیرضا سلیمی در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به دریافت مجوز افزایش قیمت از جانب خودروسازی ها اظهار داشت: ما بعنوان مجلس قانع نشدیم که بر چه اساسی مجوز افزایش قیمت داده شده است. با بعضی از نمایندگان عضو کمیسیون صنایع هم در همین رابطه نشستی داشتیم. این مبنا برای ما روشن نیست. به نظر می آید خودروسازها باید هزینه هایشان را کاهش دهند و این هزینه ها از جیب مردم برداشته نشود.
وی اضافه کرد: در هر حال مجلس با هرگونه افزایش قیمت در این شرایط مخالف است. بین قیمت خودروسازان و بازار تفاوت معناداری وجود دارد. آیا با این تصمیم این دره عمیق قیمت کارخانه و بازار پر شد؟ آیا جیب دلالها کمتر پر می شود؟ زمانی گفته می شود ما می خواهیم بازار به آرامش برسد و باید تولید را افزایش دهیم. ما هم قبول داریم که به هر حال قیمت مواد اولیه افزایش داشته و این تأثیر خویش را بر قیمت تمام شده خودرو می گذارد ولی حقیقت این است که یکسری هزینه ها است که خودروسازان می توانند آنرا مدیریت کنند مثل نیروی مازاد.
نماینده مردم محلات در مجلس افزود: باید همه چیز در خودروسازیها شفاف شود. کلیه حلقه های خرید قطعات و مواد اولیه و فولاد باید شفاف شود و در سامانه ثبت گردد. امروز وقتی صحبت از شفافیت می شود، آنچه مجلس می خواهد همین است که مردم صدمه نبینند. اگر هزینه های مازاد صورت می گیرد باید مشخص شود که دلیلش چیست. همینطور دریافتی کلیه مدیران باید روی این سامانه روشن باشد و مشخص باشد حلقه ها و رابط ها چه کسانی هستند؟ آیا مناقصات برگزار می شود؟ چرا عده ای خاص، خودشان یا شرکتشان یا شرکایشان همیشه در این زنجیره حضور فعال دارند؟ این مباحث باید شفاف شود.
سلیمی افزود: من اعتقاد دارم تنها راه شفافیت است. به جهت اینکه مردم هم بدانند چه اتفاقی افتاده نیازمند نظارت عمومی هستیم. اگر جایی هزینه مازاد تحمیل می شود باید بدانیم اگر این هزینه مازاد کم شود قیمت تمام شده هم کاسته می شود. این سوال امروز بعنوان یک سوال در ذهن مردم و خود ما وجود دارد که مبنای این تصمیم چه بوده و آیا راه دیگری برای جبران بدهی، خسارت و ضررها وجود نداشت.
منبع:

1400/09/22
12:33:59
0.0 / 5
896
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱