عضو كمیسیون اقتصادی مجلس:

مافیای خودرو یا دولتی یا وصل به دولت هستند

مافیای خودرو یا دولتی یا وصل به دولت هستند

به گزارش پارلمان ایران دات کام مُنیبان نوشت: عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی می گوید: همه در نظرسنجی ها می گویند کیفیت پایین آمده است. تصادف زنجیره ای اخیر که چندین ماشین با هم برخورد کردند گفتند اصلاً ایربگ هیچ یک از این ماشین ها عمل نکرده در حالیکه می گویند فلان ماشین ایربگ دارد و 50 میلیون به خاطر آن، 30 میلیون به خاطر فلان قطعه از مردم می گیرندعلی رضایی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، درباره مافیای خودرو اظهار داشت: دورنمای قصه این است که همه دوست داریم از تولید داخل، صنعتگر، هنرمند و کارگر ایرانی حمایت نماییم و در این هیچ بحثی نیست اما این اتفاق زمانی می افتد که کیفیت خوب باشد و مردم استقبال کنند. اگر کیفیت خوب نباشد، قیمت بالا باشد و مردم اظهار نارضایتی کنند و اغلب تصادفات در ارتباط با خودرو های داخلی باشد، همین تولید داخل زمینه نارضایتی را فراهم می آورد و این نارضایتی هم به صورت نارضایتی پنهان است، به این مفهوم که مردم داد نمی زنند ولی ناراضی هستند.

وی اضافه کرد: بنابراین بنده درخواست و پیشنهاد دادم و گفتم اولویت اول این است که از تولید داخل و کار ایرانی حمایت شود اما حقیقت ها را باید به مردم بگوییم. در واقع وقتی نارضایتی بالا است و از سویی تصادفات، در ارتباط با برخی خودرو های داخلی است، کیفیت پایین و قیمت بالا است، ناچار هستیم به سمت گزینه های دیگر برویم که منظور از گزینه دیگر بازگشت خودرو خارجی است. هم اکنون انحصار در اختیار دو خودروساز داخلی ایران خودرو و سایپا قرار دارد که انحصاراً خودرو و صنعت خودرو را قبضه کرده اند و تولیدشان هم هر چه باشد، همان است.
نماینده مردم کنگاور در مجلس شورای اسلامی با تکیه بر کیفیت پایین محصولات خودروسازان داخلی خاطرنشان کرد: در واقع اگر خودروسازان می توانستند کیفیت تولیدات خویش را ارتقا دهند، آپشن ها را بهتر کنند و خدمات را بیشتر کنند، این عمل را انجام می دادند، از طرفی قیمت ها را روز به روز، هفته به هفته و ساعت به ساعت بالا می برند. خودروسازان یک مرتبه می گویند قیمت قطعه این جوری شده، یک مرتبه می گویند فولاد این جوری شده چون که خیلی از قطعات ما فولادی است؛ اما حقیقت امر این است که چنین استدلال هایی برای مردم قابل قبول نیست.
رضایی همینطور افزود: ماشینی که 20 میلیون بوده ناگهان می شود 200 میلیون، ماشینی که 30 میلیون بوده شده 300 میلیون، یعنی چند برابر؟! آیا حقوق ها و درآمد مردم این قدر اضافه شده است؟! آیا خودرو های داخلی آن کیفیت لازم و اطمینان بخشی را دارد؟ اجازه دهیم با عنایت به استقبال عمومی و این که مردم همه دوست دارند خودرو خارجی بیاید، واردات خودرو صورت بگیرد. واردات خودرو دو اثر مهم دارد اول این که به لحاظ جوّ روانی باعث کاهش قیمت می شود. دوم این که کسانی که پول دارند ماشین خوب و خارجی می خرند. ازاین رو گفتیم واردات خودرو صورت گیرد تا بر بازار داخلی تاثیر بگذارد و افرادی هم که توانایی دارند، خریداری کنند. به خاطر دارم که زمانی به یک نفر گفتند چرا شما سالی یک مرتبه ماشین عوض می کنید؟ گفت من پول زیاد دارم، نمی دانم چه کارش کنم!
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ایجاد جو رقابتی و در نتیجه افزایش کیفیت محصولات داخلی را همچون نتایج واردات خودرو دانست و خاطرنشان کرد: به عبارت دیگر فردی که پول فراوان دارد هیچ موقع پراید سوار نمی گردد، بلکه ماشین خوب و باکیفیت، ماشینی که وقتی با آن یک هزار کیلومتر رانندگی می کند، خیالش راحت است، را خریداری می کند. رهبر انقلاب هم سال قبل فرمودند که پشتیبانی از تولید داخل و کارگر ایرانی ولی به شرط این که کیفیت بالا برود و قیمت ها تعدیل شود. هم اکنون خودروسازان داخلی برعکس عمل می کنند، تصادفات مؤید این است که کیفیت پایین آمده و قیمت هم روز به روز بالا می رود.
رضایی در ادامه اظهار نمود: یعنی جان مردم و خودروسازها و مافیای صنعت خودرو، دست افرادی افتاده که پشت صحنه و پنهان هستند، عنوان سلطان قطعه در حوزه قطعه سازی دارند، همین افراد مردم را با این ماشین های بنجل و به دردنخور سرکیسه می کنند. یک شخص برای خودرو ثبت نام کرده بعنوان مثال ماه آینده به او می گویند 200 میلیون تومان واریز کند، ناگهان باردیگر یک پیامک برای او می فرستند و می گویند 20 درصد گران شده، شما 300 میلیون تومان باید بدهید، اینکه نمی گردد. بعد وزیر می گوید نه، همان قیمت هایی که از قبل بوده است که به اینها هم توجه نمی کنند.
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به دپوی ماشین ها متذکر شد: ماشین ها در انبارها، پارکینگ ها، زیرزمین ها، بیابان ها و غیره دپو شده است. در بیابان ها دو، سه تا پارکینگ از همین ماشین ها را پیدا کرده اند، می گویند یک قطعه خراب است اما وقتی قیمت ناگهان 50 درصد بالا می رود، می گویند قطعه درست شد، چگونه این اتفاق می افتد؟! چون قیمت بالا رفت سریع این قطعه درست شد؟! دو سال است ماشین در پارکینگ خوابیده است و اینها به بهانه این که یک قطعه ای را به علت تحریم یا هر علت دیگری، ندارند، ماشین را عرضه نمی کنند اما همین که قیمت بالا رفت به بازار عرضه می کنند.
وی اضافه کرد: خودروسازان به جهت اینکه قیمت بالا برود، یک بازار سیاه دولتی بوجود آورده اند. متأسفانه بعضی ها دروغ می گویند که 20 الی 30 درصد اما حقیقت این است که 51 درصد صنعت خودرو در اختیار دولت می باشد، یعنی دولت خودش این کار را می کند. هم اکنون وزارت صنعت و آن دو خودروساز باعث نارضایتی می شوند و حداقل در حوزه خودرو باعث نگرانی خانواده ها هستند. امیدواریم که آزادسازی خودرو صورت گیرد تا مردم بتوانند آزادانه تصمیم بگیرند.

بیشتر بخوانید:
چرا وعده ارزانی قیمت خودرو شکست خورد؟
پیش بینی رئیس اتحادیه نمایشگاه داران از قیمت خودرو/ گرانی در راه است؟

رضایی در واکنش به این که با عنایت به این که گفتید51 درصد صنعت خودرو در دست دولت می باشد بنابراین آن مافیایی که اشاره کردید به شکلی مافیای دولتی است؟ تصریح کرد: بله، صددرصد همین است. به عبارت دیگر مافیای خودرو یا دولتی یا وصل به دولت هستند. چون که چنین مافیایی اصلاً بیرون دوام نمی آورد و نمی تواند مقاومت کند. اینها یا دولتی یا در سایه هستند یا بالاخره به دولت وصل هستند و حمایت می شوند.
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره ورود قوه مقننه به بحث مافیای خودرو خاطرنشان کرد: بله، مجلس هم ورود می کند و هم اکنون هم در مجلس بحث تحقیق و تفحص از خودروسازها مطرح است. این حقیقت ها را باید به مردم بگوییم. هم اکنون مردم ناراضی هستند. از یک سو قیمت ها بسیار بالا است، از طرفی کیفیت متناسب با قیمت ها بالا نرفته بلکه پایین آمده است. همه در نظرسنجی ها می گویند کیفیت پایین آمده است. تصادف زنجیره ای اخیر که چندین ماشین با هم برخورد کردند گفتند اصلاً ایربگ هیچ یک از این ماشین ها عمل نکرده در حالیکه می گویند فلان ماشین ایربگ دارد و 50 میلیون به خاطر آن، 30 میلیون به خاطر فلان قطعه از مردم می گیرند. خودروسازان سر مردم را شیره می مالند، مردم را اذیت و ناراضی می کنند. در این شرایط سخت اقتصادی به جای این که فکری برای مردم شود، باعث آزار مردم می شوند. بنده واقعاً از خودروسازها ناراضی هستم و اگر تحقیق و تفحص هم باشد حتما امضا خواهم کرد.


21217منبع:

1400/10/27
23:34:35
0.0 / 5
873
تگهای خبر: خدمات , دولت , طرح , قوه مقننه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴