جلال زاده:

كنگره به دنبال بستن راه مذاكره كاخ سفید با ایران است

كنگره به دنبال بستن راه مذاكره كاخ سفید با ایران است

نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت كه هدف برخی از اعضای كنگره آمریكا برای تهیه طرحی جهت اعمال تحریم های گسترده ضد كشورمان ممانعت از هر گونه احتمال گفت وگوی آمریكا با جمهوری اسلامی ایران است البته كه ما تنها در چارچوب برجام آن هم در كنار سایر اعضا حاضر به مذاكره هستیم.


وحید جلال زاده در گفتگو با ایسنا، در واکنش به تلاش بعضی از اعضای کنگره آمریکا برای تهیه طرح جامعی جهت اعمال تحریم های گسترده ضد کشورمان اظهار نمود: آمریکا در ۴۰ سال قبل برای صدمه زدن به اقتصاد و مردم ایران با اعمال فشارهای گوناگون از هیچ تلاشی دریغ نکرد که بارزترین نمونه آن حمله نظامی در طبس، کمک به صدام در جنگ هشت ساله، تحریم های اوایل انقلاب در دولت کارتر و در چند سال گذشته مبحث هسته ای ایران است.
وی افزود: البته در چند سال گذشته ادبیات آمریکا در مقابل ایران عریان تر شده است، از رئیس جمهور تا وزیر خارجه و وزیر خزانه داری دولت آمریکا، رسما از عباراتی همچون تحریم های فلج کننده استفاده می نمایند چون سیاست آنها فروپاشی نظام جمهوری اسلامی ایران است و برای رسیدن به این هدف از هیچ اقدامی دریغ نمی کنند. این که وزیر خزانه داری آمریکا، کشور به کشور فعالیتهای ما را پیگیری می کند نشان از تلاش آمریکایی ها برای اعمال فشار به ایران دارد که بطور قطع راه به جایی نخواهند برد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی در تببین اهداف اعضای کنگره برای اعمال تحریم های بیشتر ضد ایران، اظهار داشت: هدف از این طرح بستن دست دولت آمریکا در مذاکرات احتمالی با ایران است که ردپای آنرا می توان در توییت چند وقت گذشته ترامپ دید، او اینگونه بیان کرد که بهتر است ایران پیش از انتخابات با آمریکا مذاکره کند و با این توییت پالس داد.
جلال زاده افزود: طرح کنگره برای آن است که در صورت پیروز شدن دونالد ترامپ یا جو بایدن هیچ دولتی نتواند وارد گفتگو با ایران شود البته که ما طبق بیانات مقام معظم رهبری تنها در صورت بازگشت آمریکا به برجام حاضر به گفتگو با آمریکا آن هم در کنار سایر اعضای گروه ۱+۵ هستیم.
وی با اشاره به اینکه متقاضیان این طرح در زمره طرفداران دولت دونالد ترامپ نیستند، اضافه کرد: این افراد می خواهند در صورت پیروزی هر فردی در انتخابات ریاست جمهوری آینده احتمال هرگونه گفت وگوی دولت آمریکا با جمهوری اسلامی ایران را سد کنند ولی در نهایت به نظر می آید احتمال رای آوری این طرح خیلی زیاد نیست چون اکثریت کنگره با دموکرات ها است و جمهوری خواهان به دنبال این طرح می باشند.
این نماینده مجلس شورای اسلامی درباره ی واکنش ایران به این طرح اظهار نمود: ما نباید از سطح اول یعنی مذاکرات هسته ای و برجام کوتاه بیایم. مذاکره در صورتی رخ می دهد که آمریکا به برجام برگردد پس اگر بحث و گفتگو در چارچوب های دیگری دنبال شود شکست با جمهوری اسلامی ایران خواهد بود همه باید متفق القول بر این موضع استوار باشیم که این همان موضوعی است که مقام معظم رهبری بر آن تاکید داشتند.
جلال زاده افزود: ایران باید در وهله اول به توانمندی های هسته ای پیش از برجام برگردد تا دست برتر در مذاکرات احتمالی با آمریکا داشته باشد. همینطور توانمندی های اقتصادی داخلی را افزایش دهد تا در سایه سرمایه اجتماعی بتوان بازارهای منطقه ای را هم جلب کرد و از ظرفیت های داخلی همپای ظرفیت های برجامی و هسته ای بهره گرفت.
منبع:

1399/03/28
12:43:36
5.0 / 5
2747
تگهای خبر: دولت , رهبری , طرح , قاضی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵