نماینده مجلس در شورای عالی انتقال پایتخت:

جانمایی پایتخت جدید انجام نشده است

جانمایی پایتخت جدید انجام نشده است

به گزارش پارلمان ایران دات كام اصفهان نماینده مجلس در شورای عالی انتقال پایتخت اظهار داشت: باید مانند تجربه تمام كشورهای دنیا پایتخت های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، علمی و نظامی خودرا در چهار یا پنج نقطه كشور مستقر نماییم تا در صورت بروز مشكلات، دارایی های كشور نابود نشود.ابوالفضل ابوترابی در گفت و گو با ایسنا، درباب طرح انتقال پایتخت از تهران به یک شهر دیگر، اظهار کرد: هنوز جانمایی پایتخت جدید انجام نشده و منتظر هستیم تا شیوع ویروس کرونا فروکش کند و پیشنهادهای داده شده را اداره شهرسازی به شورای عالی انتقال پایتخت که ریاست آن بر عهده معاون اول رئیس جمهور است، بیاورد. شیوع ویروس کرونا و جابجایی ها در وزارت راه و شهرسازی به این قانون ضربه زد، تا حالا چهار جلسه در این خصوص تشکیل شده و الان مقرر است کلیات و مطالعه آن تمام شود.

وی اضافه کرد: چند سال پیش طرح انتقال پایتخت به شهری دیگر تبدیل به قانون شد و توانستیم با کمک مطالعات دفتر تحول ریاست جمهوری این قانون را به پیش ببریم و مشخص شد که اجرای این قانون هیچ بودجه ای نیاز ندارد؛ چونکه با ساختمان هایی که در تهران خالی می شود و فروش این ساختمان ها بودجه مورد نیاز انتقال پایتخت تامین می شود.

این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس اظهار داشت: اجرای قانون انتقال پایتخت از تهران یک پدافند غیرعامل بزرگ است و ساختار کشورمان به شکلی است که بیش از اندازه تمرکزگرا هستیم بطوریکه همه امکانات و ظرفیت های مملکت در تهران جمع شده است و اگر هر اتفاقی به صورت نافرمانی های مدنی، بلاهای طبیعی یا مشکلات هسته ای رخ دهد، تمام دارایی های ایران نابود می شود؛ چونکه تهران مساوی شده است با ایران.

ابوترابی اشاره کرد: در این صورت اگر تهران گرفتار مشکل و بحران شود، کل ایران گرفتار مشکل جدی می شود. پس باید مانند تجربه تمام کشورهای دنیا پایتخت های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، علمی و نظامی خودرا در چهار یا پنج نقطه کشور مستقر و پخش نماییم تا در صورت بروز مشکلات ذکر شده، دارایی های کشور نابود نشود و پدافند غیرعامل واقعی به همین معنا است.

وی افزود: در صورت انتقالِ این پایتخت های مجزا از تهران به شهرهای دیگر، تهران پایتخت اقتصادی باقی می ماند، چونکه اقتصاد تابع دستورهای دولتی نیست، اما سیاست تابع دستورات دولتی است. بدین سبب تهران پایتخت اقتصادی می ماند و پایتخت های نظامی، فرهنگی و سیاسی در شهرهای دیگر پخش می شود.

منبع:

1399/08/28
13:40:22
5.0 / 5
1421
تگهای خبر: دولت , طرح , فروش , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲