گلایه از كم بودن تعداد كاندیداهای زن در فهرست های اصلاح طلبان

گلایه از كم بودن تعداد كاندیداهای زن در فهرست های اصلاح طلبان

به گزارش پارلمان ایران دات كام عضو فراكسیون زنان مجلس و عضو فهرست یاران هاشمی و ائتلاف اصلاح طلبان اظهار داشت: ما فهرست بلندبالایی از فعالیت زنان برای رفع مشكلات زنان مطرح كردیم آیا این ها اولویت زنان نبود اگر اولویت نبود خانم رهبر اولویت زنان را مطرح كنند كه بدانیم اولویت ها چیست؟ خانم رهبر 12 سال در مجلس حضور داشتند بفرمایند در این 12 سال چه اقدامی انجام دادند؟فائزه عباسی: «فراكسیون زنان و خانواده مجلس دهم تنها به اموری پرداخت كه اولویت ثانویه جامعه زنان بود و نه اولویت اولیه» این جمله را فاطمه رهبر رئیس فراكسیون زنان مجلس نهم خطاب به زنان مجلس دهم می گوید موضوعی كه انتقاد مافی را به دنبال داشت. او خطاب به این نماینده سابق مجلس و عضو فهرست شورای ائتلاف اصولگرایان اظهار داشت: شما در این ۱۲ سال چه كردید؟
گفت و گوی خبرانلاین با مافی تنها به اظهارات و قضاوت ها درباره عملكرد فراكسیون زنان ختم نشد و بلكه پای فضای مردسالارانه حاكم بر مجلس هم به میان آمد مافی وجود این فضا را تائید می كند و می گوید آنها تلاش خودرا می كنند تا زنان را عقب بزنند. صحبت از انتخابات و فهرست های انتخاباتی هم به میان آمد. او وقتی با این سوال كه چرا تعداد زنان در فهرست اصلاح طلبان كم است مواجه گردید گفت هیچ كسی از ما نظر نخواست حتی حزب كارگزاران كه من عضو آن بودم. آنجه در ادامه می خوانید مشروح این گفت و گو است:
***
لیست اصلاح طلبان منتشر گردید هرچند تعداد قابل توجهی رد صلاحیت شدند اما چرا درهمین فهرست تعداد زنان تا این حد كاهش پیدا كرده است آیا امكان استفاده از چهره های دیگر نبود؟
واقعیت این است كه من در بستن فهرست ها هیچ نقشی نداشته ام و هیچ كسی هیچ مشورتی هم با من نكرد كه قادر باشم نظراتم مطرح كنم و در موضوعات مختلف پیشنهاد یا انتقاد كنم. به هر صورت من از چیزی می توانم صحبت كنم كه در فرآیند آن نقش داشته باشم
حتی در بستن فهرست حزب خودم یعنی كارگزاران هم دخالتی نداشتم
چرا دعوت نشدید یا از شما نظرخواهی نشد؟
نمی دانم شاید به این علت باشد كه من خودم نامزد انتخابات هستم به این علت احتیاط كردند و به جلسات برای بستن فهرست اصلاح طلبان دعوت نشدم. جالب است بدانید حتی در بستن فهرست حزب خودم كه كارگزاران است هیچ دخالتی نداشتم.
انتقاد از كم بودن تعداد كاندیداهای زن در فهرست اصلاح طلبان
پس با این حساب شما هم به این كم بودن تعداد زنان در فهرست اصلح طلبان انتقاد دارید؟
بله من این انتقاد را به فهرست وارد می دانم. در دور قبل بلاخره هر طور بود ۸ زن در فهرست قرار گرفت. ما در مجلس به همراه نمایندگان زن طرحی را به صحن آورده ایم كه احزاب وقتی می خواهند فهرست بدهند حتما باید یك ششم از اعضای فهرست را زنان تشكیل بدهند طرحی كه حتی زیاده خواهی نبود گفتیم از هر شش مردی كه معرفی می كنید یك زن هم در بین آنها باشد و این خواسته زیادی نبود اما این طرح در مجلس رای نیاورد و آقایان هم در خانه ملت می گفتند ما به این رای می دهیم اما این كار را نكردند و حتی حاضر نشدند به این حضور زنان در مجلس رای بدهند. به نظرم آنها فكر كردند با تصویب این طرح به یك معنا برای خود رقیب تراشیده اند و یك یا چند كرسی را به رقیب تقدیم كرده اند.
تعداد نمایندگان زن پارلمان عراق چند برابر نمایندگان زن مجلس ما است
بر همین اساس این طرح نتوانست در مجلس توفیقی داشته باشد و امروز هم در فهرست هایی كه احزاب و جناح های سیاسی ارائه كردند می توان این تفاوت را دید كه به سبب اصرار ما برای حضور زنان و سهم یك ششم حدودا این تناسب را رعایت كرده اند اما باید این تعداد خیلی بیشتر از این باشد. كافی است ما نگاهی به كشورهای اطراف خودمان داشته باشیم نمی گویم كشورهای پیشرفته اروپایی بلكه در همسایگی خودمان كشور عراق مشاهده می نماییم زنان حاضر در پارلمان عراق چندین برابر تعداد نمایندگان زن در مجلس شورای اسلامی است. ما دراین زمینه واقعا ضعف داریم. ما تلاش زیادی كردیم تا این ضعف را مرتفع نماییم اما یك لایه سختی وجود دارد كه به صورت پنهان مانع تحقق حضور بیشتر زنان در مجلس می شود.
جو مردسالارانه بر مجلس حاكم است
با این صحبت های شما می توان گفت یك جو مردسالارانه در داخل مجلس و بیرون مجلس اجازه نمی دهد زنان بیشتر در مجلس حاضر شوند؟
بله دقیقا این مساله وجود دارد. ما هم مجلس را امتحان كردیم و سهم ۳۰ درصد را مطرح كریم اما راه به جایی نبردیم. پس ما هم قوه مجریه را دیدیم و هم قوه مقننه را می توانم بگویم یك مقاومت پنهان برای حضور زنان در ابعاد كشورهای دیگر وجود دارد.
شما در این چهارسال مجلس را تجربه كردید به نظر شما چقدر این فضای مردسالارانه در مجلس كوشش كرد اثرگذری زنان را در قوه مقننه كم كند؟
این موضوع تا اندازه ای درست بود البته زنان مجلس دهم پركار و ساعی بودند و اجازه نداد این فضا بر آنها مسلط شود. اساسا اگر نمایندگان فعالی نبودیم نمی توانستیم این مواردی را كه به پیش بردیم را پیگیری نماییم. ما در این سال ها توانستیم حقوق كودكان را به سرانجام برسانیم؛ همین طور تشدید مجازات اسید پاشی را پیگیری كردیم موضوعی كه تا به امروز اصلا در قانون اشاره ای به آن نشده بود و در این راه توانستیم همراهی مردان را داشته باشیم. ما همین طور در مجلس دهم توانستیم اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی و پدران خارجی را به قانون تبدیل نماییم و ابلاغ گردید. موضوع كاهش ساعت كاری بانوانی كه دارای مشكل هستند بطور مثال فرزندان معلول دارند را پیگیری نماییم. ورزش زنان از موضوعات دیگری بود كه ما در چهار سال مجلس دهد پیگیری كردیم. مسئله كنترل لطمه های اجتماعی را مطرح كردیم و پیش بردیم. این زنان مجلس دهم بودند كه موضوع بیمه سرپرست خانوار را مطرح نمودند. در احادیث دینی ما از زن سرپرست خانوار بعنوان «عیال الله» نام برده می شود یعنی مسئولیت او با دولت می باشد و اینطور نیست كه اگر زنی سرپرست خودرا بوسیله طلاق یا مرگ از دست داد نمی توان او را رها كرد و این وظیفه حاكمیت است كه رفاه او را تامین كند. خوشبختانه ما توانستیم برای این قشر ردیف بودجه مصوب بگیریم.
این اقدامات، عملكرد كل فراكسیون زنان است یا تنها شما آنها را پیگییری می كردید؟
برخی را من پیگیری می كردم و برخی هم كار سایر همكاران در فراكسیون زنان بوده است.
خانم فاطمه رهبر بگوید عملكرد سه دوره زنان اصولگرا چه بود
خانم فاطمه رهبر رئیس فراكسیون زنان مجلس نهم می گوید در مجلس دهم چه فراكسیون زنان و چه فراكسیون خانواده موضوعات ثانویه را مطرح می كردند و به اولویت جامعه زنان نپرداختند
ما فهرست بلندبالایی از فعالیت زنان برای رفع مشكلات زنان مطرح كردیم آیا این ها اولویت زنان نبود اگر اولویت نبود خانم رهبر اولویت زنان را مطرح كنند كه بدانیم اولویت ها چیست؟ خانم رهبر ۱۲ سال در مجلس حضور داشتند بفرمایند در این ۱۲ سال چه اقدامی انجام دادند؟ ما كه وقتی وارد مجلس شدیم همه عملكرد آنها در سه دوره مجلس تبدیل به یك كتاب لاغربود و تنها در چند ماده قانونی فعالیت داشتند. ما كه فقط یك دوره چهارساله در مجلس بودیم و فعالیت بیشتری داشتیم ایشان بهتر است توجیهی برای عملكرد ۱۲ ساله خودشان داشته باشند. در این مدت چهار سال فراكسیون زنان و فراكسیون خانواده فعالیت چشم گیری داشته است. ما در حوزه تسهیل ازدواج جوانان ورود كردیم قانونی كه سال ۸۴ مجلس ابلاغ كرده است و در همان زمان مردم خانم رهبر نماینده مجلس بوده است اما این قانون را پیگیری نكرد چطور ایشان چنین ارزیابی را از مجلس دهم و فراكسیون زنان و خانواده ارئه می كند ما مسلمان هستیم و این صحبت هایی كه می كنید در عرصه زمین و آسمان پهن می شود و ما باید پاسخگوی قضاوت های غیرعادلانه خودمان باشیم. خانم رهبر توضیح دهد چرا وظیفه قانونی خودش را در زمینه نظارت انجام نداده است؟! خانم رهبر بجای اظهارات دور از انصاف بهتر است مرا به هماوردی بطلبد تا پاسخ را رو در رو بدهم و بگویم مجلس دهم چه كاری كرد و شما چه كار كردید.
۲۷۲۱۶


منبع:

1398/12/01
22:29:42
5.0 / 5
4429
تگهای خبر: ابلاغ , تصویب , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام