پاسخ قائم مقام ضرغامی به پارلمان ایران دات كام

مجلس عقب نشست

مجلس عقب نشست

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره سرانجام طرح بحث برانگیز مجلس درباره حراج اشیای تاریخی اظهار داشت: نمایندگان مجلس بعد از گفت وگوهای ما امضاها را پس گرفتند و قرار شد منتظر قانونِ شرح وظایف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باشند.


علی دارابی در پاسخ به ایسنا درباره آخرین اقدام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره طرح نمایندگان مجلس با عنوان «استفاده بهینه از آثار باستانی و گنج ها» و همین طور درباره بیانیه نمایندگان مجلس که طرح خودرا پس گرفتند به سبب آن که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مقرر است لایحه ای را با مضمون آن طرح باردیگر ارسال نماید، اظهار نمود: اینطور نیست! جزو وظایف نمایندگان است که طرحی را ارائه کنند، اما همانطور که آقای ضرغامی ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ هم گفتند ما در مشورت آنها قرار نگرفتیم، اطلاعی هم نداشتیم و از رسانه ها باخبر شدیم. از همین رو، اطلاعیه ای ۸ ماده ای را به مجلس فرستادم و تصریح کردم که این کارِ نادرستی است. پس از گفت و گو با تعدادی از آنها، امضاها را پس گرفتند که تشکر می نماییم.
او اضافه کرد: آنها یک بیانیه دادند و گفتند چون قانونِ شرح وظایف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دستور کار دولت می باشد و مقرر است به مجلس برسد منتظر می مانیم تا ببینیم آن لایحه تکلیف این بحث ها را به چه صورت انجام می دهد.

کاوش، اکتشاف و حفاری آثار تاریخی جرم است
به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، معاون میراث فرهنگی که در حاشیه آیین روز جهانی موزه ها در جمع خبرنگاران سخن می گفت، اشاره کرد: کاوش، اکتشاف و حفاری طبق قانون، جرم شمرده می شود و فقط در انحصار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است و بطور جد در قانونی که نوشته ایم این مساله را لحاظ کرده ایم.
او درباره موضع این وزارتخانه درباب فروش اشیای تاریخی در سایت ها و تبلیغ آنها، اظهار نمود: قاچاق در بخش های مختلف کشور وجود دارد، حتی در نمایشگاهی هم که به مناسبت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی در موزه ملی برگزار شده است بگفته رئیس کل موزه ملی که خودشان عتیقه شناس هستند، تعدادی از اشیاء به معرض نمایش گذاشته شده اصیل نیست. ما در وزارت کمیته تشخیص نفایس را با حضور تعدادی از صاحبنظران، کارشناسان و مدیران سرآمد کشور داریم و تشخیص اینکه کدام بنا و یا اثر نفیس است توسط این کمیته انجام می شود. یا بطورمثال درباره تبلیغات فلزیاب که ممنوع می باشد، اما در رسانه های مختلف تبلیغ می شود، به نظر ما این کارها مبنای قانونی ندارد و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم موافق آن نیست. برای همین ما به جد از مرجعیت وزارت میراث، فرهنگی و گردشگری دراین زمینه صیانت می نماییم.

حق الکشف بازبینی می شود
دارابی درباره حق الکشف ها با تاکید بر اینکه مقررات آن نیاز به بازبینی دارد، اضافه کرد: کمیته ای تعیین شده تا حق الکشف را به روز کند. دستگاه های مختلفی از قوه قضاییه تا نیروی انتظامی و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی و وزارت میراث فرهنگی در این کمیته عضو هستند، بدین سبب به بخشنامه فرادستگاهی نیاز داریم. بخشنامه نوشته شده، اما با دستگاه های دیگر در حال گفت و گو هستیم تا به طرحی جامع تبدیل گردد و بر طبق آن عمل نماییم. البته مکانیزم های تشویقی نیز پیش بینی شده است، چون هدف ما این نیست که فراخوان برای حفاری بدهیم و نهضتی راه بیافتد. منظور این است که اگر کسی در عملیات عمرانی بطورمثال در جریان سدسازی به آثار تاریخی برخورد کرد مشمول حق الکشف شود، نه اینکه برنامه حفاری داشته باشند.

تکلیف حقوق کارگران پایگاه های میراث جهانی چه می شود؟
او درباره تاخیر و تعلیق در پرداخت حقوق کارگران پایگاه های میراث جهانی که بتازگی نامه ای را برای ضرغامی فرستاده اند، اظهار داشت: همکاران ما در پایگاه ها نزدیک به ۸۰۰ نفر هستند که حقوق شان در ماه شش میلیارد تومان می شود، محل پرداخت این حقوق از طرح های عمرانی است که تا به جریان بیافتد سه ماه از سال می گذرد، بدین سبب همیشه با عقب ماندگی در پرداخت حقوق این همکاران روبه رو هستیم. مکاتبه کرده ایم، آقای ضرغانی هم با معاون اول رئیس جمهور برای حل این مساله صحبت کرده اند. فرمان داده شده است موضوع در سازمان برنامه و بودجه پیگیری می شود و قرار شده راهی را باز کنند. وزارت میراث فرهنگی هم به جد دنبال این است که مشکل همکاران پایگاه ها را حل کند.

بازگشت الواح هخامنشی چه شد؟
قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره استرداد آثار نیز به تلاش و همکاری وزارت خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اشاره نمود و اضافه کرد: این مساله را در قالب یک پروتکل با سایر دستگاهها در دستور کار داریم. آثار فراوانی در خارج از کشور داریم که در گذشته به نام مطالعه از کشور خارج شده و یا به شکل های دیگر قاچاق شده است. برای استرداد باقی آثار در حال اقدام هستیم و وزارت خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات نیز بر طبق گزارش هایی که ما در اختیارشان گذاشته ایم در حال گفت و گو هستند، چون فرآیند طولانی است و گاهی به عمر یک دولت کفاف نمی دهد باید رایزنی شود، اما عزم آنرا داریم که آثار متعلق به ایران را برگردانیم.
او درباره بازگشت باقی مانده الواح هخامنشی اظهار داشت: بازگشت قسمتی از این آثار به بهانه های واهی و تحریم تحت تاثیر قرار می گیرد، بخشی هم به اقدام نیاز دارد تا اعلام. اجازه بدهید برخی از اقدامات صورت گیرد.

داربست های مسجد امام اصفهان بعد از ۱۱ سال باز می شود
قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همین طور با اشاره به رونمایی ۷۰ پروژه در هفته میراث فرهنگی، از باز شدن داربست های گنبد مسجد امام (ره) در اصفهان بعد از ۱۱ سال با اختتام مرمت آن آگاهی داد و اظهار داشت: در این هفته با اوقاف، نیروی انتظامی و سایر دستگاهها برای همکاری در حوزه های مختلف توافق هایی خواهد شد و همین طور از الواح آثار ثبت جهانی شده رونمایی می شود.

خبرهایی از عمارت مسعودیه در راه است
دارابی درباره بازگشایی خانه های تاریخی خصوصاً عمارت مسعودیه که وضعیت وخیمی دارد، اظهار نمود: نه فقط درباره عمارت مسعودیه، بلکه برای دیگر بناهای تاریخی، سیاستی در وزارت داریم که کارویژه بناهای تاریخی از اداری به تاریخی و موزه ای تبدیل گردد. البته چند مشکل پیش رو است که مضیقه بودجه و اعتبارات برای تملک و خرید این آثار از آن جمله است. بودجه ای که برای مرمت تخصیص داده می شود بسیار خیلی کم است، برای همین انجمن خیران میراث فرهنگی تشکیل شده، چون هستند افرادی که برای مساعدت با یک بنای تاریخی داوطلب هستند، حتی مشخص می کنند در کدام بنا می خواهند مشارکت داشته باشند، بطورمثال برای مشارکت مالی در پروژه کوشک احمدشاهی در نیاوران اعلام آمادگی شده است.
او افزود: گزارش عمارت مسعودیه نیز آماده شد، تیمی را فرستاده ایم و گزارش میدانی و بازرسی آماده شده و به زودی شاهد خبرهایی خواهیم بود.
دارابی این گفت و گو را در حاشیه رونمایی از نمایشگاه ۱۵۰۰ شیء تاریخی اهدایی به موزه ملی و آیین روز جهانی موزه ها با خبرنگاران انجام داد که به دنبال سوال های زیاد خبرنگاران اظهار داشت: اجازه بدهید ادامه این گفت گو در نشستی که در عمارت مسعودیه برگزار می گردد صورت گیرد.1401/02/29
14:09:59
0.0 / 5
350
تگهای خبر: برنامه , پروژه , دولت , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام