روایت زاكانی از فرار ۲ هزار میلیاردی سرمایه گذاری از قم به تهران و خارج از كشور

روایت زاكانی از فرار ۲ هزار میلیاردی سرمایه گذاری از قم به تهران و خارج از كشور

قم رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: هم اکنون بیش از 2 هزار میلیارد تومان فرار سرمایه گذاری از استان قم به تهران و خارج از کشور داریم.


علیرضا زاکانی در نشست صمیمی وزیر صنعت معدن و تجارت با فعالان اقتصادی استان که در استانداری برگزار شد، اظهارکرد: قم دارای مزیت های نسبی اقتصادیست و در صنعت و معدن و تجارت نیز سازگاری های زیادی دارد و این سازگاری را باتوجه به شرایط قم در کنار سایر مزیت ها باید در نظر گرفت.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: باتوجه به ارتباطی که با تولیدکنندگان داریم متوجه شده ایم هر چند بخش دولتی زحماتی متحمل می شود، اما بخش خصوصی که باید بتواند تحول آفرین باشد نتوانسته ظرفیت های خودرا ظهور و بروز دهد.
وی بیان کرد: در جلسه ای که با انجمن سرمایه گذاران داشتیم اخبار تلخی شنیده می شد، در این شرایط کرونائی و هم اکنون بر اساس گزارش انجمن سرمایه گذاری، بیش از ۲ هزار میلیارد تومان فرار سرمایه گذاری از قم به تهران و خارج از کشور داریم.
زاکانی عنوان کرد: قم استان فقیری نیست و بانکهای قم و شرایط فعلی این را نشان می دهد، هر چند ۲۱ درصد بانک دولتی و ۴۵ درصد بانک خصوصی سرمایه ها را از قم خارج کرده اند، درحالی که قم ظرفیت زیادی در شهرک های صنعتی و مجموعه های اقتصادی و کشاورزی دارد پس یکی از موضوعات مهم ایجاد تسهیلات برای سرمایه گذاری بواسطه این مزیت هاست تا بتوانند به فعالیت اقتصادی بپردازند.
وی اشاره کرد: موضع دیگر این است که از خود قم افرادی هستند در خارج از کشور زندگی می کنند و می توانند زمینه تجارت را فراهم آورند و این سرمایه گذاران در اروپا و چین و آسیای میانه اظهار آمادگی می کردند و می توانند ظرفیت صادراتی را تقویت نمایند.
رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: کارآفرین و کارگر هر دو اجر و پاداش دارند، در بخش تجاری نیز باید مبتنی بر ظرفیت مردمی فرصت هایی را فراهم نمود.
وی ادامه داد: استان قم مزیت های نسبی فاخری دارد و در قم زمانی ۴۰ هزار نفر در صنعت فرش فعال بودند و در سال ۷۱ مبلغ ۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار فرش صادر کردیم درحالی که در ۶ ماه اول سال جاری فقط ۱۵ میلیون دلار فرش از کشور صادرشده است.
زاکانی گفت: اگر در کشور ماموریت های خاصی برای مزیت های نسبی در نظر بگیریم، می توانیم استانی الگو را در کشور ایجاد نماییم و ۸۰ درصد از شرایط مهیا شده است، کافیست در واگذاری ها به بخش خصوصی در خلق ثروت تلاش بیشتری صورت بگیرد.1399/11/03
22:36:48
0.0 / 5
1049
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام