درخواست نماینده زابل از مسئولین برای پیگیری رهاسازی حقابه رودخانه هیرمند

درخواست نماینده زابل از مسئولین برای پیگیری رهاسازی حقابه رودخانه هیرمند

نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی خواهان پیگیری و اجرای رهاسازی حقابه رودخانه هیرمند در استان سیستان و بلوچستان شد و اظهار داشت: برنامه ریزی در زمینه آب به سبب بحران خشکسالی در کشورهای منطقه از مقوله صرف سیاسی و حقوقی فراتر رفته و حوزه امنیت را نیز درگیر خود نموده است، برای این مهم نیاز به تدوین یک سند استراتژیک در زمینه آب داریم.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، محمد سرگزی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود ضمن تبریک ولادت حضرت زهرا (س) و روز زن خطاب به رییس جمهور اظهار نمود: وضعیت سیستان و بلوچستان در همه بخش ها خصوصا آب فوق بحرانی است. سیستان درحال موت است، تنگه اُحد جمهوری اسلامی ایران درحال نابودی است.
وی ادامه داد: حسب اعلام متولیان دیپلماسی برای رهاسازی حقآبه رودخانه هیرمند باوجود تمام پیگیری های صورت گرفته نتیجه ای حاصل نشد. در پیگیری های مستمر از مسئولان ذیربط اظهارات متفاوتی دریافت کردیم، حال سوال این است که آیا گرفتن حقابه رودخانه هیرمند نیاز به دیپلماسی پویا، دقیق و روشن ندارد؟
این عضو کمیسیون عمران مجلس در ادامه خطاب به وزیر امور خارجه عنوان کرد: برنامه دستگاه دیپلماسی در گرفتن حقابه رودخانه و تالاب بین المللی هامون چیست؟
سرگزی اضافه کرد: برنامه ریزی در زمینه آب به سبب بحران خشکسالی در کشورهای منطقه از مقوله صرف سیاسی و حقوقی فراتر رفته و حوزه امنیت را نیز درگیر خود نموده است، برای این مهم نیاز به تدوین یک سند استراتژیک در زمینه آب داریم.
نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی خطاب به مسئولان دیپلماسی کشور اشاره کرد: امروز با داشتن معاهده بین المللی با کشور افغانستان جهت گرفتن حقابه رودخانه هیرمند با مشکل جدی روبرو می باشیم. پس پیگیری درباب حقابه هیرمند بطور متمرکز و جدی با حضور همه نهادهای متولی و پیگیری یک نهاد صورت گیرد. همین طور اجلاس کمیساریای آب رودخانه هیرمند که به بهانه های واهی چندین بار منتفی شده است، هرچه سریع ضمن بازدید از وضعیت بند کمال خان محقق شود.
سرگزی تصریح کرد: امروز آب شهر زرنج بصورت رایگان از منابع چاه نیمه ها تامین می شود و این به مدلول حسن نیت نظام جمهوری اسلامی ایران است، اما از امروز اعطای هر نوع امتیاز به کشور افغانستان در زمینه های مختلف همچون سوخت، آب آشامیدنی، ترانزیت و... باید منوط به اجرای معاهده سال ۱۳۵۱ و همین طور رعایت حقابه زیست محیطی تالاب هامون شود.
وی همین طور تذکری به وزارت نیرو داد و اظهار داشت: این وزارتخانه و متولیان امر باید تامین آب آشامیدنی شمال استان را مستقل از آورد رودخانه هیرمند برنامه ریزی و پیگیری کنند.
نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: صحبتی هم با ملت بزرگ افغانستان دارم، مردم بزرگ و عزیز افغانستان، سالیان سال است که جمهوری اسلامی ایران میزبان بیش از ۳/۵ میلیون نفر از فرزندان و عزیزان شما در داخل کشور است و مردم ما با محبت با آنان بعنوان برادران خود رفتار نموده اند، انتظار ما امروز این است که شما ملت بزرگ مدافع حقابه رودخانه هیرمند باشید.
سرگزی خطاب به رئیس جمهور اشاره کرد: در سفری که به سیستان داشتید، در جمع مردم به مرزنشینان قول دادید، دستور به وزیر کشور و استاندار دادید که بازارچه های مرزی هر چه سریع تر فعال شوند، چند ماه از آن دستور می گذرد اما این دستور عملیاتی و اجرائی نشده است. همین طور در سفری که به استان سیستان و بلوچستان داشتید در جلسه جمع بندی به وزرا دستور دادید، با توجه به این که نگاه ما استفاده متوازن از نیروهای نخبه در کشور در مجموعه وزارتخانه ها است، از ظرفیت فرزندان عزیز سیستان و بلوچستان در مجموعه مدیریتی مختلف دولت استفاده گردد که این دستور هم همچنان مغفول مانده و اجرا نشده است.1400/11/03
14:19:57
0.0 / 5
847
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱