درخواست پلیس برای تجمیع کارت های بانکی

درخواست پلیس برای تجمیع کارت های بانکی

به گزارش پارلمان ایران دات کام، فرمانده انتظامی تهران بزرگ خواهان تجمیع کارت های بانکی شد.به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، بیشتر از سه ماه پیش بود که بانک مرکزی نسبت به اجاره حساب یا کارت های بانکی به افراد غیر اخطار داد. در بخشی از این اخطار آمده بود: «اجاره حساب های بانکی توسط افراد کلاهبردار و به منظور پوشش فعالیتهای مجرمانه صورت می گیرد، بر این اساس هموطنان ضمن هوشیاری در این حوزه مراتب را به مراجع قضایی و قانونی اطلاع دهند.»

همچنین در بخش دیگری از این اخطار هم آمده بود که «اخیرا مشاهده شده است که پیشنهادهایی برای اجاره کارت یا حساب بانکی در مسیرهای ارتباطی متعدد همچون کانال ها و گروههای فضای مجازی مطرح می شود که طی آن در ازای استفاده از کارت یا حساب بانکی شخص، مبالغی به صورت ثابت به وی پرداخت می شود. با عنایت به اینکه افتتاح حساب و دریافت کارت برای همه هم میهنان به سهولت میسر است، اجاره کارت یا حساب صرفا برای پوشش فعالیتهای مجرمانه، پولشویی و فرار مالیاتی کاربرد دارد و پیشنهاد دهندگان، کسانی هستند که برای گریز از عواقب فعالیتهای خلاف قانون، مسئولیت آنرا در برابر پرداخت مبالغی اندک، یکسره متوجه اجاره دهندگان می کنند.»

هشداری که به نظر می آید درپی وقوع بعضی از اقدامات مجرمانه در این خصوص صادر گردیده است. مجرمانی که با وعده هایی نظیر «درآمد ثابت و چندین میلیونی ماهانه بدون یک ریال سرمایه»، «کسب درآمد بدون حتی یک دقیقه کار» یا حتی در پوشش شروط استخدام و... مبادرت به دریافت کارت بانکی یا اطلاعات دسترسی به حساب بانکی افراد کرده و از این طریق صاحب حساب بانکی و کارت را در فعالیتهای مجرمانه خود شریک می کنند. شراکتی که گاهی حتی سبب می شود که فرد اجاره دهنده کارت بعنوان مجرم اصلی شناسایی و محاکمه شود چون که بر مبنای قوانین و مقررات جاری، مسئولیت تمام تراکنش ها و مبادلاتی که از راه حساب و کارت بانکی صورت می گیرد، بر عهده دارنده آن است و هیچ ادعایی در خصوص اجاره دادن حساب برای مراجع قانونی، مالیاتی، انتظامی و قضایی مسموع نیست.

در همین راستا هم چندی قبل، سرهنگ داوود معظمی گودرزی، رئیس پلیس فتای پایتخت از انهدام باند ۱۰ نفره اجاره کارت های بانکی با گردش مالی ۷۰۰ میلیاردریالی اطلاع داده بود. او هم به شهروندان اخطار داده بود که به هیچ عنوان کارت خویش را در اختیار افراد دیگری قرار ندهند و توجه داشته باشند که در صورت اجاره کارت بانکی خود در جرائم مجرمانه ای که با آن کارت صورت گیرد، سهیم خواهند بود.
هویت خویش را اجاره ندهید
همانطور که گفته شد، سودجویان جهت استفاده از مدارک هویتی همواره از وعده های فریبنده ای استفاده می نمایند، اما در واقع امکان دارد این افراد با سوءاستفاده از کارت بانکی شماره آنرا در سایت های شرط بندی، خرید و فروش موارد غیرمجاز، اقدامات کلاهبردارانه و... مورد استفاده قرار دهند. رئیس پلیس فتای تهران بزرگ در همین راستا به ایسنا «ممکن است افراد سودجو در کانال ها و گروه ها و دیگر بسترها در شبکه های اجتماعی با طرح تبلیغات و ادعاهایی مانند درآمد میلیونی و... مبادرت به ترغیب کاربران برای اجاره دادن کارت های بانکی شان کنند؛ در حالیکه این اقدام جرم بوده و عواقب هر نوع سوءاستفاده از کارت را هم بر عهده فرد اجاره دهنده می گذارد. اجاره کارت بانکی در واقع به شکلی اجاره هویت فرد است و طبیعی است که هیچ فردی علاقه ای به اجاره هویت و آبروی خود در ازای دریافت مبالغ مختلف نخواهد کرد.»
درخواست پلیس برای تجمیع کارت های بانکی
پلیس در کنار اخطار نسبت به اجاره کارت های بانکی، راهکاری را هم برای مقابله با این اقدام عرضه کرده است. سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ اعتقاد دارد که سیستم بانکی و صدور کارت های بانکی باید به سمت وسویی برود که در نهایت هرفردی بتواند با کارت ملی خود بعنوان کارت بانکی خرید کند.

سردار رحیمی در گفتگو با ایسنا با انتقاد از تعدد کارت های بانکی که در دست مردم قرار دارد، اظهار داشت: این مورد منجر به بالا رفتن خطر وقوع جرم می شود. گاهی افراد سودجو از شهروندان می خواهند که کارت بانکی را که هیچ استفاده ای از آن ندارند به آنها اجاره دهند.

وی افزود: یک فرد می تواند تعداد زیادی کارت بانکی داشته باشد و آنها را اجاره دهد یا از آنها برای انواع و اقسام جرائم سوءاستفاده کند. در خیلی از کشورها کارت ملی می تواند کار کارت بانکی را انجام دهد. این پیشنهاد پلیس به سیستم بانکی و جزو مطالبات پلیس است و باید به مبحث کارت های بانکی سر و سامان داده شود تا بستر جرم از بین برود.

رئیس پلیس پایتخت افزود: میتوان طرحی را اجرا کرد که بر مبنای آن تمامی کارت های بانکی در یک کارت تجمیع شود. آن وقت دیگر هیچ فردی حاضر به اجاره آن یک کارت خود نخواهد بود. متاسفانه پرونده هایی را در پلیس آگاهی، پلیس فتا و... داشتیم که مجرمان با همین شیوه مبادرت به سوءاستفاده از حساب بانکی شهروندان کرده و آنان را در جرائمی که حتی روحشان هم از آن خبر نداشته شریک کرده اند. پلیس با این موارد برخورد کرده است، اما لازم است شهروندان هم آگاهی خویش را افزایش داد و تحت هیچ شرایط کارت بانکی خویش را در اختیار افراد غیر قرار ندهند.
۴۲۰ میلیون کارت بانکی برای ۸۳ میلیون نفر!
هشدار و مطالبه پلیس برای تجمیع کارت های بانکی درحالی مطرح می شود که برابر آخرین آمارهای اعلام شده از جانب بانکی مرکزی شمار کارت های بانکی صادر شده بانکها تا آخر خرداد سال جاری معادل ۴۲۰ میلیون و ۳۵۵ هزار و ۹۵۳ عدد کارت بانکی در چارچوب کارت برداشت، اعتباری، هدیه و کارت پول الکترونیک در کشور است. در این میان ۲۷۲ میلیون و ۹۸۶ هزار و ۹۶۵ عدد کارت بانکی از نوع برداشت در کشور وجود دارد. همینطور ۱۴۰ میلیون و ۸۴۰ هزار و ۶۲۰ عدد کارت خرید یا هدیه در سطح کشور توسط شبکه بانکی وجود دارد و این درحالی است که برابر آخرین آمارها جمعیت کشورمان بیشتر از ۸۳ میلیون نفر است.

در همین زمینه بخوانید:
انهدام باند اجاره کارت های بانکی با گردش مالی ۷۰۰ میلیاردی
تمام خیر و شرهای تجمیع کارت ها
چقدر کارت بانکی داریم؟

این پیشنهاد البته پیش از این هم مطرح شده و موافقان و مخالفان این طرح بارها دیدگاه خویش را در این خصوص مطرح کرده اند. یکی از این پیشنهادات برای تجمیع کارت های بانکی، تجمیع آن در کارت هوشمند ملی بود. حالا باید دید که با عنایت به مطالبه صریح پلیس در این خصوص آیا طرح تجمیع کارت های بانکی در دستورکار مجلس شورای اسلامی و بانک مرکزی قرار خواهد گرفت یا خیر.منبع:

1401/05/22
09:38:33
0.0 / 5
188
تگهای خبر: پرونده , سایت , سیستم , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳