سبحانی فر:

توقف تولید پراید از مهمترین عوامل گرانی خودرو بود

توقف تولید پراید از مهمترین عوامل گرانی خودرو بود

پارلمان ایران دات كام: یك عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی توقف تولید پراید را از مهمترین عوامل گرانی خودرو دانست و از سازمان استاندارد خواست این تصمیم را تعلیق كند تا در مدت زمان مشخصی خط تولید خودروی جایگزین پراید راه اندازی شود.


رمضانعلی سبحانی فر در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در این شرایط به صلاح نبود که سازمان استاندارد تولید خودروی پراید را متوقف نماید، این سازمان پس از سال ها از خواب بیدار شده و می گوید که استانداردها رعایت نمی گردد این در حالیست که پراید ۲۰ سال است تولید می شود و آدم می کشد.
این نماینده مجلس با اعلان اینکه توقف خط تولید پراید از عوامل اصلی گران شدن خودرو است، تصریح کرد: سازمان استاندارد باید در این سال ها خودروسازان را ملزم می کرد که خودروی ارزان قیمت برای قشر کم درآمد تولید شود که جایگزین پراید شود، همانطور که پراید جایگزین پیکان شد.
وی ادامه داد: به نظر من در مورد قیمت گذاری نمی توان دستوری برخورد کرد چونکه قیمت خودرو باید توسط عرضه و تقاضا تعیین شود و خودروسازان و مدیران خودروسازی برای کمک به کنترل قیمت ها باید تلاش کنند تولید را بالا برند.
نماینده مردم سبزوار در مجلس همین طور اظهار داشت: در شرایطی که هم تولید پراید متوقف شده، هم واردات به خاطر تحریم صورت نمی گیرد و هم سایر خودرو ها به اندازه نیاز وجود ندارد و قیمت ها برای قشر کم درآمد بالاست، متقاضیان خودرو مجبورند به همین میزان خودرو های موجود روی بیاورند که موجب می شود حاشیه سود برای دلالان ایجاد شود و قیمت ها بالا برود.
سبحانی فر با اعلان اینکه ورود شورای رقابت به موضوع قیمت خودرو کارساز نیست، افزود: باید ابتدا سازمان استاندارد از تصمیم خود کوتاه بیاید، توقف خط تولید پراید تعلیق شود و بعد تولید افزایش پیدا کند و متقاضیان البته با ضابطه ثبت نام کنند.
این عضو کمیسیون صنایع مجلس با تاکید بر لزوم اعمال محدودیت برای ثبت نام خودرو افزود: نباید به کسانی که در یکی دو سال اخیر خودرو گرفتند و اعضای زیر ۱۸ سال خانواده هایشان خودرو تعلق بگیرد و اگر در دوره ۳ تا ۶ ماه خودرو برای گارانتی نیامد محدودیت ایجاد شود که خودرو ها دپو نشود. همزمان با این کار هم باید خط تولید یک خودروی ارزان قیمت دیگر راه اندازی شود. این دست اقدامات می تواند به کنترل بازار کمک نماید.
وی با اعلان اینکه واردات خودروی چینی هم هم اکنون ممنوع شده، تصریح کرد: در چنین شرایطی وقتی جلوی تولید هم گرفته شود طبیعی است که قیمت آن افزایش می یابد.
سبحانی فر در آخر تصریح کرد: به نظر من با یکسری اقدامات مدیریتی همچون در مدیریت کلان وزارت صنعت و سازمان استاندارد و خودروسازی ها می شود جلوی افزایش قیمت ها را گرفت و بازار را کنترل کرد.
منبع:

1399/02/26
14:25:29
5.0 / 5
2923
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲