روایت نماینده حاضر در جلسه برجامی با مقامات روسی

روایت نماینده حاضر در جلسه برجامی با مقامات روسی

ایسنا نوشت: مالکی اظهار داشت: بگفته یکی از مقامات غربی اگر مذاکرات 10 ساعت به طول انجامد 9 ساعت آن مربوط به اوکراین و یک ساعت مربوط به برجام است، این یعنی برجام از حالت گذشته خارج شده و این با این روند قدری مشکلات ما بیشتر می شود.
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به همراهی اش با وزیر خارجه برای سفر به مسکو و رایزنی با وزیر خارجه روسیه درباره برجام اظهار داشت که در این نشست عنوان شد که روس ها برجام را به موضوع اوکراین گره نزنند.

فداحسین مالکی درباره آخرین تحولات درباب برجام اظهار داشت: سکوت خبری که درباره برجام اما و اگرهای زیادی را در جامعه و در مجلس ایجاد کرده بطوریکه ممکنست اتفاقاتی رخ دهد که قانون اقدام راهبردی برای منع تحریم ها در نظر گرفته نشود. در همین راستا نمایندگان در اطلاعیه ای بر لزوم گرفتن تضمین از غربی ها در برجام تاکید کردند که این دغدغه مجلس است.
وی افزود: مطالبی انتشار یافته که در پی آن ممکنست آنچه می خواستیم، حاصل نشود؛ آمریکایی ها پس از بحران اوکراین به دنبال این هستند که موانع به وجود آورده و زمان مذاکرات را طولانی کنند. از دید آمریکایی ها و غربی ها برجام دیگر بعنوان اولویت اول تلقی نمی گردد و برای آنها اوکراین خیلی مهم است؛ پس می کوشند درباره بسیاری از عناوینی که پذیرفته بودند ان قلت بیاورند. در حقیقت به عبارت عامیانه می خواهند موضوع را کش دهند چون اولویت اول آنها بحث اوکراین در مقابل روسیه است.
مالکی در ادامه صحبت های خود اظهار داشت: بازی اخیر آمریکایی ها و سناریوی جدید آنها این است که زمان بیشتری برای صرف برجام بگذارند بطوریکه بگفته یکی از مقامات غربی اگر مذاکرات ۱۰ ساعت به طول انجامد ۹ ساعت آن مربوط به اوکراین و یک ساعت مربوط به برجام است، این یعنی برجام از حالت گذشته خارج شده و این با این روند قدری مشکلات ما بیشتر می شود.
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی توضیح داد: آمریکایی ها می گفتند که روس ها به دنبال ایجاد مانع در برجام بوده و شرط و شروطی گذاشتند. همان زمان ما سفری به مسکو داشتیم. در این سفر آقای امیرعبداللهیان از دولت و من از مجلس حضور داشتم. در جلسه در مسکو مشخص شد که بحران اوکراین و بحث هسته ای دو موضوع جداگانه است. روس ها این مساله را پذیرفتند اما باردیگر آمریکایی ها بازی دیگری راه انداختند. به همین دلیل تاکید ما این است که باید بر طبق اصول خودمان حرکت نماییم.
وی درباره این که آیا روس ها می خواستند در مذاکرات گره ایجاد کنند، اظهار داشت: ما جلسه فشرده شش ساعته ای با آقای لاوروف و معاونان آقای پوتین داشتیم. در آن جلسه روس ها پذیرفتند که برجام را به اوکراین گره نزنند چون برجام یک جنبه دیگری است و باید روند خودرا طی نماید و اوکراین هم موضوع دیگری است. ما در آن جلسه درباره اوکراین صحبت هایی داشته و سیاست ایران را اعلام کردیم.

بیشتر بخوانید: عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس توضیح داد/ رد پای روسیه و چین در توقف مذاکرات برجامی آیا ایران می خواهد نتایج برجام را قربانی منافع روسیه کند؟/ دیگر نه مذاکرات برجام برای مردم مهم می باشد، نه نتایجش
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در توضیحات تکمیلی با اشاره به تحریم مقابل روس ها پس از موضوع اوکراین اظهار داشت: به دنبال این اتفاق هیئتی از جمهوری اسلامی به مسکو رفت. مباحث فشرده ای انجام شد. مرتبا آقای لاوروف با آقای پوتین صحبت می کرد. خروجی این بود که برجام روال گذشته را داشته و برجام را به اوکراین گره نزنند.
وی در آخر درباره رویکرد ایران در چنین شرایطی اظهار داشت: قرار شد جمهوری اسلامی ایران رایزنی ها را داشته باشد و روال سریع تر پیش رود. البته آمریکا و غربی ها دنبال امتیازات خاص هستند. دغدغه مجلس این است که مبادا ایران به آمریکا امتیازات خاص بدهد که در قانون نیامده است. اساسا این موارد با وزیر خارجه و رییس تیم مذاکره کننده درمیان گذاشته خواهد شد.
۲۱۲۱۵

1401/01/22
16:24:44
0.0 / 5
339
تگهای خبر: دولت , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام