تشكیل دبیرخانه تحقق اهداف سال جهش تولید در مجلس

تشكیل دبیرخانه تحقق اهداف سال جهش تولید در مجلس

به گزارش پارلمان ایران دات كام ایسنا نوشت: مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در نشست بررسی راهكارهای تحقق اهداف سال «جهش تولید»، دبیرخانه در رابطه با این مورد را در مركز تشكیل داد.


مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی امروز نشست بررسی راهكارهای دستیابی به اهداف سال «جهش تولید» را با حضور قاسمی رئیس مركز و هادی قوامی عضو هیات رییسه كمیسیون برنامه و بودجه مجلس برگزار كرد. این نشست به دنبال تاكیدات مقام معظم رهبری در پیام نوروزی درمورد برنامه ریزی دستگاه ها و نهادهای كشوربه منظور تحقق اهداف سال «جهش تولید» و ایجاد تغییری محسوس در زندگی مردم و همینطور طبق نامه رئیس مجلس شورای اسلامی به این مركز تشكیل شد. در این جلسه، معاونین و مدیران مركز پژوهش های مجلس دیدگاه ها و نظراتشان در مورد راهكارهای تحقق اهداف سال جهش تولید عرضه كرده و زمان بندی درمورد انجام امور تعیین شد. همینطور نقش مركز پژوهش ها در پیشبرد امور، تبیین و مورد ارزیابی قرار گرفت و پیشنهاداتی در مورد پیگیری امور با عنایت به نامگذاری سال های گذشته بخصوص در سال ۹۸ به نام سال رونق تولید و همینطور روند اقدامات در حوزه اقتصاد مقاومتی، عرضه شد. همینطور مقرر شد تا بر پایه مطالعات علمی این مركز و همینطور استفاده از ظرفیت های علمی و نخبگانی بیرون از مركز دو گزارش با محوریت چارچوب مفهومی و نظری اقدامات و راهكارهای جهش تولید و همینطور برنامه ها و پیشنهادات جهش تولید در حوزه های بخشی (صنعت، معدن، كشاورزی و... ) و فرابخشی (اقتصاد كلان، تأمین مالی، بازرگانی، محیط كسب وكار و... ) به تفكیك برنامه های سیاستی و اقدامات تقنینی و نظارتی تا آخر فروردین ماه سالجاری تهیه و تدوین شود. علاوه بر این با عنایت به نامه رئیس مجلس، گزارش های كارشناسی در ۱۰ محور اصلاح ساختار تولید ملی با حذف ضوابط اجرائی زائد و غیر ضرور در راه اندازی كسب و كارها، توسعه دولت الكترونیك، به حداقل رساندن فرآیند صدور مجوزهای سرمایه گذاری، توسعه كانون های تولیدی خرد و كارگاه های كوچك، اشباع بازار داخلی و همسو نمودن نیاز مصرفی با ظرفیت تولید، توسعه بازار های صادراتی، تكمیل زنجیره تولید از مواد خام تا محصولات نهایی در داخل و قطع وابستگی در حوزه كالاهای پرمصرف از قبیل لوازم خانگی و خودرو، رفع نقایص زنجیره تولید با تبدیل دستاوردهای پژوهشی آنان به فناوری های تجاری سازی شده، گسترش صنایع تكمیلی، تبدیلی و بسته بندی در بخش كشاورزی، كارآمدسازی نظام توزیع كالا ها و خدمات و تكیه بر مزیت های بومی تولید از قبیل توسعه كشت گلخانه ای با عنایت به شرایط مساعد آب و خاك و افزایش تولید آبزیان در قفس، تا آخر اردیبهشت ماه با همكاری دستگاه های و نهادهای مرتبط تهیه شود. مقرر شد تا راهكارهای تحقق «جهش تولید» با عنایت به اسناد بالادستی بخصوص در برنامه ششم توسعه تبیین و با عنایت به در پیش بودن برنامه هفتم توسعه، مورد ارزیابی قرار گیرند. در این جلسه دبیرخانه تحقق اهداف سال «جهش تولید» در مركز پژوهش های مجلس بوجود آمد كه مسئولیت این دبیرخانه و پیگیری امور آن بر عهده معانت پژوهش های اقتصادی مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی گذاشته شد.
ابلاغیه میرسلیم به رؤسای كمیته ها و كارگروه های تخصصی مجمع تشخیص مصلحت همینطور به گزارش تسنیم، مصطفی میرسلیم رئیس كمیسیون زیربنایی و تولیدی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغیه ای خطاب به روسای كمیته ها و كارگروه های تخصصی مجمع بخصوص كمیته پشتیبانی از تولید ملی، صنعت، معدن و فناوری، انرژی، كشاورزی، آمایش و محیط زیست به شرح زیر صادر كرد: «بسم الله الرحمن الرحیم با تبریك سال نو كه به رایحه مبعث پیامبر اعظم حضرت محمد(ص) متبرك شده است، همانگونه كه مستحضرید سال جاری هم در ادامه اهمیت اقتصاد و تولید برای توسعه همه جانبه كشور، توسط مقام معظم رهبری سال جهش تولید نامگذاری شده است. پارسال كه سال رونق تولید ملی نامگذاری شده بود، الزامات تولید ملی استخراج شد و در بخشهای مختلف كشور كم و بیش فعالیتهایی انجام گرفت كه در بعضی موارد هم تاحدودی موفق بود. حالا باید در ادامه مسیر علل توفیق بنگاه های موفق و عدم توفیق كامل سایر بنگاه ها و كسب و كارها مشخص گردد و بر اساس تجربه‌ی واقعی سال قبل و در چهارچوب تولید صنعتی و كشاورزی و خدماتی و هم كارآفرینی، اقداماتی كه در زمینه های مختلف باید برای جهش تولید با محوریت اقتصاد مقاومتی و خودكفایی و خود اتكایی انجام گیرد بدقت تدوین گردد تا بخش تقنینی آن در مجلس دنبال شود و فرآیندهای اجرایی آن در دولت پیگیری شود. با آرزوی اقتدار هرچه بیشتر و سربلندی روز افزون برای ایران همیشه سرافراز. سید مصطفی میرسلیم
یكم فروردین ماه ۱۳۹۹» ۲۷۲۱۵

1399/01/05
23:54:44
5.0 / 5
3763
تگهای خبر: ابلاغ , خدمات , دولت , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲