سه سال مطالبه گری نافرجام

سه سال مطالبه گری نافرجام

به گزارش پارلمان ایران دات کام، ایلنا نوشت: کارنامی، عضو کمیسیون اجتماعی و رییس فراکسیون کارگری مجلس در ارتباط با وضعیت طرح ساماندهی ضمن تاکید بر این که «کارگران نگران نباشند، کار درحال انجام است» می گوید: مواضع کمیسیون تغییر نکرده، کارگران نسبت به این مساله مطمئن باشند. فقط شرایط کشور سبب شده کار کمی به تعویق بیفتد؛ کارگران بدانند که مطالبه گری آنها بی جواب نمی ماند.انتظار وقتی خیلی طولانی شود، چهره عوض می کند؛ اول امیدواری و سپیدی ست، بعد ناامیدی است که کاملاً خاکستری ست؛ آنچه دشوارتر است، مدام امیدوار شدن و کمی بعد ناامید شدن است، اتفاقی که بیش از یکسال است کارگران شرکتی و قراردادی را درگیر خود کرده است:
«امیدوار و کمی بعد ناامید شدیم؛ همین طور چرخه ی امید و ناامیدی ادامه یافت. سال قبل شهریور در انتظار تصویب طرح ساماندهی و برچیده شدن کامل بساط شرکت های سودجوی واسطه بودیم؛ بعد گفتند تا آخر سال کار به انتها می رسد؛ زمستان که شد اولویت و اهمیت بررسی قانون بودجه را پیش کشیدند و در نتیجه کار را عقب انداختند. امسال هم از همان بهار، وعده ها شروع شد، گفتند تا آخر بهار طرح مصوب می شود بعد شد تا آخر تابستان، حالا به نیمه ی دوم سال پا گذاشته ایم و نه خبری از تصویب است و نه نشانی از پیشبرد کار.»
اینها را یک کارگر پیمانکاری پارس جنوبی می گوید؛ کارگری که امسال را با امید حذف پیمانکاران و قرارداد مستقیم شدن آغاز نموده ولی این امید فقط ستاره ای ست که آن دورها سوسو می زند.
اخبار دریافتی از مناطق نفتی و پالایشگاهی کشور نشان از حضور مطمئن پیمانکاران در نیمه ی دوم سال دارد. آن هایی که در شهریور قرارداد مناقصه شان به انتها رسیده، باردیگر زمان قرارداد را لااقل برای شش ماه دیگر تمدید کرده اند. ظاهراً واهمه ای از حذف و برچیده شدن ندارند و به روال همیشه حقوق و مزایای مزدی کارگران دست اینهاست، تبعیض، تاخیر و بی عدالتی، خصایص اصلی کار شرکتی و پیمانکاری در پرسودترین صنعت کشور یعنی نفت و گاز است.
زندگی در گتوهای پیمانکاران دشوار است؛ حتی غذا و جای خواب فرق می کند؛ تبعیض همه جا هست، در خدمات رفت و آمد و بهداشتی؛ در کارت های پاداشی که به بهانه های مختلف هرازگاهی رسمی ها می گیرند و پیمانکاری ها محرومند و در روش کار، دوازده ساعت کار سخت و در هوای آزاد بدون کمترین امتیاز.
سه سال دوندگی
در این اوضاع، نمایندگان کارگران شرکتی و قراردادی، همچنان دوندگی می کنند تا شاید یک مطالبه ی تاریخی به سرانجام برسد: حذف شرکت های پیمانکاری و واسطه و قرارداد مستقیم شدن تمام نیروها در تمام نهادهای دولتی، عمومی و خصولتی.
رامین اناری (نماینده این کارگران)، از پویشی می گوید که سه سال است کار خودرا آغاز نموده و با آمدن نمایندگان مجلس یازدهم، کار مطالبه گری را به اوج رسانده؛ او می گوید: در طول این سه سال و به ویژه در یکسال و چند ماه اخیر، ما از تمام مجاری قانونی، تصویب طرح ساماندهی را مطالبه کردیم؛ در تمام این مدت، کارگران شرکتی و قراردادی با تعهد کامل، به کار و خدمت خود ادامه دادند؛ مسیرهای مطالبه گری همگی قانونی بوده؛ امضا جمع کردیم؛ رایزنی کردیم، با نمایندگان مجلس گفتگو کردیم، تلفن زدیم، از این شهر به آن شهر رفتیم؛ مصاحبه کردیم و در کل، همه ی مسیرهای قانون را در آرامش و با حسن نیت تمام امتحان کردیم؛ حالا پس از سه سال انتظار، توقع داریم هیچ چیز را بهانه نکنند؛ توقع داریم طرح را به صحن بیاورند؛ مگر قرار نبود پس از خاتمه ی تعطیلات مجلس، طرح ساماندهی نخستین طرحی باشد که به صحن مجلس می آید؛ ۲۹ شهریور تعطیلات مجلس به انتها رسید؛ چرا کار به سرانجام خوش نمی رسد؟
او از سفر به استانهای مختلف و رایزنی با نمایندگان عضو کمیسیون اجتماعی مجلس خبر می دهد؛ حدودا تمام نمایندگان تاکید کرده اند همچنان بر مواضع خود ایستاده اند و جای هیچ نگرانی نیست.

خاتمه تا آخر سال، کارگران اصلاً نگران نباشند
در این میان، علی بابایی کارنامی (عضو کمیسیون اجتماعی و رییس فراکسیون کارگری مجلس شورا) نیز این اطمینان را تکرار می کند؛ او در ارتباط با وضعیت طرح ساماندهی ضمن تاکید بر این که «کارگران نگران نباشند، کار درحال انجام است» می گوید: مواضع کمیسیون تغییر نکرده، کارگران نسبت به این مساله مطمئن باشند. فقط شرایط کشور سبب شده کار کمی به تعویق بیفتد؛ کارگران بدانند که مطالبه گری آنها بی جواب نمی ماند و ما نمایندگان عضو کمیسیون اجتماعی در کنار آنها هستیم. همه تلاش مان بر این است که مراحل قانونی تصویب و اجرای طرح ساماندهی در کمترین زمان ممکن به اتمام برسد.
سوال اصلی کارگران این است که چرا کار تا این اندازه به درازا کشیده؛ چرا بررسی جزییات طرح در کمیسیون اجتماعی که از پنجم تیر شروع شده، هنوز به انتها نرسیده؛ بابایی کارنامی در پاسخ می گوید: در طول این مدت، تاخیر برای این بوده که یک متن شسته و رفته از طرح بیرون بیاید و تصویب آن مسجل شود؛ ما نمی خواهیم پس از تصویب در مجلس، شورای نگهبان به طرح ایراد بگیرد و طرح برگشت بخورد. به همین دلیل، همه جزییات را با دقت بررسی نموده ایم تا جایی برای ایراد گرفتن و بازگشت طرح باقی نماند.
اما کار بالاخره کی به سرانجام می رسد؛ کارگران تا چه زمانی منتظر باشند؛ عضو کمیسیون اجتماعی مجلس به این پرسش پاسخ می دهد: تا آخر سال حتما تمام مراحل قانونی طی می شود؛ این به این معنا نیست که ما می خواهیم کار را به سال بعد بیندازیم؛ ما پیش از اختتام سال، دو جلسه بررسی طرح را تمام می نماییم، آنرا به صحن می آوریم و انشالله به تصویب می رسانیم؛ در حقیقت پیش از شروع سال جدید، همه ی کارهای اداری و بوروکراتیک طرح تمام می شود؛ باید بدانیم هر طرحی به جهت اینکه به مرحله ی اجرا برسد، بایستی حتما یک فرآیند ی اداری را طی کند؛ به امید خدا اول سال بعد، طرح اجرائی می شود.
او در ادامه می گوید: از همه ی کارگرانی که در طول این مدت، به روش قانونی مطالبه گری کرده اند تشکر می کنم و به آنها اطمینان می دهم که در کنارشان هستیم؛ کار تصویب طرح به هیچ بهانه ای به تعویق نمی افتد.

هرچه سریع تر پاسخ دهید!
اینکه کار بررسی، تصویب و ابلاغ طرح در ماه های آتی به اتمام برسد و مراحل اداری اجرا نیز طی شود، اساساً بد نیست، می تواند یک نقطه ی روشن باشد منتها به این شرط که وعده های امسال هم به سرانجام قول های سال قبل گرفتار نشود و رفت و برگشت در راهروهای مجلس تا بی نهایت ادامه نداشته باشد.
رامین اناری، حرف پایانی را می گوید: «میلیون ها نیروی قراردادی و شرکتی سه سال مطالبه گری قانونی کرده اند، اینها بدون کوچک ترین حاشیه، فقط پیگیری و مطالبه گری کرده اند. در این مقطع زمانی، یک خواسته ی روشن داریم: لطفا هرچه زودتر پاسخ دهید، آنهم به کارگرانی که حتی یک روز کار را تعطیل نکرده اند.....»بیشتر بخوانید:
انتقاد فعالان کارگری از تعویق دو طرح ساماندهی کارکنان دولت و بیمه کارگران ساختمانی قانون گریزی با قراردادهای موقت کار / «قراردادهای دائم» احیا می شود؟


۲۱۲۲۰


منبع:

1401/07/10
11:29:45
0.0 / 5
171
تگهای خبر: ابلاغ , تصویب , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳