قمی:

تصمیم مجلس درباره بودجه به سبب معطل نماندن كار كشور بود

تصمیم مجلس درباره بودجه به سبب معطل نماندن كار كشور بود

به گزارش پارلمان ایران دات كام یك نماینده مجلس شورای اسلامی اصل هشتادوپنجی شدن بودجه را اقدام درستی دانست و اظهار داشت: جلسات علنی مجلس شورای اسلامی به سبب جلوگیری از شیوع ویروس كرونا و بنا بر سفارش ستاد ملی مبارزه با كرونا تعطیل شد؛ پس در این شرایط پذیرش اصل 85 برای بودجه (بررسی و تصویب در كمیسیون تلفیق به نیابت از صحن علنی مجلس) اقدام درستی بود.


محمد قمی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به ستاندن مجوز مجلس شورای اسلامی از مقام معظم رهبری برای تعیین تكلیف بودجه سال ۱۳۹۹ اظهار نمود: ممكنست در هر جامعه ای حوادث پیش بینی نشده ای اتفاق افتد اما نباید این حوادث كارهای مملكت را معطل كند.
وی افزود: اصل ۸۵ قانون اساسی اختیار را به مجلس شورای اسلامی داده است كه در موارد ضروری وضع بعضی از قوانین را به كمیسیون های داخلی تفویض كند. درباره بودجه سال ۱۳۹۹ همین صورت گرفت پس از جانب هیات رییسه با نمایندگان تماس گرفته شد در خصوص این كه باتوجه به شرایط فعلی موافق هستند كه بودجه طبق اصل ۸۵ بررسی شود. اكثریت نمایندگان موافقت خودرا ابراز كرده و در عین حال بعضی از نمایندگان مخالف بودند.
نماینده پاكدشت با اشاره به مثبت شدن تست كرونای چند نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه كرد: از جانب دیگر باتوجه به مبتلاشدن برخی از نمایندگان به كرونا برگزاری جلسات علنی مجلس شورای اسلامی به معنای ایجاد یك اجتماع و احتمال انتقال كرونا بود و به دنبال آن مشكلات دیگری به وجود می آمد. پس این امكان نبود كه هم جلسات مجلس به سبب پیش گیری از كرونا تعطیل شود و هم بودجه معطل بماند.
وی تصریح كرد: از جانب دیگر این امكان هم وجود نداشت كه بودجه را به مجلس بعدی واگذار نماییم و بودجه چند دوازدهم تصویب شود چون شكل گیری مجلس بعدی زمانبر خواهد بود و با این اتفاق كشور بدون بودجه می ماند و تكلیف حقوق كارمندان و بودجه جاری و عمران مشخص نبود. بنا بر این رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه ای نظر مقام معظم رهبری را جویا شد و ایشان هم با اصل هشتادوپنجی شدن بودجه موافقت كردند.
قمی با اشاره به تركیب كمیسیون تلفیق اظهار نمود: بودجه در كمیسیون تلفیق بررسی شده كه در آن از هر یك از كمیسیون های مجلس شورای اسلامی سه نفر عضو هستند. این اتفاق درباره بودجه در شرایط كرونا رخ داد كه تصمیم درستی بود البته كه همواره در هر كاری عده ای مخالف هستند، اما باید مصلحت بزرگتر را دید. نمایندگان اختیار را به تلفیق دادند تا كار مملكت روی زمین نماند.
این نماینده مجلس شورای اسلامی درانتها باردیگر توضیح داد: جلسات علنی مجلس بنا به خواست ستاد ملی مبارزه با كرونا برگزار نمی گردد. وزیر بهداشت رئیس این ستاد است و الان هم متولی اصلی كرونا وزارت بهداشت می باشد كه همه باید از نظراتش تبعیت كند مجلس هم از این قاعده مستثنی نبود و باید تبعیت می كرد.
به گزارش پارلمان ایران دات كام به نقل از ایسنا، روز گذشته اسدالله عباسی سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی به ایسنا اظهار داشت كه رئیس مجلس از مقام معظم رهبری برای اصل هشتادوپنجی شدن بودجه حكم حكومتی گرفته است.
در نهایت مصوبات كمیسیون تلفیق در بودجه سال ۱۳۹۹ بعنوان مصوبات صحن علنی به شورای نگهبان ارسال شده است.
منبع:

1398/12/14
22:33:08
5.0 / 5
3999
تگهای خبر: تصویب , حكم , رهبری , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام