خلاصه مهم ترین اخبار مجلس در روز ۲۵ خرداد

خلاصه مهم ترین اخبار مجلس در روز ۲۵ خرداد

بررسی طرح توسعه و مانع زدایی از صنعت برق کشور/تقدیر از نیروی انتظامی در پی دستگیری سارقان صندوق های امانات بانک ملی/ تذکرات اقتصادی نمایندگان/اعلام وصول لایحه اصلاح قانون کار و... همچون موضوعات خبری امروز (چهارشنبه) بیست و پنجم خرداد ماه ۱۴۰۱ مجلس است که می توانید مشروح آنرا در لینک های زیر بخوانید.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، جلسه علنی مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد و بررسی ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون انرژی در مورد طرح توسعه و مانع زدایی از صنعت برق کشور در دستورکار نمایندگان قرار گرفت.
۲۰۰ نفر از نمایندگان مجلس با صدور اطلاعیه ای از نیروی انتظامی جمهوری اسلامی به دنبال دستگیری سارقان صندوق امانات بانک ملی تشکر کردند که متن این بیانیه توسط احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیات رییسه مجلس در جلسه علنی قرائت شد.

ناطقین مجلس
خاتمی: راه اندازی گشت ارشاد برای مدیران کاملا محقق نشده است
مختار: حادثه متروپل باید عبرتی برای همگان باشد
نیک بین: چرا با انحصار دو شرکت خودروسازی جان مردم را به گروگان گرفته ایم؟
فروردین: قطعنامه آژانس بین المللی هسته ای در راه منافع رژیم صهیونیستی است
حق وردی: سفرهای استانی به افزایش اعتماد به دولت کمک می کند

***
در جریان بررسی گزارش کمیسیون انرژی در مورد طرح توسعه و مانع زدایی از صنعت برق کشور، نمایندگان وزارت نیرو را مکلف کردند بعد از اطمینان از تأمین برق مورد نیاز داخلی نسبت به صدور مجوز برای صادرات برق توسط بخش خصوصی اقدام نماید.
در همین جلسه محسن زنگنه در تذکری از در اولویت قرار گرفتن قطع برق صنعتی انتقاد نمود و اظهار داشت: در مورد قطع برق با رعایت عدالت مواجه نیستیم و مشاهده می نماییم که در شهرهای مختلف برق قطع می شود اما در تهران قطع برق نداریم. نمی دانم که بر چه اساسی این گونه برنامه ریزی می شود که شهری که محروم است باید هم قطع برق شهری و هم قطع برق صنعتی داشته باشد؛ در شهرستان های محروم هم با قطع آب مواجهیم و هم با قطع برق.


همینطور با نظر رئیس مجلس، ماده مربوط به نصب شمارشگر (کنتور) هوشمند ساخت داخل برای مشترکین برق با اولویت مشترکین پر مصرف به کمیسیون انرژی جهت بررسی بیشتر ارجاع شد.
در ادامه بررسی جزئیات طرح مانع زدایی از توسعه صنعت برق، طبق مصوبه مجلس در ماده ۲۱، لایحه قانونی بخشودگی بهای برق مشترکین خانگی کم مصرف مصوب ۸ /۱۲ /۱۳۵۷ و اصلاحات بعدی آن و لایحه راجع به اجازه تعیین نرخ برق برای مصارف خانگی، صنعتی، کشاورزی و سایر مصارف مصوب ۲۰ /۵ /۱۳۶۰ از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون نسخ می شوند.


با تصمیم نمایندگان، دولت مکلف شد تا منابع حاصل از واگذاری دارایی های در رابطه با صنعت برق را صرف نوسازی و بازسازی شبکه های اصلی انتقال برق در مناطق محروم کنند.
همینطور شرکتهای تولید برق حرارتی و شرکتهای برق منطقه ای با نظر نمایندگان موظف شدند تا منابع تعیین شده در بودجه مصوب سالانه خویش را بعد از گردش خزانه به ترتیب به شرکت مادر تخصصی تولید برق حرارتی و شرکت مادر تخصصی توانیر پرداخت کنند.


در ادامه جلسه علنی، نمایندگان گزارش کمیسیون اصل(۹۰) نودم قانون اساسی در مورد روش اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران را بررسی کردند.
کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در گزارش خود تصریح کرد که استنکاف رئیس سابق سازمان انرژی اتمی و همینطور رئیس جمهور سابق از انجام وظایف مصرح در قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران» برای کمیسیون اصل نود محرز شده است و مبحث برای رسیدگی به مراجع قضایی ارسال می شود.
مجلس همینطور دو فوریت طرح تغییر سال مالی ۱۴۰۱ را تصویب کرد.
احمد امیرآبادی فراهانی عضو کمیسیون اقتصادی بعنوان متقاضی دو فوریت طرح تغییر سال مالی ۱۴۰۱ اظهار داشت: در بعضی از سال ها سال مالی از ۳۱ تیرماه به ۳۱ شهریورماه افزایش پیدا کرد تا اعتبارات پروژه های عمرانی و شهرستان ها و استان ها تخصیص یافته تا هزینه شود.

اخطارها و تذکرات نمایندگان مجلس
تذکر نیک بین درباره کاهش برق کشاورزی
موسوی لارگانی: وزیر ورزش برای اصلاح کادر فنی تیم ملی فوتبال ورود کند
حسینی: انتظار مردم اقدام شجاعانه دولت برای مقابله با گرانی هاست
گودرزی: قدرت خرید مردم به شدت پایین آمده است
انتقاد نوروزی از افزایش قیمت دارو
انتقاد محسنی بندپی از وضعیت آب آشامیدنی در چالوس و نوشهر
فروردین: وزارت اقتصاد بازاریان و کسبه را دریابد
ذاکر: اقشار کم درآمد زیر بار تورم چه کنند؟
گلرو: مردم سمنان منتظر تسریع در اجرای سد فینکس هستند
حسین پور: وزیر جوان رفت اما جوان گرایی نباید فراموش شود
فلاحی: به هم ریختگی در بازار باعث فشار بر مردم متدین و سطح پایین جامعه شده است
رضایی: مردم کنگاور، صحنه و هرسین را از تشنگی نجات دهید
زره تن: نیروهای طرحی وزارت بهداشت باید ساماندهی شوند
نماینده شوش: شرکت کشت و صنعت هفت تپه احتیاج به آب دارد
ابراز نگرانی پژمان فر از تغییر کاربری اراضی کشاورزی در کشور
پیشنهاد نماینده لنجان به دولت برای حل مشکل آب توسط مردم اصفهان
درخواست دلخوش از وزیر اقتصاد برای پاسخگویی درباره افزایش مالیات اصناف و کارمندان

***
در انتها محمد رشیدی عضو هیئت رئیسه مجلس موارد اعلام وصولی امروز همچون لایحه اصلاح قانون کار و سیدمحسن دهنوی عضو دیگر هیأت رئیسه هم تذکرات کتبی نمایندگان به مسؤلان اجرایی کشور را قرائت کردند.1401/03/27
17:59:59
0.0 / 5
292
تگهای خبر: برنامه , پروژه , تصویب , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام