اعزام هیات تالیف قلوب رهبری به سیستان و بلوچستان

اعزام هیات تالیف قلوب رهبری به سیستان و بلوچستان

پارلمان ایران دات کام: تعدادی از عناصری که با موضع گیری های گاهی نادرست مقدماتی برای این آشوب ها فراهم می کردند با درک این شرایط و توجه به حساسیت ها و نگرانی ها باید در مواضع خود بازبینی کنند.جواد مرشدی: چهل و پنج روز از التهابات سیستان و بلوچستان می گذرد و پس از سفر وزیر کشور و معاون رییس جمهور و برخی مسئولین ذی ربط، حالا رهبری هیاتی را به ریاست حجت الاسلام حاج علی اکبری رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور به این استان اعزام کرده است. رییس هیات اعزامی دیدار با اقشار و گروههای مختلف را از وظایف این هیات بر شمرده و گفته آنچه در مطالب و درد دل و پیشنهاد مردم وجود دارد باید شنیده شود و نقش ما بیشتر در این سفر شنیدن است و هنوز بلیت برگشت تهیه نکرده ایم. حال اینگونه به نظر می آید، اعزام این هیات می تواند اتمام حجتی با التهاب آفرینان باشد. «خبر آنلاین» در گفت و گو با حجت الاسلام حسین سبحانی نیا عضو سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم به بررسی ابعاد و اهداف این سفر و نتایج آن پرداخته است: ارزیابی شما از سفر نماینده رهبری به سیستان و بلوچستان چیست؟
حوادثی که بتازگی در سیستان و بلوچستان به وجود آمد در پی توطئه ای بود که برای به آشوب کشیدن نقاط حساسی از کشور انجام گرفته بود، طبعا سیستان و بلوچستان یکی از این نقاط حساس مورد نظر دشمنان بود و متاسفانه منجر به بعضی مشکلاتی شد و در نهایت بازتاب هایی در رسانه های داخلی و بیرونی داشت. پس از این حوادث، اخیر مسئولان آنجا حضور داشتند وگفت و گو کردند و تغییراتی در مجموعه آن جا انجام گرفت که فضا آرام شود و دشمنان نتوانند از شرایط پیش آمده سوءاستفاده کنند. چون یکی از اهداف اصلی نظام استکباری و آن هایی که اهتمام کردند این فضا را به وجود بیاورند، همین بود که در کوس تفرقه بین شیعه و سنی و مناطقی ازکشور که حساسیت بیشتری دارد بدمند، پس در این جهت بتازگی هیاتی از جانب مقام معظم رهبری به سرپرستی حجت الاسلام علی اکبری به زاهدان سفر کردند.
علت عمده این سفر فقط آشوب های اخیر بود؟
این سفر از این جهت بود که با مسئولان استانی در این خصوص مذاکره شود و پیام رهبری را به مسئولان ابلاغ کنند و از سویی با گروههای مختلف، تعدادی از علما و شخصیت های سیاسی استان شامل شیعه و سنی مذاکراتی داشته باشند و حساسیت های شرایط موجود را به آنها منتقل کنند. به طبع توجه مقام معظم رهبری در همه این موارد در گذشته و حال بیشتر تاکید در حفظ وحدت در جامعه بوده و هست، طبیعی است که این سفر هم می تواند در این جهت باشد. کشورهای توطئه گر اروپایی، امریکایی، رژیم صهیونیستی، کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشور های مرتجع منطقه، خصوصا عربستان بدنبال به هم ریختن فضا و به آشوب کشیدن کشور و از آب گل آلود ماهی گرفتن هستند و اهدافشان این است که اختلافات را در این فضا تشدید کنند، این هیات این شرایط را به مسئولین استان و علمای شیعه و سنی در استان منتقل خواهند کرد. من این سفر را موثر می دانم و ان شالله این سفرمی تواند به آرامش منطقه کمک نماید.

به نظر شما بهتر نبود که این سفر یک مقدار زودتر انجام می شد؟
شاید ملاحظاتی در این مسئله بوده است، البته سفرهایی انجام گرفت مثل سفر وزیر کشور، معاون رییس جمهور و تعدادی از مسئولان رده بالا که سفرهایی به سیستان داشتند و برخی مسائل هم درحوزه کاری آنها بود. وزیر کشور رییس شورای امنیت کشور است و این ها رفتند و مذاکراتی هم در استان داشتند. دیگر مسئولان هم به آنجا رفتند و آمدند و در نهایت شاید جمع بندی بر این شده که بخاطر این که این فضا آرامش بیشتر پیدا کند و نگرانی رهبری از فضای موجود و تسلیت ایشان را به لطمه دیدگان و خانواده شهدا و مجموعه آن هایی که دراین قضایا لطمه دیدند منتقل کنند، تشخیص سفر و اعزام این هیات در این موقعیت گرفته شد.
شما به سفر وزیر کشور، معاون رییس جمهور و برخی مسئولین اشاره داشتید به نظر شما عدم حصول نتیجه مکفی از این سفرها سبب شده تا رهبری تصمیم به اعزام این هیات بگیرند؟
اگر آن سفرها نتایح دلخواه را هم نداشته است در عین حال سفر این هیات بغیر از آنهاست، بخاطر دلجویی ومذاکره با آن هایی که اهل حل مسائل استان هستند، چه مسئولین سیاسی و چه مسئولین دینی و مذهبی شامل شیعه و سنی. در مجموع اعزام این هیات اهمیت مسئله را می رساند و این که رهبری به هر صورت توجه شان به این مسائل است و باید آقایان با درک حساسیت های امروز کشور اهتمام بیشتری به حفظ آرامش و امنیت در منطقه داشته باشند.
در آخر این که این سفر و رایزنی ها و منازعاتی که در آن به انجام می رسد آیا پایانی بر این آشوب ها خواهد بود؟
برخی از عناصری که با موضع گیری های گاهی نادرست مقدماتی برای این آشوب ها فراهم می کردند با درک این شرایط و توجه به حساسیت ها و نگرانی ها باید در مواضع خود بازبینی کنند. کشور در شرایطی نیست که هر اقدامی از ناحیه هر کسی را بخواهد تحمل کند و افراد بخواهند فضای آشوب و التهاب را ایجاد کنند، نباید افراد بتوانند از این فضا سواستفاده کنند، از این جهت من فکر می کنم ان شالله همه آقایان و آن عناصر به این مسئله توجه داشته باشند و بیش از این به التهابات منطقه ای دامن نزنند.
بیشتر بخوانید: نماینده ویژه اعزامی رهبری به سیستان و بلوچستان: جلسه فوق العاده امروز، بسیار جذاب بود نماینده اعزامی رهبری به سیستان و بلوچستان: از هر طرف، فردی مرتکب ظلم و جنایت شده با او برخورد خواهد شد / ترک فعل ها و قصورهایی بوده که رسیدگی می شود دیدار مولوی عبدالحمید با نماینده اعزامی رهبری / طرح «تدابیر عالی رهبر انقلاب برای حل مشکلات سیستان با بزرگان استان» استقبال از اعزام هیات ویژه / «کمال تشکر» فرمانده قرارگاه قدس سپاه از «عنایت ویژه» رهبری به سیستان و بلوچستان
۲۱۶۲۱۲

1401/08/25
08:50:55
0.0 / 5
72
تگهای خبر: ابلاغ , رهبری , طرح , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳