طرح قانون خواص، ویژه ورزشکاران، هنرمندان و در مجلس

طرح قانون خواص، ویژه ورزشکاران، هنرمندان و در مجلس

به گزارش پارلمان ایران دات کام، ؛ /> <meta name=؛thumbnail؛ itemprop=؛thumbnailUrl؛ content=؛https: //media.khabaronline.ir/d/2022/10/25/1/5758793.jpg?ts=1666689069000بر اساس طرحی که به تازگی مطرح شده برای هر کسی که اخبار «کذب» و بی پایه منتشر کند مجازات درجه ۶ (۸ ماه تا ۲ سال زندان) در نظر گرفته شده است. این طرح که هنوز به تصویب نمایندگان نرسیده در کمیسیون قضایی مجلس چکش کاری خواهد شد و علی القاعده به صحن خواهد آمد و ممکنست قیود دیگری را هم در بر گیرد. کلیت طرح تلاش می کند که انتشار اخبار خصوصاً از طرف هنرمندان، ورزشکاران و سیاسیون شامل روحانی و غیر روحانی را قانونمند سازد. ریشه چنین طرحی انتشار فراوان اخبار کذب در جامعه از طرف برخی چهره هایی است که دارای جایگاه و وجهه هنری، سیاسی، مذهبی و یا ورزشی و اجتماعی هستند. آنان گاه به اعتبار جایگاه خود اخباری منتشر می کنند که از آن استقبال بیشتری به عمل می آید، و ذهن ها بیشتر سمت آنان می رود. این موضوعی است که در جهان رایج است. به تازگی هم یک مجری شبکه تلویزیونی ایالات متحده بخاطر یک اظهار نظر کذب جریمه شد. کلیت مساله مذکور، در مجلس برای قانونی شدن این طرح انگیزه به وجود آورده است و هم اکنون هم شاهد مضرات اظهار نظر های این افراد هستیم. در دنیا هم این تجربه وجود دارد و
با نگاهی به قوانین برخی کشور ها می بینیم که دروغ پراکنی و اخبار کذب مجازات سنگینی به دنبال دارد. بدین سبب هم تجربه دنیا و هم مسائلی که به تازگی اتفاق افتاده اقتضا می کند که به دنبال تصویب چنین طرحی باشیم. در مسائل اخیر شاهد بودیم حتی از برخی از اشخاص که از آنها انتظار نمی رفت، خبرهای بی نتیجه را به آسانی منتشر نمودند و بر این اساس عده ای هم فریب آنها را خوردند. قاعدتا وقتی نیاز و ضرورتی در جامعه احساس می شود قانونگذار هم انگیزه تصویب چنین قوانینی را پیدا می کند. بااینکه شاید باید خیلی زودتر از این ها این اقدام انجام می گرفت تا جلوی برخی خسارت ها گرفته می شد.
نکته اساسی قانون مذکور آنست که برای عام اجرا می شود و هیچ فرقی نمی کند فرد دارای چه وجهه، شان و جایگاهی باشد؛ بدین جهت این طرح شامل سیاسیون، نمایندگان مجلس، دولتمردان و توده مردم می شود و میان آنان تبعیض و تفاوتی قایل نمی گردد. درست است که شاید خبری که ازطریق یک فرد عادی منتشر می شود، ضرر کمتری برای جامعه داشته باشد ولی بالاخره این قانون برای عام است و شامل حال هر کس که خبر کذبی را منتشر کند هم می شود. این قانون حتی برای روحانیون هم صادق است و فرقی نمی کند که منتشر کننده خبر کذب روحانی باشد یا غیر روحانی. این قانون ان شالله به زودی در مجلس به تصویب خواهد رسید.
*عضو کمیسیون قضایی مجلس
۲۱۶۲۱۲


منبع:

1401/08/06
14:03:33
0.0 / 5
397
تگهای خبر: تصویب , دولت , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام