قالیباف در جمع خبرنگاران:

راه اندازی سد معشوره از خسارات چند ۱۰ هزار میلیاردی سیل در سال ۹۸ جلوگیری می کرد

راه اندازی سد معشوره از خسارات چند ۱۰ هزار میلیاردی سیل در سال ۹۸ جلوگیری می کرد

به گزارش پارلمان ایران دات کام، رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اگر سد معشوره ۱۰ سال قبل به بهره برداری می رسید شاهد خسارات چند ۱۰ هزار میلیاردی سیل در سال ۹۸ به استانهای لرستان و خوزستان نبودیم.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان دومین روز از نظارت ستادی خود در استان لرستان در حاشیه بازدید از سد معشوره در جمع خبرنگاران اظهار داشت: پیش از هر چیزی یاد شهیدان رجایی و باهنر را گرامی می دارم و هفته دولت را به رئیس جمهور و دولتمردان تبریک و تهنیت عرض می کنم و خدا قوت می گویم به همه زحمتکشان دولت؛ ان شاء الله که دولت سیزدهم در خدمت به مردم با اولویت معیشت و توسعه زیرساخت ها موفق باشد.
رئیس قوه مقننه ضمن اشاره به این که در آستانه نهایی کردن برنامه هفتم توسعه هستیم، چند هفته آینده سیاست های برنامه هفتم قطعی می شود و مجلس و دولت بر مبنای آن سیاست ها باید برنامه پنج ساله را تنظیم کنند، افزود: استان لرستان یکی از استان هایی است که همه شاخصهای آن نشان داده است که اگر بحران و چالش اول کشور مساله آب باشد، این استان در حوزه آب شرایط قابل قبولی دارد و در مقایسه با سایر نقاط کشور وضعیت آن مطلوب است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که استان لرستان نیروهای توانمند و پرکاری دارد اما از طرفی در حوزه اشتغال با مشکل مواجه می باشد، افزود: قبلا و در دهه ۹۰ مطالعات دقیقی از این استان شده، در آستانه برنامه توسعه هفتم هم به این استان سفر کرده ایم تا با نگاه عمیق تر و دقیق تری نسبت به گذشته آنرا ببینیم، مهم ترین موضوعی که باید در استان مورد توجه قرار گیرد، آب است.
وی با اشاره به اینکه موقعیت کشاورزی این استان را همه می دانند و بر آمار آن مسلط هستند، خاطرنشان کرد: لرستان در حوزه کشاورزی، زراعت، باغبانی و گیاهان دارویی شرایط منحصربه فردی دارد، صنایعی که بتوانند این محصولات را فرآوری کند لازم هستند.
قالیباف ضمن اشاره به این که مهم ترین زیرساخت مورد نیاز استان آب است که اگر تأمین شود گردشگری، زیرساخت جاده و اشتغال آن محقق می شود، توسعه لرستان در زیرساخت آب خلاصه می شود، اظهار داشت: آب وجود دارد اما باید به درستی کنترل شود چونکه هم اکنون برای لرستان و پایین دست خسارت به همراه دارد که نمونه آنرا در سال ۹۸ مشاهده کردیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که محلی که در آن ایستاده ایم نقطه ای است که اگر این سد ۱۰ سال قبل با عنایت به شروع آن از سال ۱۳۸۱ ساخته شده بود، هزینه چند ده هزار میلیاردی به استانهای لرستان و خوزستان را متحمل نمی شدیم و به برکتی تبدیل می شد تا در تابستان زراعت و مردم منطقه تشنه نباشند، افزود: رئیس جمهور هم به استان لرستان سفر داشته و این سفر مصوباتی را هم داشته است، سد معشوره یک نقطه حیاتی برای کشور است و می تواند پیشران اصلی اتفاقات خوب باشد.
وی با تاکید بر این که دولت و مجلس مصمم هستند تا در این خصوص گام جدی بردارند و با اولویت تأمین آب آشامیدنی و اولویت دوم کشاورزی و صنعت پیش برویم، اظهار داشت: مردم استان مطمئن باشند که دولت و مجلس مصمم هستند تا با یک جدول زمانبندی کار اینجا را شروع نماییم و با شیب ملایمی شتاب بگیرد.
قالیباف اضافه کرد: بر مبنای صحبت های انجام شده امیدواریم فرازبند سد معشوره پیش از بارش های زمستانی صورت گیرد و این فرصت مناسبی است تا دولت و مجلس جدول زمان بندی را مشخص کنند و بر مبنای آن پیشروی کنند.
رئیس قوه مقننه اظهار داشت: سد بختیاری هم یکی از موضوعات مهم و ملی استان است که در اولویت قرار دارد، سد بختیاری هم تأثیرات سد معشوره را در سطح کلان و مهار آب های کشور دارد. اگر در اجرای این سد تأخیری صورت گیرد امکان دارد خسارات جبران ناپذیر آنرا طی ۷ الی ۸ سال آینده در زمینه کنترل آب شاهد باشیم.
وی اظهار داشت: بعنوان سیاست گذار و کسانی که اعتبارات را مشخص می نماییم با همکاری دولت کارها را پیش می بریم.
منبع:

1401/06/03
14:21:00
0.0 / 5
204
تگهای خبر: برنامه , دولت , قوه مقننه , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳