در نامه ای خطاب به رئیس جمهور

قالیباف قانون تفسیر ماده (۱۱) قانون رسیدگی به تخلفات و جرائم در آزمون های سراسری را ابلاغ کرد

قالیباف قانون تفسیر ماده (۱۱) قانون رسیدگی به تخلفات و جرائم در آزمون های سراسری را ابلاغ کرد

به گزارش پارلمان ایران دات کام، رئیس مجلس شورای اسلامی طی نامه ای خطاب به رئیس جمهور قانون تفسیر ماده (۱۱) قانون رسیدگی به تخلفات و جرائم در آزمون های سراسری را ابلاغ نمود.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، در نامه محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی به آیت الله رئیسی رئیس جمهور آمده است:
« بسمه تعالی
حضرت حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر سید ابراهیم رئیسی
رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران
در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم (۱۲۳) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون تفسیر ماده (۱۱) قانون رسیدگی به تخلفات و جرائم در آزمون های سراسری که با عنوان طرح به مجلس شورای اسلامی، تقدیم شده بود، با تصویب در جلسه علنی روز ۱۴۰۱/۶/۱ و تأیید شورای محترم نگهبان به پیوست ابلاغ می شود.
محمدباقر قالیباف»


علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۶ بهمن ۱۴۰۰ از تهیه طرح اصلاح موادی از قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون های سراسری اطلاع داد.
وی ضمن اشاره به طرح اصلاح موادی از قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون های سراسری اظهار داشت: کنکور سراسری سال هاست که از مهم ترین رویدادهای علمی کشور است و به صورت گسترده ای زندگی جوانان و خانواده های آنان را تحت تأثیر قرار داده است. رقابت شدید در این آزمون که هنوز هم خصوصا در مورد رشته های خاصی مانند رشته های گروه پزشکی به قوت خود باقی مانده، سبب ایجاد فشارهای روانی، آموزشی، اجتماعی و اقتصادی بر داوطلبان و خانواده های این عزیزان می شود. به همین خاطر تمام تلاش سیاستگذاران نظام آموزشی کشور شامل آموزش عمومی و آموزش عالی باید در جهت کاهش تبعات این رقابت شدید در کنکور برای داوطلبان و خانواده های آنان باشد.
وی اظهار داشت: ماده ۱۱ قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم آزمون های سراسری به مجریان اجازه داده در صورتیکه بین نمرات و رتبه اکتسابی یک داوطلب و سوابق تحصیلی وی مغایرت های غیر متعارف مشهود و اساسی وجود داشته باشد، از داوطلب از یک یا چند درس عمومی و اختصاصی امتحان مجدد به عمل آورد؛ مهم ترین نکته ای که وجود دارد اینست که به علت ابهام در ماده ۱۱ قانون بویژه در مورد عدم تعیین بازه زمانی برای رسیدگی به تخلفات مبحث این ماده، داوطلبان بعد از قبولی در آزمون و در شرایطی که بعنوان دانشجو درحال گذراندن دوره تحصیلات عالی خود هستند، برای آزمون مجدد فرا خوانده می شوند.


پذیرفته شدگان نهایی دانشگاهی دیگر شامل آزمون رسیدگی به تخلفات نمی شوند
به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه شنبه اول شهریور ۱۴۰۱، گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد طرح استفساریه ماده(۱۱) قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون های سراسری را بررسی و کلیات و جزئیات آنرا به تصویب رساندند.
موضوع استفساریه:
آیا کلمه «داوطب» در ماده (۱۱) قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون های سراسری مصوب ۱۳۸۴/۷/۶ شامل افراد پذیرفته شده نهایی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی می شود؟
پاسخ: خیر، کلمه «داوطب» در ماده (۱۱) قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون های سراسری مصوب ۱۳۸۴/۷/۶ شامل افراد پذیرفته شده نهایی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی نمی گردد.
بر اساس ماده ۱۱ قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون های سراسری، درصورتیکه با بررسی های فنی و علمی، بین نمرات و رتبه اکتسابی داوطلبی و سوابق تحصیلی وی مغایرت های غیر متعارف مشهود و اساسی از قبیل عدم تطابق معدل دیپلم و دوره پیش دانشگاهی با نمره و رتبه اکتسابی در آزمون وجود داشته باشد، با تأیید هیأت های بدوی رسیدگی به تخلفات در آزمونها از داوطلب از یک یا چند درس عمومی واختصاصی امتحان مجدد به عمل می آید. تعیین وضعیت نهایی آزمون این داوطلب، بر مبنای نتایج حاصل از امتحان مجدد بر عهده هیأت های بدوی می باشد.
سخنگوی شورای نگهبان هم در تاریخ ۱۹ شهریور ۱۴۰۱ اعلام نمود که "طرح استفساریه ماده (۱۱) قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون های سراسری" در جلسه شورای نگهبان بررسی و خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.
با تایید مصوبه از جانب شورای نگهبان، این مصوبه تبدیل به قانون شد و از جانب رئیس مجلس برای اجرا به رئیس جمهور ابلاغ گردید.1401/06/23
10:56:16
0.0 / 5
206
تگهای خبر: آموزش , ابلاغ , تصویب , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵