امیری خبر داد

شكایت دولت از برخی نمایندگان مجلس

شكایت دولت از برخی نمایندگان مجلس

به گزارش پارلمان ایران دات كام معاون پارلمانی رئیس جمهور اظهار داشت: معاونت حقوقی ریاست جمهوری از چند نماینده مجلس شكایت كرده است.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، حسینعلی امیری در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در پاسخ به این پرسش که آیا دولت از برخی نمایندگان بخاطر توهین به رئیس جمهور شکایت کرده است اظهار نمود: نمایندگان می توانند در امور کشور اظهار نظر کنند، ولی در هیچ جای قانون اهانت، نشر اکاذیب، افترا و نسبت ناروا قابل قبول نیست. موارد معدودی وجود داشته است که نطق یا اظهار نظری شامل همین مواردی که اشاره کردم بوده است که توسط معاونت حقوقی رئیس جمهور در دستگاه قضایی پیگیری می شود.
وی افزود: در صحن مجلس گاهی می بینیم نماینده ای اظهاراتی می کند که دقیق نیست و بر مبنای قانون آیین نامه داخلی مجلس ما به هیات رئیسه اعلام می نماییم که نماینده در نخستین فرصت اظهارات خویش را جبران و اصلاح کند. مواردی هم بوده که خانم جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور شکایاتی را از برخی نمایندگان مطرح کرده اند.
امیری در ادامه درباره رسیدگی به لوایح تقدیمی دولت در مجلس تصریح کرد: دولت بیشتر از 67 لایحه به مجلس تقدیم کرده است و از ریاست و هیات رئیسه مجلس خواسته تا به این لوایح رسیدگی کنند. البته یکی از لوایح دو فوریتی درباره بورس بود که مورد رسیدگی مجلس قرار گرفت.
وی ضمن اشاره به اینکه دولت با خلأ های قانونی به علت کار اجرایی زودتر مواجه می شود خاطرنشان کرد: در حقوق بحث برتری لایحه بر طرح مورد قبول است و به تجربه ثابت شده است قوانینی که منشأ آنها لایحه است، ایرادات کمتری در اجرا دارند. البته نمایندگان هم حق دارند طرح تهیه کنند، اما این طرح ها چون در زمان کوتاهی تهیه می شود برخی موارد در آن مغفول می ماند. در مجالس مختلف هم این گونه بوده است که تعداد طرح هایی که به قانون تبدیل می شود نسبت به لایحه کمتر است.
معاون پارلمانی رئیس جمهور همینطور اظهار داشت: طرح هایی که نمایندگان تهیه کرده اند را دولت با همان محتوا اما با کار کارشناسی دقیق تری تهیه کرده است. دولت در طراحی لایحه بار مالی را هم در نظر می گیرد اما در تهیه طرح چون بار مالی دیده نمی گردد، در شورای نگهبان با مشکل مواجه می شود.
او در آخر در پاسخ به این پرسش که آیا از محل درآمد یارانه ها مبلغی به نهاد ریاست جمهوری تعلق می گیرد خاطرنشان کرد: نهاد ریاست جمهوری ردیف مشخصی در بودجه دارد و هزینه هایش هم بر مبنای همان احکام بودجه ای است. تخصیص بودجه هم مانند سایر نهادها انجام می شود. اگر نماینده ای که این مورد را مطرح کرده مدارکی در دست دارد به من عرضه کند تا به آن رسیدگی کنم.
منبع:

1399/08/21
14:01:11
5.0 / 5
1669
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱