سفر خانواده قالیباف به ترکیه برای خرید سیسمونی فراموشی پیگیری حادثه ورزشگاه مشهد، تحت تاثیر شوک سیسمونی گیت ؟

سفر خانواده قالیباف به ترکیه برای خرید سیسمونی فراموشی پیگیری حادثه ورزشگاه مشهد، تحت تاثیر شوک سیسمونی گیت ؟

شرق نوشت: رییس مجلس قبل از این دغدغه «سیسمونی گیت» را نداشت ولی حالا با اضافه شدن این مورد به دغدغه های بی شمارش، معین نیست که آیا داستان برخورد با متخلفان فاجعه مشهد به جایی خواهد رسید یا نه.محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی، تصورش را هم نمی کرد در روزهایی که زمام امور را در مجلس به دست دارد و تعداد بی شماری از هم مسلکان سیاسی اش را هم در این نهاد، نزدیک خود می بیند، وارد مطالبی حاشیه ای شود که راه را برای واکنشی هرچند مختصر هم بر خودش بسته ببیند. ماجرا مربوط به انتشار تصاویری از همسر، دختر و داماد رییس مجلس شورای اسلامی در سفری به ترکیه است که از قرار معلوم برای خرید سیسمونی عزم سفر کرده و حتی شایعه شده که ملزم به پرداخت اضافه بار هم شده اند. سفر خانواده قالیباف به ترکیه از چند جهت مورد نقد قرار گرفته است؛ نخست تضاد با سبک ساده زیستی ای که به شدت از طرف اصولگرایان تبلیغ می شود و دیگر، صحبت های خود قالیباف در کارزار انتخاباتی اش که خرید لباس از کشورهای دیگر را مانعی برای رشد اقتصاد داخلی توصیف کرده بود. انتقادها از رییس مجلس چنان بالا گرفت که فرزند دیگر خانواده، کار «خواهر و همسر خواهر» را اشتباه خواند و از آن بعنوان «گناه نابخشودنی» نام برد.

حالا که قالیباف در منگنه ای غیرمنتظره گیر افتاده، حامیان او به صف شده و به منتقدان رییس مجلس پاتک زده و آنها را متهم به بازی در زمین دشمن می کنند. با وجود سکوت این روزهای قالیباف که معین نیست از سر اجبار است یا مصلحت، باید به بررسی پرونده ای قبل از «سیسمونی گیت» پرداخت که هم خود رییس مجلس و هم دیگر طرفداران پروپاقرصش در این نهاد، وعده رسیدگی به آنرا داده بودند. موضوع مربوط به اتفاقات زننده ای است که در حاشیه بازی تیم های ملی ایران و لبنان در مشهد رخ داد. آن بازی که آخرین دیدار ملی پوشان ایرانی در مرحله انتخابی جام جهانی قطر بود، به میزبانی ورزشگاه «امام رضا» در مشهد برگزار شد؛ دیداری که با حضور تماشاگران زن در اطراف ورزشگاه و قبل از سوت شروع مسابقه به حاشیه کشیده شد. مسئولان مشهدی که تمایلی به ورود زنان به ورزشگاه نداشتند، برای متفرق کردن آنها دست به اقدامی عجیب زده و با پاشیدن اسپری فلفل بصورت آنها، اهتمام در دورکردن دختران و زنان مشتاق فوتبال و بلیت به دست از درهای ورزشگاه داشتند.

بازتاب این رفتار زشت، چنان وسیع بود که به سرعت، رسانه های خارجی آنرا مخابره کردند و از نقض حقوق بانوان در ایران مطالبی نوشتند و انتقاد کردند. بازار شایعات در آن روزها به قدری داغ شد که حتی خبر جریمه های احتمالی فیفا برای تیم ملی هم عنوان شد. در داخل کشور هم دادن وعده و وعید برای رسیدگی به این پرونده که فراتر از یک اتفاق ساده ورزشی بود، سرعت بیشتری گرفت. و اما اینجا دقیقا همان جایی است که محمدباقر قالیباف وارد صحنه می شود؛ او یک روز پس از آن بازی که روز نهم فروردین در مشهد برگزار شد، در صفحه توییترش با نوشتن جملاتی انتقادی آگاهی داد که «با قید فوریت» به این پرونده رسیدگی خواهد شد. «رفتار غیرمنطقی و دور از شأن در برخورد با بانوان محترم که ناشی از کاستی های مدیریتی و تصمیم گیری های شتاب زده بود، عموم مردم را متأسف و متأثر کرده است. کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها مأمور شده است تا با قید فوریت و با احضار مسئولان خاطی، به این سوء مدیریت رسیدگی کند و زمینه استیفای حقوق زنان محترم و ارجمند را فراهم نماید»


صحبت های قالیباف بعنوان رییس مجلس وقتی اهمیت پیدا کرد که در این توییت نسبتا تند، کلمات متفاوتی را انتخاب کرد؛ او از «رفتار غیرمنطقی» و «دور از شأن» گفت و آنرا به «کاستی های مدیریتی» گره زد. انتقاد قالیباف از مدیریت این فاجعه از آن جهت برجسته بود که خود او متولد طرقبه در نزدیکی مشهد است و به نظر می رسید باتوجه به همین مورد، چندان به این پرونده با اصرار و جدیت ورود نکند. قالیباف اما وعده داد که باید استیفای حقوق زنان حاصل شود و این مساله را بر عهده کمیسیون امور داخلی گذاشت. طولی نکشید که اعضای کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها دست به کار شده و حتی اظهارنظرهای مستقیمی درمورد فاجعه مشهد داشتند. محمدصالح جوکار، رییس کمیسیون امور داخلی کشور گفته بود ناهماهنگی بین دستگاهها در برگزاری مسابقه کاملا مشهود است و در وضعیت خاصی که مشهد در روزهای نوروز دارد، برگزاری این رقابت در استادیوم امام رضا(ع) خیلی مشکل بوده و می توانستند با مدیریت بهتر، رقابت را در تهران برگزار کنند. او همین طور گفته بود نکته ای که کاملا روشن است، عدم هماهنگی بین دستگاهی و عدم تعامل درست بین آنهاست و همین طور شورایی تصمیم گیر تشکیل نشد که بتواند مانند اتاق کنترل و فکر عمل کند و مجموعه هایی را که باید دست به دست هم می دانند، هدایت کند تا رقابت خوب با حضور پرشور تماشاگران اجرا شود. او سپس از مهلتی سه روزه برای روشن شدن جزییات این پرونده آگاهی داد.


بیشتر بخوانید:
زنان پشت در بسته ورزشگاه مشهد رییس مجلس: رفتار غیرمنطقی بود / کمیسیون شوراها به قید فوریت، مسئولان خاطی را احضار و برخورد کند


منبع:

1401/02/06
23:24:07
0.0 / 5
425
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳