شناسایی، مشخصه یابی و مطالعه نانوذرات با اسپکتروفوتومتر ایرانی

شناسایی، مشخصه یابی و مطالعه نانوذرات با اسپکتروفوتومتر ایرانی

شرکت دانش بنیان بلور آزمای سنجش نور دستگاه اسپکتروفتومتر تولید کرد که برای شناسایی، مشخصه یابی و مطالعه نانوذرات در صنایع مختلف قابل استفاده می باشد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، نانوذرات دارای خواص نوری حساس به اندازه، شکل، غلظت، وضعیت آگلومراسیون و ضریب شکست در نزدیکی سطح نانوذرات هستند که موجب می شوند اسپکتروفتومتری ابزاری باارزش برای شناسایی، مشخصه یابی و مطالعه این مواد باشد. بدین سبب با بهره گیری از یک اسپکتروفتومتر می توان نانوذرات مختلف را مشخصه یابی کرد.
این اسپکتروفتومتر دارای پوشش گسترده طول موج از ۲۰۰ تا هزار و ۱۰۰ نانومتر بوده و طیف گیری همزمان تمامی نواحی طولی موجی را انجام می دهد. این دستگاه که از مانیتور لمسی برخوردار است، دارای ظرفیت هشت سل برای سرعت بخشیدن به پروسه آنالیز و بهبود در دقت آزمون است.
براساس اطلاعات انتشار یافته توسط این شرکت، قابلیت طراحی و ساخت دستگاه بر طبق نیاز خریدار (قدرت تفکیک، گستره طول موج بر طبق نیاز کاربر) برقرار است.
اسپکتروفتومتری یا طیف سنجی روشی است که با بهره گیری از عبور نور از یک آنالیت در یک محلول شیمیایی و تعیین میزان جذب و عبور نور از آن به تعیین خصوصیات آن آنالیت و ماده شیمیایی می پردازد.
نور مورد استفاده طیفی از انرژی الکترومغناطیس بوده که هر طیف نوری دارای طول موج و فرکانس مشخصی است. میزان جذب هر ماده شیمیایی در طول موج های مختلف انرژی الکترومغناطیس متفاوت می باشد. باتوجه به این امر، هر ماده شیمیایی در طول موج خاصی از انرژی الکترومغناطیس حداکثر جذب و حداقل عبور را خواهد داشت که این پروسه در جهت تعیین خاصیت آن ماده شیمیایی استفاده می شود.
دو دسته اصلی از دستگاه های اسپکتروفتومتری وجود دارد: تک پرتویی و دو پرتویی؛ اسپکتروفتومتر دو پرتویی شدت نور بین دو مسیر نور را مقایسه می کند، در صورتیکه اسپکتروفتومتر تک پرتویی شدت نور نسبی پرتو را قبل و پس از قرار دادن نمونه آزمایش ندازه گیری می کند. بااینکه مقایسه اندازه گیری های دستگاه های دو پرتویی آسان تر و پایدارتر است، دستگاه های تک پرتوی می توانند دامنه دینامیکی بیشتری داشته باشند و از لحاظ اپتیکی ساده تر و فشرده تر هستند.
بر اساس گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، شرکت بلورآزمای سنجش نور، تولیدکننده اسپکتروفوتومتر دو پرتویی تمام خودکار و مانیتوردار در ایران است که قابلیت اندازه گیری غلظت های متفاوت ذرات در محلول ها را دارد.
دستگاه اسپکتروفتومتر تولید شده جهت استفاده در صنایع مختلف همچون صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، غذایی، دارویی، آب و فاضلاب بمنظور آنالیزهای کمی و کیفی نمونه های شیمیایی، بیوشیمیایی، نانوذرات، ترکیبات دارویی، نفتی، فلزی، معدنی، پتروشیمی، پلیمری، کلینیکی قابل استفاده می باشد.

1401/02/01
16:16:30
0.0 / 5
786
تگهای خبر: آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام