نماینده مجلس، انگشت بهتان را به سمت مافیای خودرو نشانه گرفت

نماینده مجلس، انگشت بهتان را به سمت مافیای خودرو نشانه گرفت

به گزارش پارلمان ایران دات کام رشیدی کوچی تصریح کرد: حذف واردات خودرو های سواری در بودجه 1401 علیرغم تایید شورای نگهبان، را از راه هیات رییسه مجلس و شخص رئیس جمهور پیگیری خواهم کرد.


جلال رشیدی کوچی نماینده مجلس نوشت: حذف واردات خودرو های سواری در بودجه ۱۴۰۱ با وجود مصوبه مجلس و تایید شورای محترم نگهبان! چه کسانی پشت پرده، می توانند قانون مصوب مجلس را بی ارزش و فراتر از آن عمل کنند؟ این مساله را بوسیله هیات رییسه مجلس و شخص رئیس جمهور پیگیری خواهم کرد. #مافیای_خودرو بیشتر بخوانید: خبر جدید قالیباف درباره مصوبه واردات خودرو در سال ۱۴۰۱ عضو کمیسیون صنایع مجلس: مصوب کردیم خودرو ارزان وارد شود خودروهای سواری از لیست واردات حذف شد
در همین حال، ایسنا گزارش داد با وجود مصوبه مجلس در ارتباط با واردات ۷۰ هزار خودروی سواری، آنچه در قانون بودجه ۱۴۰۱ نهایی شده نشان میدهد که خودرو های سواری از فهرست اقلام وارداتی حذف گردیده است. به گزارش ایسنا، پس از چالش های بسیار در ارتباط با واردات خودرو در امسال، در ۱۴ اسفند ماه سال قبل در جریان بررسی لایحه بودجه۱۴۰۱ در صحن علنی مجلس، نمایندگان مجوز واردات ۹۶ هزار دستگاه اقلام خودرویی را تصویب کردند. بر این اساس قرار شد ۷۰ هزار خودروی سواری امکان واردات داشته باشد که ۵۰ هزار دستگاه خودروی سواری و ۲۰ هزار خودروی سواری دوگانه سوز، هیبریدی و برقی بود. همین طور در سایر اقلام نیز واردات کامیون، تریلی یخچال دار و کشنده، اتوبوس و ماشین آلات سنگین مصوب شد. اما با ابلاغ قانون بودجه، بررسی تبصره های آن نشان میدهد که تبصره مربوطه با تغییراتی نسبت به مصوبه مجلس همراه بوده و واردات ۷۰ هزار خودرو های سورای در قانون بودجه کنار گذاشته شده است. طبق بند (ک) تبصره ۷ قانون بودجه ۱۴۰۱ به دولت اجازه داده شده است با رعایت سیاست های کلی نظام و با شرایط تعیین شده نسبت به صدور مجوز واردات خودرو با گرفتن حقوق ورودی که به تصویب مراجع ذی ربط می رسد، اقدام نماید.
سه شرط واردات خودرو در همین رابطه سه شرط برای واردات خودرو تعیین شده است که عبارتند از تعیین ضوابط واردات خودرو و روش تامین ارز توسط دولت، عدم لطمه به تولید داخلی و بازار ارز با تشخیص دولت و همین طور رعایت شرایط رقابتی.
لیست از خودرو های سواری خالی شد اقلامی که دولت مجاز است برای واردات خودرو در مورد آن اقدام نماید شامل چهار بخش خواهد بود که در میان آنها خبری از ۷۰ هزار خودروی سواری مصوب در صحن علنی مجلس نیست. طبق شرایط تعیین شده در تبصره ۷ قانون بودجه، ۱۰ هزار دستگاه کامیون و تریلی یخچال دار و کشنده، ۱۰ هزار دستگاه اتوبوس برون شهری و درون شهری، ۱۰۰۰ دستگاه واگن و واگن یخچال دار و همین طور ۵۰۰۰ دستگاه ماشین آلات سنگین معادن و راه سازی شامل نوساخت یا حداکثر پنج سال ساخت امکان واردات خواهد داشت. براین اساس وزارت اقتصاد مکلف شده است گزارش اقلام وارداتی را هر سه ماه یکبار به کمیسیون های اقتصادی، صنایع و معادن، عمران و امور داخلی کشور و شوراهای مجلس ارائه نماید.
وعده وزیر برای لغو ممنوعیت واردات از اردیبهشت چه می شود؟ حذف واردات خودروی سواری در حالی از تبصره ۷ انجام شده است که فاطمی امین- وزیر صنعت، معدن و تجارت- در آخرین اظهارات خود در آخر سال گذشته بر عدم تمدید ممنوعیت واردات خودرو در اردیبهشت ماه امسال تاکید کرده و در ارتباط با واردات جدید وعده داده بود. وی گفته بود که "قبلا هم با واردات مخالف نبوده ولی به سبب این که واردات خودرو تا دو میلیارد دلار مصارف ارزی دارد آنرا صلاح ندانسته بود ولی با اقدامات صورت گرفته توسط تجار ایرانی و افزایش صادرات، شرایط بهتر شده و بخشنامه ممنوعیت واردات که اردیبهشت ماه (۱۴۰۱) به پایان می رسد، تمدید نخواهد شد و واردات به روال سابق، طبق ضوابط قبلی انجام می شود. " این در حالیست که واردات خودرو از سال ۱۳۹۷ به سبب شرایط ارزی و محدودیت های موجود، ممنوع اعلام گردید و طرح لغو آن هر بار با مخالفت هایی خصوصاً از طرف بانک مرکزی به سبب مصارف ارزی همراه شد. در این بین حدود ۱۲ هزار خودرو که پیش از ممنوعیت آمده، در گمرک دپو و امکان ترخیص پیدا نکرد هم مدت ها درگیر اما و اگر برای ترخیص بود و پس از چندبار مصوبه دولت قسمتی از آنها مرخص شد ولی همچنان بیش از ۲۰۰۰ دستگاه بلاتکلیف باقی مانده است. در این شرایط باتوجه به تاکیدی که وزارت صمت بر واردات خودرو داشته و اختتام ممنوعیت را تا حدود یک ماه دیگر در اردیبهشت ماه اعلام نموده است، این که با حذف مجوز واردات خودروی سواری در قانون بودجه و شرایط خاص ارزی کشور، چه تصمیمی در مورد این واردات گرفتن و به چه ترتیبی اقدام می شود در ابهام قرار دارد.


منبع:

1401/01/15
10:06:36
0.0 / 5
385
تگهای خبر: ابلاغ , اتهام , تصویب , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام