در نشست روسای مجامع نمایندگان استانی

قالیباف: وظیفه مجلس است كه دولت را وادار به كار كند

قالیباف: وظیفه مجلس است كه دولت را وادار به كار كند

به گزارش پارلمان ایران دات کام رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه وظیفه مجلس است که دولت را وادار به کار کند، اظهار داشت: در مباحثی مانند سبد کالا، طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و موضوعاتی درباب بازنشستگان و همین طور بیمه کردن دو ساله نزدیک به 2 میلیون خانواری که در روستاها بیمه نداشتند، همچون طرح هایی بود که مجلس، دولت را وادار به کار کرده است.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، نشست روسای مجامع نمایندگان استانی با هدف بررسی مشکلات استانها و بررسی بودجه سال ۱۴۰۰ اجرا شد. در این جلسه روسای مجامع نمایندگان استانی به بیان مشکلات و مسائل حوزه های انتخابیه خود و اشکالات بودجه سال آینده پرداختند.
روسای مجامع نمایندگان استانی در این نشست با اشاره به اشکالات بودجه سال آینده بر این اعتقاد بودند که بودجه به صورت عادلانه تقسیم نشده و در آن اولویت بندی صورت نگرفته است، در صورتیکه مشکلات در استانها خصوصاً مناطق محروم، مردم را بسیار گلایه مند کرده است.
در این جلسه همین طور نظر روسای مجامع استانی بر این بود که باتوجه به منابع و درآمدهای دیده شده در بودجه سال ۱۴۰۰ تقاضا خواهد شد که نمایندگان با کلیات این لایحه مخالفت کنند، چونکه درآمدها و هزینه ها با یکدیگر همخوانی ندارد و موجب کسری شدید بودجه برای سال آینده و فشار اقتصادی بر مردم خواهد شد.
در ادامه رئیس مجلس شورای اسلامی درباب مشکلات مطرح شده توسط روسای مجامع نمایندگان استانی اظهار داشت: مباحثی که ما دنبال می نماییم، بحث گروه های کاری با همت نمایندگان در حوزه های انتخابیه است که باید محوریت این گروه های کاری با مجمع نمایندگان استان باشد و حتما این گروه های کاری در حوزه انتخابیه و مجمع باید یک عقبه مکانی نیز داشته باشد، چونکه می توان با این کار نهاد مجلس را میان مردم برده و با بهره گیری از ظرفیت آن مشکلات مردم را رفع کرد.
محمدباقر قالیباف اشاره کرد: ما یک گروه کار نیز در سطح ملی می خواهیم که اقدامات مفصلی درباب آن انجام شده است و جزئیات آن در اختیار مجامع نمایندگان استانها قرار خواهد داد تا این گروه ها در صحن علنی مجلس به صورت موضوعی، مسائل را دنبال کنند و به صورت مستقیم مسیر آن طی شود.
وی درباب بحث آمایش سرزمینی اضافه کرد: سازمان برنامه و بودجه آمایش را انجام داده است، در صورتیکه اشکالاتی در آن وجود دارد، اما همین آمایش هم متاسفانه هیچ خروجی نداشته است.
وی اشاره کرد: نمایندگان باید تصمیمات خودرا در مجلس انقلابی به صورت ملی و محلی توأمان اتخاذ کنند تا بتوانیم به نحو احسن از تمامی ظرفیت ها استفاده نمائیم.
رئیس قوه مقننه افزود: ما هنگام ورود به مجلس به ملت قول دادیم که تلاش خواهیم کرد تا دولت را وادار به کار نماییم و این وظیفه مجلس است. ۲ ماه اول به سازماندهی مجلس پرداختیم و از شهریورماه سال جاری توانستیم دولت را به فراخور موضوعات مختلف وادار به کار نماییم.
وی افزود: در مباحثی مانند تامین کالاهای اساسی و حمایت معیشتی، طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و موضوعاتی درباب بازنشستگان و همین طور بیمه کردن دو ساله نزدیک به ۲ میلیون خانواری که در روستاها بیمه نداشتند، همچون طرح هایی بود که مجلس، دولت را وادار به کار است.
قالیباف همین طور با اشاره به اینکه درباب لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ با روسای کمیسیون های تخصصی مجلس گفت و گوهای مفصلی انجام شده است، اظهار نمود: باید گفت این لایحه دارای اشکالات فراوان و اساسی است. همچون این که لایحه خلاف برنامه پنج ساله و سیاست های کلان است، وابستگی به نفت، هزینه های بالا، پایین بودن میزان تحقق درآمدها و تعهدات بسیار بالا هم از دیگر اشکالات این لایحه است. البته این بودجه با تمامی اشکالات، فرصت های بزرگی را نیز دارد که البته با تغییر رویکردها می توان اتفاقات خوبی را رقم زد.
وی اشاره کرد: بدین سبب باید حداقل ۲ ماه به صورت مداوم و شبانه روزی کار کرد تا اصلاحات لازم صورت گیرد.
منبع:

1399/09/28
12:44:04
5.0 / 5
1359
تگهای خبر: دولت , طرح , قوه مقننه , لایحه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام