موافقت وزیر كشور با درج نام مادر به روی كارت ملی

موافقت وزیر كشور با درج نام مادر به روی كارت ملی

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با تاكید بر نقش اساسی ورزش در حفظ سلامت بانوان اظهار نمود: بیشترین تهدید مرگ و میر زنان مربوط به بیماری های قلبی و عروقی و متابولیكی است.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، معصومه ابتکار در نشست خبری که به مناسبت هفته ملی سلامت بانوان برگزار گردید با تاکید بر اهمیت فعالیت مراکز فرهنگی در ایجاد نشاط عمومی اظهار داشت: معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری، در این راستا طرح هایی نظیر طرح ارتقای سطح مهارت های زندگی با همکاری وزارت آموزش و پرورش اجرا کرده است.


آخرین وضعیت رسیدگی به لایحه تأمین امنیت زنان در مقابل خشونت
ابتکار درباره آخرین وضعیت «لایحه تأمین امنیت بانوان» اظهار داشت: بررسی این لایحه به بند ۳۵ کمیسیون لوایح رسیده است و در حال پیگیری است؛ همینطور در آخرین بند این لایحه به مبحث حصول اطمینان از آموزش قبل از ازدواج برای زوج های جوان اشاره و به تصویب رسیده که گام مهمی در جهت رفع مشکلات بوجود آمده است.
به قول وی در جهت پشتیبانی از مادران شیرده برنامه هایی توسط وزارت بهداشت در نظر گرفته شده است که همچون آنها می توان به تأمین شیرخشک مورد نیاز نوزادان، مرخصی های شغلی مادران و... اشاره نمود که نیازمند است مورد توجه بیشتر سیاست گذاران قرار گیرد.
ابتکار در پاسخ به سوالی در مورد اقدامات انجام شده معاونت زنان برای زنان سرپرست خانوار هم اظهار داشت: معاونت زنان دستگاهی ستادی است و مسئولیتی در امر اجرا ندارد، معاونت در این راستا ستادی را به تفکیک بند ط ماده ۸۰ در جهت هماهنگی بین دستگاهی برای اقدامات مربوط به زنان سرپرست خانوار تشکیل داده است که یکی از کمیته های این ستاد کمیته سلامت است.


رصد وضعیت سلامتی زنان سرپرست خانوار
وی افزود: این کمیته مشکلات خاص مربوط به سلامت زنان سرپرست خانوار را با مسئولیت وزارت بهداشت رصد می کند؛ این اقدام الگویی است برا توان افزایی زنان سرپرست خانوار که هم اکنون برای ۱۴ هزار زن در سرتاسر کشور اجرا شده است و البته اجبار ابتدایی آن توان افزایی در حوزه مهارت های فردی است.


تسهیلات قانونی زنان شاغل

به قول ابتکار ابلاغ مرخصی ۹ ماهه زایمان زنان، فرصت خاص چند ساعت در روز برای شیردهی زنان به نوزادان، ساعت کار قابل انعطاف برای زنان دارای فرزند زیر ۶ سال و دورکاری همچون مواردی است که در قانون برای سلامت زنان پیشبینی شده است و معاونت زنان پیگیر آنها است.


زنان سرپرست خانوار در اولویت مسکن ارزان قیمت و بیمه

وی ادامه داد: طرح های پشتیبانی از زنان سرپرست خانوار با همکاری سازمان هایی همانند بهزیستی و سازمان های مردم نهاد در حال اجراست. همینطور بحث بیمه زنان سرپرست خانوار هم مبحث مهمی است که سال جاری با اولویت مادران بیشتر از یک و دو فرزند عملی خواهد شد. مبحث مسکن ارزان قیمت هم یکی دیگر از موضوعات است که از وزیر مسکن درخواست کردیم زنان سرپرست خانوار را در اولویت قرار دهند.
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با تاکید بر اهمیت آموزش مهارت های فردی و ارتباطی به زنان و دانش آموزان افزود: آموزش این مهارت ها به قدری مهم می باشد که کلاس هایی در چارچوب مدرسه گفتگو در آموزش و پرورش برای دانش آموزان بوجود آمده است، همینطور ما در معاونت زنان با ایجاد پادکست های مهارت های بین نسلی ارتباطی تحت عنوان رادیو نسل در کاهش خشونت ها و افزایش سلامت روان بانوان گام برداشته ایم.


اهمیت آموزش بلوغ به دانش آموزان
وی درباره بهداشت بلوغ و اهمیت آموزش آن به دانش آموزان اظهار داشت: به تازگی با وزیر آموزش و پرورش در اینباره گفتگو کردیم، همینطور در قانون پشتیبانی از اطفال و نوجوانان که بالاخره در مجلس دهم تصویب و ابلاغ گردید هم به مباحث سلامت باروری و بهداشت بلوغ اشاره شده است که در کاهش خشونت ها و سوءاستفاده ها می تواند موثر باشد.


همچنان پیگیر لایحه ممنوعیت ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال هستیم

ابتکار با اشاره به مبحث کودک همسری بعنوان مصداقی از خشونت ضد دختران افزود: با وجود اینکه آمار کودک همسری در ایران خیلی بالا نیست اما تعداد کم آن هم باعث به خطر انداختن بهداشت کودک می شود و تبعات جسمی و روانی برای کودک به همراه خواهد داشت.
به قول معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری، این معاونت در جهت پیشگیری از کودک همسری لایحه ممنوعیت ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال را به دولت عرضه و در حال پیگیری آن است. همینطور مولفه دیگر این مورد به مباحث فرهنگی معطوف می شود که این معاونت در این راستا تلاش به آگاه سازی مردم با همکاری بهزیستی و اورژانس اجتماعی داشته است.

عملکرد خوب اورژانس اجتماعی برای ممانعت از خشونت ضد کودکان

لزوم معرفی شبکه های مداخله در آسیبهای اجتماعی به مردم

وی افزود: ایران یکی از قوی ترین شبکه های اورژانس اجتماعی را داراست. خط ۱۲۳ در موارد خشونت کودک در داخل خانه، موارد خارج از خانه و به صورت اجتماعی بسیار عملکرد خوبی را داشته است. بهزیستی در این خشونت ها ورود یافته و در مواردی هم دادستانی مانع این خشونت ها شده است.
ابتکار اورژانس اجتماعی را کارآمدترین شبکه در جهت مداخلات صدمه های اجتماعی دانست و اضافه کرد: سال جاری با همکاری وزارت ارتباطات دو اتفاق خوب رخ داد و آن پیامک معرفی سامانه ۱۲۳ اورژانس اجتماعی و سامانه ۱۸۲۴ صدای مشاور به مردم و آگاه سازی مردم از فعالیت چنین سامانه هایی بود. این خدمات همچون خدمات پیشرفته ای است که کشورهای پیشرفته به آن می بالند و الان ایران هم باید در جهت توسعه و تقویت آن عمل کند.
وی افزود: معاونت در جهت توان افزایی کارشناسان اورژانس اجتماعی اقداماتی نظیر برگزاری نشست های تخصصی و مراسمات قدردانی از این کارشناسان انجام داده است، همینطور سال جاری مراسم قدردانی از کارشناسان ظرف هفته های آتی با همکاری سازمان بهزیستی برگزار می شود.


لایحه «تشدید مجازات پدر در صورت قتل فرزند» در دفتر رئیس قوه قضائیه

ابتکار همینطور به لایحه تشدید مجازات پدر در صورت قتل فرزند هم اشاره نمود و اظهار داشت: بعد از قتل "رومینا" روند رسیدگی به این لایحه سرعت یافت و از کمیسیون لوایح به قوه قضائیه منتقل شد و الان در دفتر رئیس قوه قضائیه است تا در نهایت در دستور کار کمیسیون قرار گیرد.


مخاطرات فضای سایبری برای زنان و احتمال سو استفاده از آنها

به قول وی یکی از موضوعات مهم درباره کاهش خشونت ضد زنان آموزش استفاده صحیح از اینترنت است چونکه فضای سایبری دارای مخاطراتی است و یکی از این مخاطرات سوءاستفاده هایی است که شبکه های خرید و فروش انسان با مورد هدف قرار دادن زنان انجام می دهند که لازمه مقابله با آن اگاهی بخشی به زنان و خانواده ها است. همینطور این معاونت در این راستا همکاری هایی را با وزارت ارتباطات داشته است و نشستی هم در هفته گذشته در جهت همین مبحث با کشور اندونزی برگزار کرده است.


معاونت زنان مسئولیت مستقیمی در زمینه افزایش جمعیت ندارد

ابتکار در پاسخ به پرسشی در مورد اقدامات معاونت زنان درباره ناباروری زنان اظهار داشت: نقش معاونت زنان در چنین موضوعاتی همکاری با سایر نهادها است، در همین راستا بازدیدهایی را از مراکز ناباروری وزارت بهداشت داشته ام و از نزدیک شاهد این بوده ام که این مراکز از نظر سطح خدمات پزشکی تراز جهانی دارند و موفق عملکرده اند و امیدوارم این تلاش ها استمرار یابد.
معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با اشاره به اینکه این معاونت مسئولیت مستقیمی در زمینه مسائل مربوط به افزایش جمعیت ندارد، اظهار نمود: این معاونت همکاری هایی را با دستگاه های دیگر در مورد آموزش پیش از ازدواج، تشویق به اصلاح سبک زندگی و توجه به فرزندآوری داشته است. همینطور مهم ترین گام در این راستا ایجاد سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده در استان ها بوده است که شامل محور تحکیم خانواده و زیرمحور فرزندآوری است.
وی درباره تأثیر سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده در دوران انتشار کرونا اظهار داشت: با وجود اینکه این سند قبل از پاندمی کرونا تدوین شده است اما به جهت نگاه جامع آن به وضعیت زنان و اطلاعات مورد استفاده آن از اطلاعات اطلس استان ها، نقش بسیار خوبی ایفا کرده است.


ایجاد سامانه رصد و پایش شاخصهای عدالت جنسیتی
ابتکار با اشاره به افتتاح سامانه رصد و پایش شاخصهای عدالت جنسیتی و فعالیت این سامانه افزود: ایجاد سامانه رصد و پایش شاخصهای عدالت جنسیتی را می توان مهم ترین دستاورد معاونت زنان دانست چونکه از راه این سامانه می توان اقدامات دستگاه های مختلف در مورد عدالت جنسیتی را مورد ارزیابی قرار داد. این معاونت پارسال شاخصهای خانواده را برای اولین بار تصویب کرد و در حال کار بر روی شناسنامه شاخص ها با همکاری مرکز آمار هستیم تا بتوانیم کارها را با برنامه و هدفمند پیش ببریم.


موافقت وزیر کشور با درج نام مادر به روی کارت ملی

این طرح هزینه مضاعفی ایجاد نخواهد کرد

ابتکار در پاسخ به پرسشی درباره درج نام مادران در کارت ملی اظهار داشت: این پیشنهاد در وزادت کشور در حال بررسی است. وزیر کشور موافق اجرای آن هستند و الان منتظریم سازمان ثبت نظر خویش را اعلام نماید. این طرح نیازمند اصلاح آئین نامه است تا بتواند تا ماه آینده اجرا شود.
به گفته ی معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری ثبت نام مادر در کارت ملی هیچ هزینه مضاعفی نخواهد داشت بلکه بعد از ابلاغ آن، تنها در کارت ملی کودکانی که به دنیا می آیند و کسانی که مبادرت به تعویض کارت ملی و دریافت مجدد آن می کنند، اعمال خواهد شد.


تقاضای معاونت زنان جهت استفاده از دستبند الکترونیک برای مادران زندانی

وی با اشاره به پویش ارمغان برای آزاد سازی زنان زندانی اظهار داشت: قبل از انتشار کرونا از حدود ۱۵ زندان بازدید داشته ام، معاونت مکاتباتی را به جهت اجرای طرح استفاده از دستبند الکترونیک برای مادران زندانی داشته است تا مادرانی که حکم آنها اجازه می دهد از این طرح استفاده کنند. همینطور دستور رئیس قوه قضائیه برای آزادسازی زنان زندانی و آزاد سازی حدود ۶۰ هزار زن در شرایط کرونا دستور خوبی بود.آمار استعمال دخانیات توسط زنان ایرانی بدتر از آمارهای جهانی نیست

ابتکار در پاسخ به پرسشی درباره آمار استفاده زنان ایرانی از دخانیات، با اشاره به اینکه نرخ اعتیاد و دخانیات زنان ایرانی نسبت به آمار جهانی وضعیت بدتری ندارد، اظهار نمود: مساله فرهنگ و آموزش اصلی ترین مسائل در این موارد هستند، آثار دخانیات بر علم پزشکی پوشیده نیست که حتی اگر افراد در محیطی که مواد مخدر استعمال می شود حضور داشته باشند بی نصیب از آثار مخرب آن نیستند. در این حوزه سال قبل تفاهم نامه ای را با ستاد مبارزه با مواد مخدر امضا کردیم که بزودی موافقت نامه آنرا اعمال می نماییم.


تلاش برای اعطای امتیاز به پرستاران

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری درباره اعطای امتیازاتی به پرستاران بعنوان خادمین سلامت اظهار داشت: در این راستا دولت تلاشهای زیادی را انجام داده است اما شرایط تحریم های ظالمانه وضعیت اقتصادی را برای کشور بوجود آورده است که در کنار جنگ با کرونا درگیر جنگ اقتصادی هستیم، درخواست ها در این حوزه به وزارت بهداشت منعکس شده است و بطور قطع رسیدگی خواهد شد و در کوشش برای جبران کمبودها هستیم.


رونمایی از ارکستر سمفونی شهرزاد به پاس قدردانی از زنان عرصه خدمات سلامت

او همینطور اضافه کرد: امروز از "سمفونی شهرزاد" بعنوان یک ارکستر تمام زن برای خانم ها و به پاس قدردانی از خدمات کادر درمان و خانم های عرصه خدمت سلامت، بعنوان تلاش کوچکی رونمایی می شود.


ارتقای شاخصهای عدالت جنسیتی طی ۴۰ سال اخیر

ابتکار با اشاره به اینکه سال جاری سومین سال است که با همکاری وزارت بهداشت هفته ملی سلامت زنان ایرانی برگزار می گردد و این فرصت خوبی برای ارتقا سطح آگاهی سلامت بانوان ایرانی است، افزود: دومین محور شاخصهای عدالت جنسیتی مصوب در ستاد ملی زن و خانواده به بحث سلامت معطوف می شود. همینطور حالا در کشور شاهد ارتقای شاخصهای سلامت زنان طی ۴۰ سال گذشته هستیم و این نمایانگر سرمایه گذاری خوب در زیر ساخت های بهداشتی بخصوص بهداشت باروری است که نیازمند توجه ویژه است.
به نقل از معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری ثبت نخستین دور نتایج اقدامات شاخصهای عدالت جنسیتی در سامانه رصد و پایش وضعیت زنان تا آذر سالجاری برای نخستین بار انجام می شود. همینطور سند ارتقا زنان و خانواده در ۳۱ استان تصویب گردید که یکی از محورهای این سند محور سلامت است.
وی با تاکید بر نقش کلیدی زنان در جهت سلامت خانواده اضافه کرد: طرح هرخانه یک پایگاه سلامت که توسط وزارت بهداشت در سطح ملی و در بعضی استان ها به صورت پایلوت اجرا شد طرح موفقی بود که می تواند به ترویج سلامت خانواده و جامعه کمک نماید.
ابتکار اعتقاد دارد که معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری همکاری دستگاه های مختلف در جهت سلامت روان و اصلاح مهارت های ارتباطی خانواده را از دو سال قبل با طرح ملی گفت وگوی خانواده شروع کرده است که یکی از محورهای آن گفت وگوی بین نسلی است که معاونت با همکاری وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و تشکیلات دانشگاهی توانسته است این طرح را در جهت کاهش تنش، کاهش خشونت رفتاری و کلامی و... در خانواده پیش ببرد.

وی ادامه داد: همینطور توجه به سلامت روان در دوران انتشار کرونا بسیار اهمیت دارد، ازاین رو دولت با بازگشایی باردیگر مدارس و دانشگاه ها ولو به شکل مجازی توانست مقداری از بار روانی خانواده ها و کودکان را کم کند.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در پایان با تشکر از فعالیت کادر سلامت در این ایام اظهار نمود: مهم ترین روش برای پیشگیری از شیوع بیماری، استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری است و لازمه آن افزایش سطح آگاهی همگان است.1399/07/28
16:46:03
5.0 / 5
1779
تگهای خبر: ابلاغ , تصویب , حكم , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵