دانشجویان و دانش آموزان زیر تیغ قانون حجاب و عفاف

دانشجویان و دانش آموزان زیر تیغ قانون حجاب و عفاف

به گزارش پارلمان ایران دات کام، ایلنا نوشت: رییس فراکسیون مستقلین مجلس اظهار داشت: آن نکات منفی که قبلا در لایحه حجاب و عفاف بود همه آنها سر جای خود باقی است و نکات منفی دیگری اضافه شده است؛ یعنی در مجموع لایحه بدتر شده است.


غلامرضا نوری رییس فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی درباره ی تصویب زمان ۳ سال برای اجرای آزمایشی لایحه حجاب و عفاف و تغییرات متن نهایی لایحه نسبت به گزارش نخست کمیسیون قضایی و حقوقی، اظهار داشت: در هفته جاری مدت زمان پیشنهادی برای اجرای لایحه حجاب و عفاف را به صحن آوردند و برای ۳ سال رأی گرفتند، البته پس از تصویب اصل هشتاد و پنجی شدن آن تغییراتی در این لایحه رخ داد یعنی یکی دو نکته بود که حذف آنها اتفاق مثبتی شمرده می شود همچون بحث دانش آموزان بود که تبصره های ۳، ۴ و ۵ ماده ۴۶ سابق که مربوط به معرفی دانش آموزان و دانشجویان به فراجا بود را حذف کردند. یا این که بحثی که مربوط به اماکن گردشگری بود، حذف شد.
وی افزود: در مورد موضوع کودکان و نوجوانان یعنی کودکان ۹ تا ۱۵ و نوجوانان ۱۵ تا ۱۸ سال ادبیات لایحه تغییر پیدا کرده اما کماکان بندهای مربوط به آنها وجود دارد یعنی باز هم این لایحه دارد برای اطفال ۹ تا ۱۵ سال و ۱۵ تا ۱۸ سال مقررات وضع می کند که اگر مشمول تخلف از این قانون شدند، طبق بخش مربوط به اطفال قانون مجازات اسلامی باید با آنها برخورد شود.
نماینده مردم بستان آباد در ادامه به برخی جزییات لایحه اشاره نمود و اظهار داشت: فارغ از حذف آن یکی دو موضوع که اشاره کردم، موارد حساس دیگری که وجود داشت همچنان در لایحه وجود دارد همچون بحث اتصال سامانه های بانک اطلاعاتی دانش آموزی و دانشجویی به فراجا که از مواردی است که می توان گفت به متن اضافه شده و یک مقدار لایحه را بدتر کرده است.
وی ادامه داد: بطورمثال بازبینی در مجوزهای صادره از طرف برخی از دستگاهها، این مساله به عبارت دیگر ابطال مجوزها می تواند باشد اینجا منظور تعدادی از دستگاهها برای کارهای فرهنگی و... است. در حقیقت به صورتی ابطال مجوزها دارد، پیگیری می شود.
شورای نگهبان ماده های چالش زای لایحه حجاب را رد می کند؟ /شوک به جامعه با سختگیری شدید در موضوع حجاب
نوری در تشریح بخش های دیگر جزییات این لایحه اظهار داشت: در عرصه ورزش عزل مدیران تشکل های ورزشی پیش بینی شده است که این ها قبلا در لایحه نبوده است. بحث توقیف گذرنامه پیش بینی شده است. در ماده ۳۹ این مصوبه جدید پس از بار سوم برای تخلفات کسب وکارها این دفعه حبس پیش بینی شده است که این هم قبلا نبود و الان آورده شده است. درآمد ۵ درصدی و حتی تا ۲۵ درصدی سکوها یا پلتفورم هایی که در عرصه اقتصادهای دیجیتال فعال می باشند مطرح است و به آنها جریمه تعلق گرفته است و یا یکی از مواردی که جدید اضافه شده این است که ورود وکلایی که از نظر لایحه بدپوشش و بدحجاب باشند، به اماکن قضایی ممنوع شده است.
وی افزود: نکته دیگر این که در سال اول همه هزینه های نصب دوربین و تجهیزات و این ها باید در بودجه تامین گردد که به نظر من یک عدد بسیار بالایی خواهد بود و می تواند سایر حوزه ها همچون کارهای عمرانی را تحت تاثیر قرار دهد.
جمیله کدیور: اصل هشتادوپنجی کردن قانون عفاف وحجاب، اهانت به شعور مردم بود
رییس فراکسیون مستقلین مجلس در ادامه اشاره کرد: اما یک نکته مهمی که وجود دارد ماده ۷۰ جدید در مصوبه نهایی است که اینجا آورده شده و به نظرم این ماده می تواند به این که این قانون یک مقدار با تأمل و با دقت در جامعه اجرا شود و از آن فضای اصل هشتاد و پنجی مقداری فاصله بگیرد، کمک نماید.
وی افزود: ببینید اساساً در مورد این لایحه روی موضوعات بحث نشد و اصلا مشخص نشد که این ها پیشنهادات چه کسی بود؟ چگونه آمد و تبدیل به لایحه شد؟ لایحه ای که ابتدا ۹ ماده بود و بعدا رسید به ۷۰ ماده چطور این اندازه گسترش پیدا کرد.
نوری اضافه کرد: ولی در ماده ۷۰ آورده که بخشنامه نحوه شناسایی مرتکبین بدحجابی، بدپوششی، کشف حجاب، نحوه اعلام مستندات به مقام قضایی، نحوه تعیین مجازات های قانونی و اعمال احکام قانونی تخفیف، تعلیق و یا اسایر احکام و این که آیا این ها باید جهت بازدارندگی اعلام عمومی شوند یا خیر، همه این موارد باید به تصویب رییس قوه قضاییه برسد؛ ماده بسیار خوبی است.
وی اشاره کرد: به نظرم این ماده کمک می نماید که حداقل امیدی باشد به جهت اینکه یک قوه و رییس قوه قضاییه پشت اجرای این قانون خواهد بود و آن مواردی را که احساسی یا نادرست بودند و قابل اعمال نبودند را حتما ملاحظه خواهند کرد که این هم اتفاق مثبتی است. امیدوار هستم از آن به هم ریختگی که احساس می شد این لایحه در جامعه ایجاد می کند، با این بخشنامه جلوگیری شود و این که منوط شده همه این ها به تایید و تصویب ریاست قوه قضاییه برسد، به نظرم موضوع را تعدیل خواهدنمود.
نماینده مردم بستان آباد اظهار داشت: البته ناگفته نماند نکات منفی که قبلا در لایحه بود همه سر جای خود باقی است و نکات منفی دیگری اضافه شده است؛ یعنی در مجموع لایحه بدتر شده است غیر از ماده ۷۰ جدید که می تواند در پروسه اجرا روی این مساله اثرگذار باشد و منطقی تر و متناسب با شرایط زمان، کار را پیش ببرند.
2727منبع:

1402/07/02
12:30:38
0.0 / 5
183
تگهای خبر: تصویب , طرح , قانون , قوه قضاییه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام