انتقاد میرسلیم از اصولگرایان :

نسبت به هنجارشکنی ها بهت زده شده اید

نسبت به هنجارشکنی ها بهت زده شده اید

به گزارش پارلمان ایران دات کام، ایسنا نوشت:   رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی اظهار داشت: اصولگرایان نسبت به کوتاهی های انجام شده از نظر فرهنگی، سهل انگاری ها و تاخیرهایی که در برخورد با مفاسد رخ داده، احساس مسئولیت می کنند و بدنبال جبران مافات هستند آن هم با بهترین بهره برداری از هماهنگی بینشی که میان دولت و مجلس وجود دارد.مصطفی میرسلیم که مدتی پیش خبر دستگیری پسرش به بهتان همکاری با منافقین اعلام شد، در واکنش به حواشی پیرامون زندگی اش اظهار داشت: هیچ وقت در امور شخصی ادعای عصمت نداشته و از تذکر مشفقانه دیگران هم استقبال کرده خصوصاً وقتی برادرانه و بدون قصد تخریب بیان شود.
این عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی مقصر کیفیت و قیمت فعلی خودرو های داخلی را تحریم های آمریکا دانست و درباره ی واردات خودرو اظهار داشت که نباید مصلحت های کشور و قاطبه مردم را فدای خواسته های عده ای قلیل نماییم.
رییس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی همین طور اغلب احزاب اصلاح طلب را دارای گرایش های سازش کارانه نسبت به آمریکا توصیف و بیان کرد: اصلاح طلبان از فرصت آشوب ها بدنبال جبران ناکارآمدی در سالهای قبل و ایجاد پایگاه در بین مردم هستند.
گفت وگو با مصطفی میرسلیم عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام را در زیر می خوانید:


از دو ماه گذشته و پس از فوت «مهسا امینی» کشور شاهد اعتراضات و ناآرامی های بوده است؛ به نظر شما چقدر لازم است که مسئولان به اعتراضات توجه کرده و پاسخگوی مطالبات مردم باشند؟
کشوری که بدنبال پیشرفت است، باید به انتقادهایی که نسبت به مسئولان و عملکرد آنها می شود، اعتنا کند تا در نتیجه آن، طرز کارها و فرآیندها اصلاح شود؛ باید در این پروسه از افراد شایسته تر کمک گرفته شود. این انتقادها می تواند بصورت امر به معروف و نهی از منکر بیان شده که یکی از مراحل آن اعتراض است.
آنچه در دو ماه گذشته رخ داده، کمتر بصورت انتقاد و اعتراض بوده و بیشتر هنجارشکنی و آشوبگری و تخریب مشاهده شده است. کسانی که پشت این وقایع هستند، خیرخواه ما نیستند بلکه بدنبال جلوگیری از اصلاح کمبودها و برطرف نمودن مفاسد و درصدد ممانعت از پیشرفت کشور و عدم تحقق آرمان های مصرح در قانون اساسی اند.

این روزها فضای دانشجویی کشور توام با بیان انتقادات گاهی تندی شده است؛ ارزیابی شما از فضای فعلی جامعه و دانشگاهی چیست؟
هرجا حرف حساب مطرح شود چه در دانشگاه و چه بطور کلی در جامعه، باید به آن اعتنا کرد؛ از دانشجویان متعهد و اعضای هیأت علمی با تجربه توقع می رود که برمبنای شناخت دقیق مسائل، راهکارهای منطقی و علمی خودرا پیشنهاد دهند و برای تحقق مطالبات خود پیگیری و نظارت کنند و مانع انحرافات شوند.

در چنین شرایطی فضای فرهنگی و هنری جامعه را چه طور می بینید؟
جامعه ما به اندازه زیادی از برنامه های ارائه شده در فضای مجازی متاثر است. متاسفانه فضای مجازی، بی در و پیکر باقی مانده و از آنجا هجوم بی امانی نه فقط مقابل فرهنگ و هنر که ضد اعتقادات، معنویات، دین و آیین های مذهبی صورت می گیرد بدین سبب صدمات هنگفتی از نظر فرهنگی بر جامعه ما وارد شده است؛ ابعاد فرهنگی جنگ ترکیبی که مقابل ما برپا کرده اند در هیچ کشوری مشابه ندارد.

با توجه به این که شما رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی هستید، ارزیابی شما از عملکرد احزاب در وضعیت فعلی جامعه چیست؟
احزاب مشهور به اصلاح طلبی، اغلب گرایش های سازش کارانه خودرا نسبت به آمریکا علنی کرده و فکر کرده اند از فرصتی که با آشوب ها به دست آمده، می توانند بصورت ویژه عدم کارآیی سالهای قبل خودرا جبران کرده و پایگاهی در بین مردم برای خود بسازند. تحلیل های آنها عمدتاً توجیه کننده سازش با آمریکاست و هیچ حرف نویی در موضع گیری های آنها پیدا نمی شود؛ آنها بیشتر بدنبال فرصت طلبی هستند.
احزاب طیف پشتیبان انقلاب تا حدودی از مجموعه هنجارشکنی ها به نام آزادی و تخریب ها، خشونت ها و هتاکی های بی سابقه ای بهت زده شده اند که انزجار همگانی را در پی داشته است. اصولگرایان نسبت به کوتاهی های انجام شده از نظر فرهنگی، سهل انگاری ها و تاخیرهایی که در برخورد با مفاسد رخ داده، احساس مسئولیت می کنند و بدنبال جبران مافات هستند آن هم با بهترین بهره برداری از هماهنگی بینشی که میان دولت و مجلس وجود دارد.

با توجه به گذشت بیش از دو سال از عمر مجلس یازدهم، چه تفاوتی بین این دوره مجلس با ادوار گذشته وجود دارد و نظر شما از عملکرد مجلس یازدهم چیست؟
مجلس یازدهم سال اول خودرا به امید واهی تغییر روش دولت دوازدهم از دست داد. دولت سیزدهم نیز با وجود حسن نیتی که دارد، فاقد تجربه کافی در برخورد کارشناسانه با مشکلات دوران بحران ناشی از تحریم ها و فرصت سوزی های متراکم شده در دولت های یازدهم و دوازدهم است.
مجلس یازدهم در سال دوم خود با رییس جمهوری همراهی کرد ولی تعدادی از وزرا نتوانستند آنچه در هنگام کسب رای اعتماد قول داده بودند را بصورت مطلوب پیش ببرند پس نمایندگان ناگزیر به استفاده از ابزارهای نظارتی و طرح سؤال های گوناگون و حتی استیضاح شدند؛ البته همه این اقدامات در راستای همراهی با دولت و کمک به هیات وزیران بوده است.
امیدواریم رییس جمهوری هر چه زودتر با تقویت دولت بر مشکلات معیشتی مردم و قول های داده شده به مردم فائق آید. مجلس نیز آمادگی کامل را برای تصویب لوایح مورد نیاز دولت دارد. ضمنا چند طرح بسیار مهم نیز در دستور کار مجلس است؛ نظیر نظام بانکداری، نظام قانون گذاری، قانون انتخابات و فضای مجازی. امیدواریم با اهتمام هیات رئیسه فرصت به نتیجه رساندن آنها برقرار شود.

با این تفاسیر، عملکرد فراکسیون انقلاب اسلامی را چه طور ارزیابی می کنید؟
باید فراکسیون انقلاب اسلامی برمبنای تعهد سیاسی خود، نسبت به تعیین اولویت و فوریت اقدامات تقنینی و نظارتی در مجلس، تصمیم گیری کند تا از فرصت های مجلس به بهترین شکل استفاده گردد. مهم آنست که فدای امور مهم و عادی نشود.
به نظرم فراکسیون اکثریت در این دو سال و نیم نتوانسته در استقرار نظام مشورتی متعهدانه قدمهای لازم را بردارد و این بسیار حیف است. فراکسیون اکثریت مجلس در دو سال و نیم گذشته نتوانسته در استقرار نظام مشورتی متعهدانه قدمهای لازم را بردارد.

یکی از انتقادات به مجلس یازدهم مربوط به عملکرد هیات نظارت بر رفتار نمایندگان است؛ چقدر لازم است که هیات نظارت عملکرد بهتری نسبت به گذشته داشته باشد؟
این توقع بر حق نسبت به عملکرد هیات نظارت بر رفتار نمایندگان وجود دارد که بتواند با ورود بموقع خود، از وقوع برخی بهتان ها، هتاکی ها و انحرافات پیشگیری کرده و مستقل و غیرجانبدارانه موارد تخلف را رسیدگی کند تا حدود متعارف مراعات شود.
تلاش هیات نظارت این بوده که برمبنای پادرمیانی عمل کرده و سازش برقرار کند ولی در به کرسی نشاندن حق، موفق نبوده است؛ شاید از هیاتی با چنین ترکیب، نباید بیش از این توقع داشت. هیاتی از میان خود نمایندگان برای نظارت بر نمایندگان نمی تواند بسادگی و مستقل عمل کند و موفق شود به شکلی که در بعضی از موارد، حتی نسبت به نمایندگانی که از آنها شکایت شده، جفا شده است؛ برای رسیدن به نتیجه گیری کاربردی، باید تحولی در کیفیت و ترتیبات اقدامات این هیات صورت گیرد.

به عنوان عضوی از کمیسیون اصل نود، عملکرد این کمیسیون نسبت به مجلس گذشته را به چه صورت می بینید؟
در کمیسیون اصل ۹۰ با موارد مختلفی برخورد داشتیم که نشان دهنده طرز کار غلط و ترک فعل های برخی دستگاه های اجرائیست که در خیلی از موارد نابسامانی های موجود متاثر از آنست.
امیدواریم با پیگیری های مستمر در کمیسیون اصل نود و همکاری دولت، هرچه سریعتر با اهمیت ترین اشکالات برطرف و طرز کارهای نابسامان اصلاح گردد. برخی موارد مانند اجرای قانون چک و قانون حدنگاری پیشرفت های خوبی حاصل شده و برخی دیگر مانند سامانه گمرک، ستاد مبارزه با قاچاق و عدم استفاده از آب های نامتعارف برای کشت محصولات غذایی و آلودگی هوا، نیازمند پیگیری های تکمیلی است.

بعد از ورود شما به مجلس، حواشی بسیاری درباره ی شما به ویژه زندگی شخصی تان مطرح شده است؛ چه پاسخی برای این حواشی و مسائل مطرح شده دارید؟
سه نکته در این زمینه قابل ذکر است؛ اول اینکه تعداد معصومان محدود است و ما انسان ها نمی توانیم ادعای عصمت داشته باشیم چه خودمان و چه وابستگانمان. اهتمام همه ما باید بر این باشد که نقصها و خطاهای خودرا برطرف و جبران نماییم و از نصیحت دیگران رنجیده خاطر نشویم بلکه استقبال نماییم.
دوم اینکه مدلول خیرخواهی و نصیحت کردن شیپور برداشتن و مفتضح کردن نیست. آبروریزی از مومن مجاز نیست و ما نباید تعدادی از روش هایی که در غرب رایج است را ملاک عمل خود قرار دهیم و در این باب باید قواعد اسلامی امر به معروف و نهی از منکر مراعات شود.
نکته سوم این بوده که یکی از راه هایی که بدخواهان برای تضعیف نظام تعقیب کرده و می کنند، هتک حیثیت است؛ از مسئولان و تحقیر گروههای مردم و دستاوردهای آنها به روش ها و بهانه های مختلف تا این که در جامعه نسبت به قابلیت ما بر اداره امور خودمان یاس پدیدار شود و اصلا از خود و آینده خود ناامید و در نتیجه از کرده خود پشیمان شویم تا باردیگر راه برای ورود بیگانگان و تسلط آنها بر خودمان باز و هموار شود.
اما بنده هیچ وقت در امور شخصی ادعای عصمت نداشته ام و از تذکر مشفقانه دیگران هم استقبال کرده ام به ویژه وقتی برادرانه و بدون قصد تخریب باشد. اما در امور اجتماعی و حساسیت نسبت به بنده، باید این را بگویم که باتوجه به مواضع صریحم بطورمثال درمورد واردات در وضعیت تحریمی و یا درباره ی کرامت و مصونیت بانوان و مقام آنها با اتکا به عفت و حجاب، نباید تردید داشت. شما باید نسبت به افرادی که صلح طلبند، شک کنید.
مواضع صریح و قاطع و البته مستدل بنده، خیلی از افراد ذی نفوذ و منافع آنها را تهدید کرده و می کند. آنها درصدند تا به شکل های مختلف طرح های هتک حیثیت را نسبت به بنده و نزدیکانم به اجرا بگذارند و حاشیه سازی کنند یا اقدام به تهیه و انتشار مطالب اغراق آمیز و اطلاعات ناقص یا غلط کنند تا به منویات خود برسند ولی از این غافلند که «آفتاب همیشه پشت ابر نمی ماند».


بیشتر بخوانید:
مهدی چگونه «شکار» منافقین شد ؟ / روایت میرسلیم از بازداشت، بهتان ها و زندان فرزندش + عکس مهدی میرسلیم: پیش از ناآرامی ها، افرادی لخت مادرزاد را در خیابان دیدم / باید قانون حجاب را محترم شمرد، وگرنه زیرآب نظام زده می شود


منبع:

1401/09/13
15:02:26
0.0 / 5
254
تگهای خبر: بازداشت , برنامه , تصویب , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲