8 ماه سكونشینی پرحاشیه قالیباف در پارلمان یازدهم

8 ماه سكونشینی پرحاشیه قالیباف در پارلمان یازدهم

نزدیک به ۲۶۵ روز است که محمدباقر قالیباف بر کرسی ریاست مجلس تکیه زده؛ هرچند هنوز چشمش به دنبال اسم و رسم ریاست جمهوری است اما کارنامه هشت ماهه حضورش در راس قوه مقننه خالی از حاشیه نیست.فائزه عباسی: « ۸۴، ۹۲، ۹۶ »؛ رویای ریاست جمهوری دست از سر فرمانده بر نمی داشت و بدتر از آن کابوس شکست بود که روزگارش را تیره و تار کرده بود؛ بالاخره با تغییر زاویه آن هم در صحنه ای خالی از رقیب و ناامیدی جمعیتی از رای دادن، نشستن بر روی یکی از صندلی های سران قوا، در کارنامه اش نشست؛ حالا محمدباقر قالیباف نزدیک به ۲۶۵ روز است که رئیس مجلس یازدهم شده است.
هرچند قالیباف نتوانست به نقطه اوج پرواز خود برسد اما روزهای حضور در مجلس و رئیس قوه مقننه شدن را هم شیرین تر تصور می کرد؛ خیال پردازی هایی که با حقیقت جفت و جور نبود و حواشی آنقدر به پای سرهنگ اصولگرا پیچید که امروز بدش نمی آید این پیشکش جناح راست را که در نتیجه کنار کشیدن به نفع ابراهیم رئیسی تقدیمش شد، پس بدهد و از آنجائیکه چشم به صندلی ریاست جمهوری دارد اقبالش را در انتخابات قریب الوقوع ۱۴۰۰ هم امتحان کند.
با این وجود مروری بر کارنامه هشت ماهه رئیس مجلس و احیانا کاندیدای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری شاید خالی از لطف نباشد. انتصابات یا شرکت سهامی
«هیچ وابستگی حزبی ندارم اما حمایت هر حزب قانونی را می پذیرم ولی به واسطه ی این حمایت حتما سهمی به آن حزب نمی دهم، چون نمی خواهم دولتم شرکت سهامی باشد.» این جمله ای بود که قالیباف آنرا وقتی سال ۸۴ در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کاندیداتوری کرد به زبان آورد؛ هرچند هیچ وقت مجال پیدا نکرد تا ثابت کند آیا دولتش، شرکت سهامی خواهد بود یا خیر اما وقتی پایه های لرزان کرسی ریاست مجلس را به نام خود ثبت نمود تقسیم غنایم و توزیع سهم ها هم آغاز شد.
علیرضا زاکانی نماینده قم و از موسسین حزب «جمعیت رهپویان» است او نخستین نفری بود که توانست پس از انصرافش از کاندیداتوری برای ریاست سهمش را از قالیباف دریافت کند. زاکانی اول مرداد ماه ۹۹ با حکم محمدباقر قالیباف به ریاست مرکز پژوهش های مجلس انتخاب شد.
نوبتی هم که با شد نوبت « مهرداد بذرپاش» بود. هرچند برای مجلس یازدهمی ها مصداق جوانگرایی محسوب می شد اما حرف و حدیث های این انتصاب آنقدر زیاد بود که شعار جوانگرایی حدودا وجهی بیشتر از یک بهانه پیدا نکرد و بالاخره بذرپاش هم در جریان این توزیع سهم، در نتیجه رای جبهه پایداری به قالیباف راهی ساختمان دیوان محاسبات شد و بر کرسی ریاست آن تکیه زد.
«وحید یامین پور» که خاطره مناظره های جانبدارانه صدا و سیما را تداعی می کند و اظهارات تند و تیزش در فضای مجازی در ذهن بسیاری باقی ماند ۱۱ بهمن ماه بعنوان مشاور قالیباف و دبیر کارگروه تحول فرهنگی انتخاب شد. یامین پور در جریان انتخابات ۹۸ اسمش درمیان کاندیداهای مجلس بود اما نام او تنها در فهرست جبهه پایداری باقی ماند و از فهرست اصولگرایان حذف شد موضوعی که عصبانیت او را به دنبال داشت و مسبب این ماجرا را قالیباف می دانست اما یک دفعه تصمیم گرفت سکوت کند و انتقادهایش را کنار بگذارد. طراح کافی شاپ زنانه مشاور آقای رئیس
انتصابات پر بحث قالیباف پس از شروع ریاستش در مجلس یازدهم به بذرپاش و یامین پور و زاکانی ختم نشد و ناگهان در نیمه بهمن ماه خبر انتصاب جدید آقای رئیس همه را میخ کوب کرد. قالیباف که در دوران شهرداری مدافع طرح تفکیک جنسیتی کارمندان شهرداری بود حالا در سمت ریاست قوه مقننه حکم «مدیرکل امور بانوان مجلس شورای اسلامی» را به نام الهه عطایی می زند.
الهه عطایی ایده پرداز راه اندازی طرحی به نام «شهردخت» در مناطق تهران بود که به قول خودش "هدف از طریق اندازی آن فراهم سازی شرایطی مطلوب برای دختران برای گذران و غنی سازی اوقات فراغتشان بود."
این طرح با انتقاد فراوان برخی فعالان زنان مواجه گردید تا جاییکه فاطمه ذوالقدر، نماینده وقت مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در همین رابطه اظهار داشت: "این طرح اگر بخواهد فعالیتهای روزمره زنان را جدا کند و مثل کافی شاپ و سینما بانوان رایج شود خوب نیست."
البته نکته جالب تر اینجاست که الهه عطایی از اعضای موسسه «رهنمای سعادت خانواده» است موسسه ای که «زهرا سادات مشیر استخار» همسر محمدباقر قالیباف بعنوان رئیس هیئت مدیره آن معرفی شده است. سماجت یک رقیب
حواشی پیرامون محمدباقر قالیباف کم نیست؛ همین که یکی را از سر می گذراند به طرفةالعینی حاشیه ای دیگر پیش رویش سبز می شود. مانند وقتی که مصطفی میرسلیم، نماینده مردم تهران و رقیب سابق قالیباف در انتخابات سال ۹۶، دست به افشاگری زد و ماجرای رشوه ۶۵ میلیاردی در ماجرای تحقیق و تفحص مجلس دهم از شهرداری تهران را در توئیترش بیان نمود. میرسلیم در مصاحبه ای در این رابطه اظهار داشت: «در زمان حضور آقای قالیباف در شهرداری اشتباهات مهمی رخ داده و برخی هم در همین راستا دستگیر شده اند.» او افزود: « رشوه در اشکال گوناگون و فساد همچون موریانه ستون های نظام را پوک خواهد نمود و خدای ناکرده اگر عمومیت یابد، نه از اصولگرایی و نه از اصلاح طلبی حقیقی اثری باقی نخواهد ماند.» میرسلیم در نهایت اظهار داشت: «اگر قراربود ساکت بمانم همان بهتر که نماینده نمی شدم»
البته ماجرای ادعای میرسلیم درباره قالیباف تنها به یک اظهار نظر ختم نشد و سخنگوی قوه قضائیه ۲۱ مرداد ماه اعلام نمود میرسلیم گزارشی درباره ادعایی که در مورد رشوه دادن ۶۵ میلیارد تومانی توسط شهردار اسبق تهران مطرح کرده بود، به قوه قضاییه تقدیم کرده است. ویترین سفرهای استانی و ملاقات با بیماران کرونایی
«بسیار سفر باید تا پخته شود خامی» هرچند این مصرع شعر سعدی ضد رحمه کاربرد زیادی دارد اما این مصرع وقتی به اوضاع و احوال سفرهای استانی محمدباقر قالیباف آن هم در ردای ریاست مجلس و اوج جولان کرونا می رسد دیگر نمی تواند مصداق رفع خامی پیدا کند.
هرچند سفرهای استانی آن هم در سطح رئیس مجلس چیز عجیب و غریبی نیست، کما اینکه علی لاریجانی هم در دوران ریاستش بر قوه مقننه بارها از این سفرها رفته بود و روسای قبل تر از لاریجانی هم در کارنامه خود سفر استانی داشته اند اما این مورد وقتی در چند قدمی انتخابات ریاست جمهوری آن هم درمورد فردی که رویایش برای رسیدن به خیابان پاستور قابل کتمان نیست، اتفاق می افتد جز قرار گرفتن در معادلات انتخاباتی معنی و مفهوم دیگری برایش باقی نمی ماند.
شک و شبهه ها درباره تن دادن قالیباف به ریسک سفرهای استانی در شرایط کرونا وقتی بیشتر شد که او پس از گذشت هشت ماه از ریاستش هنوز حاضر نشده است خویش را در معرض سوال خبرنگاران و رسانه ها قرار دهد اما با وجود اخطار ستاد ملی کرونا پا در سفرهایی می گذارد که اساسا ماهیت اجرایی دارد تا تقنینی؛

واکنش ها به این سفرهای پر بحث قالیباف هم کم نبود؛ مثلا حسام الدین آشنا مشاور حسن روحانی درباره سفرهای استانی قالیباف در توئیترش نوشت: « سفرها را چند ماه زود شروع نکرده اید! این سفرها برای دیدن است یا دیده شدن؟ این سفرها نظارتی است، زیارتی است، نمایشی است یا انتخاباتی؟»
رفتارهای قالیباف که بی شباهت با تبلیغات انتخاباتی نبود تنها به سفر استانی ختم نشد و اوج این ویترین وقتی بود که موج سوم کرونا به راه افتاده بود و ستاد ملی کرونا رفت و آمدهای غیر ضروری را اکیدا ممنوع کرده بود اما در همان شرایط قالیباف خویش را با تیم همراه به بیمارستان رساند تا با بیماران کرونایی ملاقات کند موضوعی که منجر به لغو جلسه سران قوا شد. روحانی در کنایه به این رفتار قالیباف اظهار داشت: « کسی نمی تواند وسط مسیل بایستد و بگوید "نمی ترسم" باید به عقل، مقررات و پروتکل بهداشتی عمل کرد.» انتقادات از درون خانه ملت
« رئیس مجلس نشوم، نمی آیم» این را قالیباف پیش از آنکه پا به میدان رقابت انتخاباتی اسفند ۹۸ بگذارد خطاب به اصولگرایان گفته بود؛ هرچند همه رایزنی ها و لابی ها برای سکونشینی او صورت گرفته بود اما روزهای منتهی به انتخابات هیات رئیسه مجلس بیشتر از هر زمانی متزلزل بودن این کرسی را برای قالیباف به رخ کشید. با همه اما و اگر نخستین ریاست مجلس یازدهم به نام قالیباف به ثبت رسید اما سر درگمی او برای این منصب و جایگاه در هر جلسه علنی مشهود بود، موضوعی که گاهی با اشراف نداشتنش بر قوانین کشور و اشتباهات پی درپی، دستخوش طنازی ها در فضای مجازی قرار می گرفت و گاهی هم به همهمه و بی نظمی در صحن علنی ختم می شد.
البته سایه نقد بر سر رئیس جدید مجلس تنها از بیرون ساختمان هرمی میدان بهارستان نبود و اهالی خانه ملت هم قالیباف را از انتقادهایشان بی نصیب نگذاشتند. محمود احمدی بیغش نماینده شازند یکی از همان افرادی است که معمولا انتقادات زیادی نسبت به قالیباف بیان کرد وی در جلسه علنی ۲۷ مهرماه در تذکر و اخطاری با استناد به ماده ۲۲ و اصول ۸۴ و ۸۶ قانون اساسی در تذکری اظهار داشت: از آغاز شروع مجلس تابحال نمایندگان به بیان نطق هایشان پرداختند. انتظار نمایندگان آن است که دولت به نطق هایشان توجه کند. از دولت که ناامید هستیم، پس هیات رئیسه و رئیس مجلس می ماند. آیا تابحال نماینده ای دیده است که یکبار رئیس مجلس به نطق ها توجه کنند؟ انگار نطق های نمایندگان برای رئیس مجلس زنگ تفریح است. به محض رسیدن زمان نطق ها آقای قالیباف از صحن مجلس بیرون می رود و ما دلیل آنرا نمی دانیم.
یکی دیگر از این انتقادات مبحث احتمال کاندیداتوری قالیباف در انتخابات ۱۴۰۰ بود که نماینده خمینی شهر در تذکری خطاب به او اظهار داشت: « آقای قالیباف، این روزها مطالبی به گوش نمایندگان می رسد که دور از جایگاه مجلس شورای اسلامی است، شنیده می شود که مقرر است شما بعنوان کاندیدای ریاست جمهوری حضور یابید و بعضی از اقداماتی که انجام می دهید بخصوص بحث شفافیت هم یک ابزاری برای انتخابات ریاست جمهوری است که از شأن مجلس به دور است.» ملاقات با پوتین
حساب زیادی بر روی برد خبری دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه باز کرده بود؛ به هر حال کوشش برای شبیه سازی دوران ریاست مجلس با ریاست جمهوری در این نقطه می توانست به نزدیک ترین حالت خود برسد و قالیباف نشان دهد که دیپلمات هم هست؛ اما اوضاع آنطور که تصور می کرد پیش نرفت.
ماجرا از ۱۵ آذرماه آغاز شد وقتی که «ویچسلاو والودین» رئیس دومای روسیه گفته بود، قالیباف رئیس مجلس ایران در ماه جاری (میلادی) به مسکو سفر می کند. نهایتا حدود دو ماه بعد یعنی ۱۸ بهمن ماه وقتی قرار بود قالیباف برای دیدار با پوتین عازم روسیه شود پروتکل های بهداشتی کاخ کرملین نخستین مانع بر سر راه قالیباف قرار گرفت؛ حالا او با شرایطی روبرو شده بود که دیگر مانند پرتکل های ستاد ملی کرونا قادر به دور زدن آنها نبود از همین رو مجتبی توانگر نماینده مردم تهران در مجلس در توئیترش نوشت: « قالیباف، پروتکل های بهداشتی دیدار با پوتین را نپذیرفت و پوتین برای دریافت پیام مهم مقام معظم رهبری، نماینده ویژه معرفی نمود.»
قالیباف که هدف سفر به روسیه را تحویل پیام رهبری به پوتین معرفی کرده بود همچنان عزم سفر به روسیه داشت و این سفر ۱۹ بهمن ماه انجام شد اما خبری از دیدار پوتین با قالیباف نبود در نهایت قالیباف در دیدار با رئیس دومای روسیه پیام را به او تحویل داد.
قالیباف پس از آنکه سفرش به روسیه با انتقادهای زیادی رو به رو شد دلیل اصرارش برای این سفر و دیدار با پوتین را دستور رهبری معرفی نمود و اظهار داشت: در این سفر حامل پیام رهبرانقلاب که حاوی ادامه دار بودن طرح های راهبردی میان ایران و روسیه است، برای رئیس جمهور روسیه هستم با این وجود شاهدیم همان جریان ها، طی ۲۴ ساعت چه غوغایی ضد این سفر به راه انداختند که مبین یک طراحی مشخص است.
او افزود: در مقطعی حتی زمانی که می خواستم زمان سفر به روسیه را به تعویق بیندازم، رهبر معظم انقلاب فرمودند این سفر را به تاخیر نیندازید و تأکیدشان بر این بود که نکاتی را به صورت مکتوب به شما عرضه می کنم تا به روسیه ببرید.
چند ساعت از این اظهار نظر نگذشته بود که حسین شریعتمداری نماینده ولی فقیه در روزنامه کیهان ادعای قالیباف را نقض کرد و اظهار داشت: «انتقال پیام آقا مبحث سفر آقای قالیباف نبود بلکه بعدا به این سفر اضافه شد؛ وقتی آقای ولایتی به روسیه سفر می کند، مبحث سفر او انتقال پیام آقا است و وقتی به این سفر رفت تا پیام را به گورباچف برساند؛ یعنی اگر پیامی نبود سفری هم نبود» او اظهار داشت: «با اطلاع می گویم مبحث سفر قالیباف رساندن پیام آقا نبود»
هرچند قالیباف تلاش کرد این سفر را به شکلی توجیه کند اما دایره انتقادات آنقدر زیاد بود که حتی میرسلیم هم در توئیترش با کنایه به قالیباف نوشت: «مقامات ارشد کشور موظف اند پیش از سفرهای رسمی خود تمام بررسی های تشریفاتی را بکنند تا نظام ما هزینه ‎تبلیغات جاه طلبانه نشود.» ریاست مجلس تمدید می شود
چند ماه ریاست قالیباف بر پارلمان یازدهم با حواشی همراه بوده که اگر او پاستور ۱۴۰۰ را تجربه نکند برای تکرار تجربه ریاست بر قوه مقننه در ۱۴۰۰ مسیری سخت تر از سال اول را در پیش دارد. به نظر می آید رقبای او از همین حالا برنامه خود برای تصاحب کرسی شماره یک پارلمان را کلید زده اند.
۲۷۲۱۶


منبع:

1399/11/25
14:29:56
0.0 / 5
1075
تگهای خبر: حكم , دولت , رهبری , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵