در دیدار رئیس جمهور تركمنستان

قالیباف: مناطق مرزی، فرصت مهم گسترش روابط ایران و ترکمنستان است

قالیباف: مناطق مرزی، فرصت مهم گسترش روابط ایران و ترکمنستان است

به گزارش پارلمان ایران دات کام رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه «روابط ایران و ترکمنستان در سه سطح ملی، منطقه ای و مرزی قابل گسترش است»، اظهار داشت: اجرای سریع تفاهم نامه های به امضا رسیده میان دو کشور سبب استفاده از ظرفیت ها برای توسعه روابط اقتصادی می شود.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، سردار بردی محمداُف رئیس جمهور ترکمنستان عصر چهارشنبه (۲۵ خرداد) با محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، در تهران دیدار و گفتگو کرد.
قالیباف در این دیدار ضمن اشاره به اهمیت مراوده با کشورهای دوست و همسایه برای جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: از سیاست های قطعی دولت سیزدهم و مجلس یازدهم، برقراری ارتباط و تعمیق آن با کشورهای دوست و همسایه و گسترش روابط در سطوح مختلف و زمینه های متعدد است؛ بنابراین این سفر آغاز یک تحول جدی میان تهران و عشق آباد خواهد بود.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با تاکید بر لزوم جبران عقب ماندگی ها به علت سردی روابط در سالهای گذشته، اظهار داشت: در این خصوص ضروریست از ظرفیت های دو کشور استفاده گردد و یادداشت های تفاهم به امضا رسیده را به سرعت اجرایی نماییم.
ایشان در ادامه ضمن اشاره به اهمیت گسترش روابط در سه سطح، اظهار داشت: ظرفیت های مرزی بعنوان مهم ترین فرصت گسترش روابط میان دو کشور است که استانهای مرزی خراسان رضوی، خراسان شمالی و گلستان ظرفیت های زیادی در این خصوص دارند و مردم شهرهایی مناطق مرزی هم با استانهای مجاور در ترکمنستان به لحاظ فرهنگی و تمدن نزدیک هستند؛ بنابراین نشست های مرزی و ملاقات های محلی می تواند بسیار کمک کننده باشد.
قالیباف در ادامه ضمن اشاره به اهمیت تقویت روابط در سطح ملی، عنوان کرد: فرصت های زیادی میان دو کشور به لحاظ حمل و نقل و انرژی وجود دارد که بخصوص در شرایطی که جنگ روسیه و اوکراین رخ داده باید بتوانیم از این فرصت برای توسعه روابط اقتصادی، سیاسی و امنیتی گام های بزرگ تری برداریم.
رئیس قوه مقننه فرصت بزرگ دیگر در حوزه همکاریهای منطقه ای را ظرفیت سازمان های مشترک همکاری دانست و اظهار نمود: همکاریهای منطقه ای در چارچوب سازمان هایی همچون کنفرانس اسلامی و کشورهای ساحلی دریای خزر می تواند باعث تسهیل روابط دوجانبه در موضوعات منطقه ای شود.
او همینطور به اهمیت ایجاد امنیت در کشور همسایه ایران و ترکمنستان یعنی افغانستان اشاره و بیان نمود: حضور گروههای تروریستی در افغانستان و مبحث مواد مخدر از مهم ترین مسائلی است که نیازمند همکاریهای جدی میان کشورهای هم مرز و همسایه افغانستان است که در این حوزه نیازمند هماهنگی هستیم.
قالیباف ایجاد یک دولت ملی متشکل از همه گروه ها و طیف های افغانستانی را راهکار برقراری ثبات و امنیت در این کشور دانست و اضافه کرد: در صورت ادامه ناامنی ها، ظرفیت های اقتصادی و تجاری موجود میان همسایگان افغانستان و منطقه از بین خواهد رفت، ازاین رو تصور می کنم یادداشت های تفاهم امضا شده در جریان این سفر بتواند در برقراری صلح و امنیت و توسعه روابط مؤثر باشد.
او همینطور قاچاق مواد مخدر و افراطی گرایی را از صدمه های جدی افغانستان دانست که امکان دارد به کشورهای همسایه هم صدمه وارد کند و در این خصوص افزود: دخالت و حضور صهیونیست ها کاملاً در منطقه احساس می شود که باید به آن توجه کرد.
او همینطور با اشاره به اینکه «امروز حدود شش میلیون مهاجر افغانستانی در ایران حضور دارند»، اظهار داشت: ایران سالیانی است که از افغانستانی ها بعنوان برادران و خواهران دینی و همسایه خود میزبانی می کند اما این کار هزینه های سنگین اقتصادی هم برای ما داشته که لازم است در این خصوص چاره اندیشی صورت گیرد تا صلح و امنیت پایدار در منطقه برقرار شود.
قالیباف افزود: برای دستیابی به این مهم نیازمند همکاری کشورهای همسایه و مسلمان هستیم تا به ثبات امنیتی و اقتصادی برسیم بنابراین در این خصوص امیدواریم دو کشور ایران و ترکمنستان با استفاده از ظرفیت های مشترک فرهنگی، روابط دوجانبه خویش را در حوزه های مختلف بعنوان دو کشور دوست، مسلمان، برادر، هم فرهنگ و هم تمدن گسترش دهند.
رئیس مجلس شورای اسلامی در انتها تصریح کرد: دور جدیدی از روابط میان دو کشور شروع شده است که در این خصوص لازم است روابط گروههای دوستی پارلمانی و همکاریهای اقتصادی میان دو دولت بخصوص در بخش خصوصی افزایش یابد.

رئیس جمهور ترکمنستان: گسترش روابط با همسایگان بخصوص ایران از اولویت های جمهوری ترکمنستان است
سردار بردی محمداف هم در این دیدار ضمن تشکر از دعوت و میزبانی جمهوری اسلامی ایران، گسترش و تعمیق روابط دوجانبه میان دو کشور را برای ترکمنستان بسیار مهم توصیف کرد و اظهار داشت: گسترش همکاری ها و مناسبات با همسایگان از اولویت های جمهوری ترکمنستان است ازاین رو بعنوان رئیس جمهور، نخستین سفرهای خویش را با اولویت همسایگان بخصوص ایران قرار دادم.
رئیس جمهور ترکمنستان ضمن اشاره به ملاقات های گوناگونی که در جریان این سفر داشته است، عنوان کرد: امروز افتخار ملاقات با رهبر جمهوری اسلامی ایران را داشتم و از بیانات ایشان استفاده کردم؛ همینطور توافقنامه های گوناگونی میان دو طرف به امضا رسید که امیدوارم نقش مهمی در توسعه روابط ایفا کند.
ایشان در ادامه با اشاره به اینکه سال جاری شاهد سی امین سال برقراری روابط میان دو کشور هستیم، خاطرنشان کرد: روابط انسان دوستانه میان دو کشور روز به روز درحال گسترش است که در این میان روابط میان مجالس کشورهای همسایه هم بسیار حائز اهمیت می باشد.
رئیس جمهور ترکمنستان در انتها ضمن اشاره به تغییراتی که از سال ۲۰۲۱ در ترکمنستان رخ داد و دو پارلمان در این کشور شکل گرفت، تصریح کرد: امیدواریم ملاقات ها و مذاکرات میان پارلمان های دو کشور بیشتر از پیش فعال شود.
در این نشست، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی و رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان بعضی از توافقنامه ها و یادداشت های تفاهم به امضا رسیده و وضعیت تجاری و اقتصادی میان دو کشور را شرح داد. همچنین، علی جدی رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکمنستان و برخی نمایندگان استانهای خراسان شمالی، خراسان رضوی و گلستان که با ترکمنستان هم مرز هستند، حضور داشتند.
منبع:

1401/03/28
10:04:08
0.0 / 5
287
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام