میرزاده خبر داد

تهیه طرحی برای تدریس ادبیات محلی در مدارس

تهیه طرحی برای تدریس ادبیات محلی در مدارس

به گزارش پارلمان ایران دات كام سخنگوی كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از تهیه طرحی برای اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی در خصوص تدریس ادبیات محلی در مدارس اطلاع داد و اظهار داشت كه این طرح ضرب الاجلی را برای دولت جهت اجرای این اصل قانونی تعیین كرده است.


میرحمایت میرزاده در گفتگو با ایسنا، در توضیح این طرح اظهار نمود: طبق اصل ۱۵ قانون اساسی صحبت كردن به زبان مادری در مدارس و دانشگاه ها آزاد است و زبان رسمی كتب درسی و نوشتاری، زبان فارسی است. همینطور تدریس ادبیات زبان های محلی در مدارس می تواند صورت گیرد. حالا با گذشت بیشتر از ۴۰ سال از پیروزی انقلاب هنوز این اصل اجرایی نشده و كار اساسی برای زبان محلی اقوام صورت نگرفته است.
وی ادامه داد: بر این اساس طرحی تهیه شده كه طبق آن ضرب الاجلی برای دولت جهت عملیاتی و اجرایی كردن این طرح در استان های مختلف با اقوام گوناگون در نظر گرفته شده است. ضرب الاجل بدان معناست كه دولت باید مثلا ظرف ۶ ماه آئین نامه و شیوه نامه اجرایی این اصل را تدوین كند تا معلوم شود تدریس ادبیات محلی در استان های مختلف به چه صورت انجام گیرد.
میرزاده افزود: مثلا در بعضی از استان ها چند قوم وجود دارد، مشخص نیست كه باید برای این استان ها كدام ادبیات محلی و به چه زبانی تدریس گردد. اگر ملاك اكثریت قوم در استان باشد سوال این است كه وضعیت دانش آموزان از اقوام دیگر چه می شود؟ ابهامات بعدی این است كه مقرر است تدریس ادبیات محلی جایگزین درس دیگری در مدارس شده یا اینكه ساعت اضافی برای تدریس آن در نظر گرفته شود؟ اینكه در كدام دوره تحصیلی یعنی ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان تدریس صورت گرفته و یا اینكه معلمی برای آن وجود دارد كه در غیر این صورت باید معلم برای تدریس ادبیات محلی تربیت شود.
به قول وی این ابهامات سبب اجرایی نشدن این اصل قانون پس از ۴۰ سال شده است. بنابراین ما در این طرح از دولت خواسته ایم كه شیوه نامه اجرای آنرا تهیه نماید.
سخنگوی كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در انتها اظهار داشت كه بررسی های اولیه در كمیسیون آموزش بر روی این طرح صورت گرفته كه با عنایت به ابهامات آن مقرر است كمیته ای با مسئولیت بنده ظرف سه هفته آینده نقطه نظرات كارشناسی و گزارش تكمیلی را تهیه و به كمیسیون آموزش عرضه كند.1398/07/20
14:20:44
5.0 / 5
4608
تگهای خبر: دولت , طرح , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام